Trenējas jāt ar zirgu
Ieplānot Latvijas apciemojumus māksliniekam nav viegli, jo viņa darba kalendārā grūti atrast brīvu brīdi līdz 2015. gadam. «Aizvadītā sezona bija nenormāli grūta, esmu dziedājis 76 izrādēs: Ņujorkas Metropolitēna operā, Spānijā, Valensijā, Vīnes Valsts operā, Drēzdenes Semper operā, Zviedrijas Karaliskajā operā, šovasar arī Savonlinnas operas festivālā Somijā - Hosē lomā četrās Karmenas izrādēs,» Aleksandrs stāsta. No tenora aktīvā repertuāra, kurā ir jau 30 lomu, uz prominento operteātru skatuvēm skanējušas galvenās tenoru lomas - visvairāk Dž. Verdi, Dž. Pučīni, Ž. Bizē, P. Maskanji un P. Čaikovska operās.
Kas pašam sniedzis vislielāko gandarījumu? «Tas, ka pievārēju Zemnieka goda iestudējumu Valensijā ar diriģentu Lorinu Māzelu. Bija ļoti grūti dziedāt, jo parasti šī opera ilgst stundu un astoņas minūtes, bet Māzela interpretācijā - stundu un 36 minūtes. Tas bija ļoti lēni, ļoti skaļi, un mums vajadzēja dziedāt pārliecinoši un lai nepazūd balss. Mēs to izdarījām, un es esmu ļoti gandarīts par saviem kolēģiem Annu Smirnovu, Georgu Hakubjanu. Tas bija varoņdarbs.» Tenors piebilst, ka tas būtu skaisti ierakstā - Rītausma lēnajā, caurspīdīgajā tempā. Bet dzīvajā tā nevar. Tas maksā pārāk daudz veselības.
Patlaban dziedonis gatavojas M. Musorgska operas Boriss Godunovs jauniestudējumam Metropolitēna operā un, lai apgūtu Dmitrija lomu, būdams Latvijā, katru dienu brauc uz Baldoni... trenēties jāt ar zirgu. «Izrādēs man būs jājāj, un es nevaru paļauties tikai uz cilvēku, kurš turēs zirgu. Tā reiz 2005. gadā Santmargaretenes festivāla brīvdabas izrādē Karmena jāju: vajadzēja jāt lejup no kalna, un pēc lietus bija ļoti slidens - zirgs paklupa, nobijās un sāka spārdīties. Es centos noturēties, sasprindzinājums bija nenormāls. Pēc tam divas nedēļas sāpēja kājas un viss ķermenis,» A. Antoņenko atceras savu pirmo pārbaudījumu zirga mugurā. «Tagad zinu, ko varu darīt, jo šo to jau saprotu. Man pašam aplokā jānoķer zirgs, jāatved, jānotīra, jāapseglo, pēc jāšanas jāizjūdz un ar suku jānomazgā sviedri. Dodu ābolus vai burkānus, un zirgs mani jau pazīst. Pirmās trīs dienas biju eiforijā! Es sajutu, ka zirgs mani māca. Viņš visu zina, tikai pagriežas: vai tu neredzi, ka man dundurs uz kakla sēž, ko?» Tenors izstāsta, ka viņa trenerei esot balta ķēve, kura teju vai runā ar cilvēkiem.
Dzīvo harmoniski
Summertime koncertā Dzintaros A. Antoņenko dziedās Gabriela Adorno āriju no Dž. Verdi operas Simons Bokanegra, kuru nesen nodziedājis diriģentam Kristianam Tīlemanim Baireitā. «Dziedāju noklausīšanos uz lielās skatuves, un viņš mani pieņēma jauniestudējumā Drēzdenes Semper operā. Taps arī DVD ieraksts. Izvēlējos šo āriju, jo tā ir ļoti interesanta, brīnišķīga mūzika ar plašu emocionālo spektru no dusmām forte līdz lūgšanai pianissimo.» Kopā ar festivāla saimnieci Inesi Galanti, ar kuru šosezon Zviedrijas Karaliskajā operā sadziedājies Pīķa dāmā, Dzintaros izpildīs duetu no Dž. Verdi Masku balles. «Pirmo reizi mūžā,» tenors smej un piebilst, ka pirmoreiz mūžā viņu gaida arī Radamesa loma operā Aīda -2013. gadā Vīnes Valsts operā ar Rikardo Muti pie diriģenta pults. 2012. gadā viņš dziedās Trubadūrā uz Theater an der Wien skatuves. Tas pats iestudējums 2013. gada novembrī paredzēts Berlīnes Valsts operā Dāvida Barenboima vadībā kopā ar operdīvu Annu Ņetrebko, turklāt di Lunas lomu atveidos Plasido Domingo, kurš atkal iejutīsies baritona tēlā.
«Tikai novembrī būšu brīvs,» tenors priecājas, ka šāgada dalība Ņujorkas Metropolitēna Karmenā pārcelta uz 2014. gadu. Tieši Metropolitēna operā, kurš jau pirmajā reizē licies sen pazīstams, dziedonis tagad dzirdams visbiežāk - viņam tur ir jau deviņi līgumi (Boriss Godunovs ir pēc kārtas trešais)! «Dzīvoju harmoniski, jo gūstu baudu no tā, ko daru. Un, ja izdodas, ir gandarījums,» uzsver A. Antoņenko. Par spīti aizņemtībai, viņš tikko nopircis eholoti (zivju meklētāju) un jau paspējis apbraukāt vairākus Latvijas ezerus, lūkodams, kur labāk makšķerēt. Arī līdztekus dziedāšanai Savonlinnas festivālā Somijā noķēris sešas līdakas, arī sapalus un asarus: «Man vienmēr bagāžā ir makšķere.»