Jau pirms gada atsauktais pētījums, kurš 1998. gadā tika publicēts medicīnas žurnālā Lancet, izraisīja milzīgu sabiedrības rezonansi visā pasaulē. Vecāki, baidīdamies, ka mazuļu vakcinēšana pret masalām, masaliņām un cūciņām varētu nozīmēt autisma risku, atteicās no šīs medicīniskās manipulācijas, pakļaudami bērnus smagu infekcijas slimību riskam.
BMJ ir izpētījis, ka pieciem no 12 Veiksfīlda aprakstītajiem pētījuma dalībniekiem - 11 zēniem un vienai meitenei vecumā no trim līdz deviņiem gadiem -, kas it kā bijuši veseli pirms MMR potes saņemšanas, diemžēl jau agrāk novērotas un dokumentētas attīstības problēmas.
«Bailes no MMR vakcīnas bija balstītas nevis nekvalitatīvā pētījumā, bet gan rafinētā krāpšanā!» izsaukusies BMJ redaktore Fiona Godlija un izteikusi cerību, ka tik klajš datu falsifikācijas gadījums varētu uz visiem laikiem iznīcināt destruktīvās bailes no vakcinācijas pret masalām, masaliņām un cūciņām.
Latvijā potēšanas kalendārs paredz šo procedūru iziet bērniem 15 mēnešu un septiņu gadu vecumā. Atteikšanās no tās ir vecāku brīva izvēle, un ir ģimenes, kas dažādu apsvērumu dēļ izlemj savus bērnus nevakcinēt. Arī Lielbritānijā mēģinājumi atjaunot bērnu vecāku uzticību minētajai vakcīnai nav pilnībā vainagojušies ar panākumiem, daudzi joprojām atsakās no mazuļu vakcinēšanas.
Veikfīlda bijusī komanda jau paspējusi norobežoties no šī pētījuma, turpretim pats 54 gadus vecais zinātnieks turpina apgalvot, ka kopumā viņa darbs nav falsifikācija. Arī kolēģi citās pasaules valstīs esot nonākuši pie līdzīgiem secinājumiem, un to noliegšanu esot provocējušas farmācijas firmas.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, masalas, ko raksturo augsta temperatūra un tipiski izsitumi, joprojām ir viena no bīstamākajām bērnu infekcijas slimībām, ko ik gadu pārslimo ap 10 miljoniem cilvēku, pārsvarā - nabadzīgo pasaules valstu iedzīvotāji. Ap 164 000 mirst ar masalu izraisītajām komplikācijām. Mazāk bīstamas komplikācijas ir laringīts, bronhīts un pneimonija, bīstamākās - smadzeņu un smadzeņu apvalku iekaisums. MMR vakcīna pēdējā desmitgadē ir samazinājusi mirstību gandrīz par 80%.