Riepas un pudeļu kastes
Aizsprostojums, un tādējādi arī plūdi radušies, jo caurulē, pa kuru Mārupīte tek zem Uzvaras bulvāra, kāda bebru ģimene esot izveidojusi savu midzeni. «Bebrs ir savilcis iekšā visu, ko vien varēja, bet nesenās lietavas ir izskalojušas vēl koku zarus un citus atkritumus, kas gulēja Mārupītes dibenā, un sanesušas arī tos caurulē,» skaidro pašvaldības uzņēmuma Ceļu pārvalde pārstāvis Aigars Šlosbergs. Ūdenslīdēji, cenšoties izjaukt aizsprostojumu, bija izvilkuši ne tikai koku zarus un dēļus, bet arī vecu auto riepu un plastmasas pudeļu kasti.
A. Šlosbergs skaidro, ka plūdus veicinājusi arī padomju laika īpatnējajā celtniecības «kultūra». Caurtecē zem Uzvaras bulvāra esot izbūvēts tā saucamais pudeles kakls - no divus kvadrātmetrus platas arkas ūdens caurtece strauji sašaurinās līdz 75 centimetrus platai caurulei.
Ielu rakņāt nevajadzēja
Pirmie trauksmes signāli par applūšanu pienākuši jau svētdien no tuvējā futbola laukuma darbiniekiem, tomēr, ņemot vērā, ka tā bijusi brīvdiena, glābējiem vēl neesot izdevies mobilizēt visus spēkus. Pirmdien plūdu novēršanā bija iesaistīti aptuveni 50 dažādu valsts un pašvaldības iestāžu darbinieki.
Vispirms aizsprostojumu centās izjaukt ūdenslīdēji, velkot ārā caurtecē sanestās drazas, bet pēc tam glābēji mēģinājuši to aizskalot ar spēcīgu ūdensstrūklu. Ar trosē ievērta enkura palīdzību glābēji mēģināja izkustināt sastrēgušos kokus, atzīstot - ja tas neizdosies, iespējams, nāksies ķerties pie pēdējā salmiņa: ielas seguma uzrakšanas, lai piekļūtu aizsprostam no augšas. Ar rakšanu atbildīgie dienesti nesteidzās, jo izrādās, caur tiltu izvilkti 22 sakaru kabeļi, seši Rīgas gaismas kabeļi, bet tieši virs aizsprostojuma vietas stiepjas arī gāzesvads, kas būtiski apgrūtina šāda risinājuma īstenošanu.
A. Šlosbergs Ceļu pārvaldē strādā jau sesto gadu, taču īdzīgas problēmas viņš neatceroties, jo caurteces tiekot tīrītas regulāri - aptuveni reizi nedēļā, bet bebri šeit acīmredzot ievākušies pavisam nesen.
Glābj ugunsdzēsējus
Applūdusi bija arī plaša teritorija Akmeņu ielas rajonā, kur atrodas ugunsdzēsēju depo. Glābt tā garāžas no applūšanas bija ieradušies 20 tā sauktās simtlatnieku programmas dalībnieki, kuri pie durvīm cēla smilšu maisu vaļņus. «Mēs glābjam glābējus,» jokoja darbu vadītāja Vineta Korta.
Pārplūdušās Mārupītes dēļ Pārdaugavā applūdušas vairākas dzīvojamās un nedzīvojamās ēkas, kā arī stadions un parks. Drošības dēļ mājām atvienota elektrība, jo vienai no ēkām pagrabā atrodoties elektrosadales skapis, tas radot paaugstinātu bīstamību.
Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka šīs mājas pagrabs lietus laikā applūstot regulāri, tādēļ pagrabā neviens neko vērtīgu neglabā, tomēr vakardienas situācija esot izņēmums. «Ūdens tur skalojas divu metru augstumā, bet pagrabā ir visas elektroinstalācijas,» satraucas Akmeņu ielas iedzīvotājs Valērijs Buholcs. Viņš arī netic runām, ka plūdos vainojami bebri. «Lai tas Ušakovs mazāk pļāpā par bebriem - remontēt vajag! Tie kanāli nav tīrīti gadiem, un pat kanalizācijas vāki šeit bija tā apauguši ar zāli, ka tos nevarēja atrast. Šis ir pašvaldības nams, un esam prasījuši domei, lai veic kādu remontu, bet tad nav naudas, tad darbaroku,» sūkstās V. Buholcs.
Pārmetumus nolaidīgajai domes attieksmei pirmdien publiskā paziņojumā izteica arī Rīgas domes opozīcijas partijas Jaunais laiks un Pilsoniskā savienība, norādot, ka Rīgas caurteku un grāvju tīrīšanai gadā esot vajadzīgi 50 tūkstoši latu, taču šogad šim mērķim piešķirti tikai deviņi tūkstoši latu.
Pirmdienas vakarā, izmantojot speciālo urbšanas tehniku, izdevies palielināt ūdens plūsmu caurtecē pie Mārupītes un ūdens līmenis sāka kristies.
Plūdu likvidēšanā ar sūknēšanas tehniku tika iesaistīta arī Rīgas ūdens, Rīgas siltuma tehnika, darbos piedalījās arī Nacionālo bruņoto spēku Krasta apsardzes vīri un Latvenergo ar savu sūkņu tehniku.