Rīgā +16 °C
Svētdiena, 22. septembris
Maigurs, Mārica, Māris

Lillē atsāk jaunā kvalitātē

Labākais sniegums līdzšinējā turnīrā ļāva Latvijas vīriešu basketbola valstsvienībai sestdien Lillē pārspēt Slovēniju un otro reizi pēc neatkarības atjaunošanas sasniegt Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālu. Panākumam ir pievienotā vērtība, jo astotdaļfināla zaudētājiem turnīrs beidzās, bet uzvarētājiem būs vēl vismaz divas spēles, kurās jācīnās gan par godalgām, gan par olimpisko ceļazīmi. Otrdien vēlu vakarā latviešus ceturtdaļfinālā eksaminēs laukuma saimniece un turnīra galvenā favorīte Francija.

Priekšsacīkšu pēdējā dienā Rīgā Lietuva tikai pagarinājumā tika galā ar Čehiju, nodrošinot Latvijas komandai otro vietu grupā un nomināli vājāku pretinieku astotdaļfinālā, - čehiem nācās spēkoties ar spēcīgo Horvātiju, kuru gan viņi negaidīti pārliecinoši sakāva ar 80:59 savā astotdaļfinālā.

Latvijas un Slovēnijas divcīņa ievadīja astotdaļfināla spēles Francijas ziemeļu pilsētā Lillē. Lai gan spēle faktiski visā tās garumā ritēja punkts punktā, latvieši bija vadībā lielu daļu pirmā puslaika, bet pēc pārtraukuma pārsvaru tā arī neatdeva. Izlases galvenais treneris Ainars Bagatskis pēc spēles norādīja, ka stabilitātes joprojām dažbrīd pietrūka, īpaši jau spēles galotnē, kur netika izmantotas vairākas izdevības nostiprināt pārsvaru, taču kopumā sniegums bija vienmērīgāks nekā piecās Rīgā notikušajās priekšsacīkšu spēlēs. «Jau no pirmās minūtes gandrīz visu laiku bijām vadībā un kontrolējām spēles gaitu. Izvēlētais aizsardzības veids radīja pretiniekiem zināmu diskomfortu, piedevām pašiem izdevās ļoti pacietīgi nospēlēt uzbrukumā, sameklējot iespējas brīviem metieniem.»

Salīdzinot ar spēlēm Rīgā, Latvijas basketbolisti spēlēja krietni ātrāk, taču no tā necieta aizsardzība, jo ielaisti vien 66 punkti. Pēc vidēji spēlē ielaisto punktu skaita Latvija joprojām ir starp visa turnīra līderēm. «Bijām nokoncentrējušies visas četrdesmit minūtes. Darījām to, kas bija plānā, un nedomājām ne par rezultātu, ne par kādām blakus lietām. Beigās tas atmaksājās,» ziņu aģentūrai LETA uzsvēris Dairis Bertāns, kurš ar precīzu pirmo sekunžu tālmetienu atklāja spēles rezultātu. Uzbrucējs Mareks Mejeris, kuram iepriekš bija sarežģītas cīņas groza apakšā pret konkurentu krietni masīvākajiem garajiem spēlētājiem, izcēla konkurentu ērtumu garajā galā. «Slovēņiem nebija izteikti lielu basketbolistu, kuri varētu sagādāt ļoti lielas galvassāpes.»

Iepriekšējo reizi Eiropas čempionāta labāko astoņniekā Latvijas basketbolisti iekļuva 2001. gadā, kad Armanda Krauliņa vadībā izšķirošajā priekšsacīkšu spēlē pieveica tieši Slovēniju, bet astotdaļfinālā sagrāva Lietuvu. «Ja Latvijas izlase pirmo reizi vēsturē būtu iekļuvusi Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā, šis būtu īpašāks brīdis. Tomēr apetīte rodas ēdot, un gribam sasniegt vēl vairāk. Tālākajās cīņās mums nebūs ko zaudēt. Ir jāiet un jāsitas,» LETA citē Jāni Strēlnieku, kurš pēdējās spēlēs apliecinājis sevi kā vienu no komandas līderiem.

Ceturtdaļfinālā Latvijas valstsvienība otrdien pulksten 22 pēc Latvijas laika spēlēs ar Franciju.