Dārgais projekts
Prokuratūras rīcībā nonākusi informācija, kas liecina, ka rekonstrukcijas aizkavēšanās varētu būt saistīta ar ļaunprātīgu valsts naudas izsaimniekošanu. Piemēram, vienā no projektiem sākotnējā tāme pārsniegta 16 reižu. Krievijas Kultūras ministrijai pakļautā Celtniecības, rekonstrukcijas un restaurācijas direkcija 2003.gadā noslēgusi līgumu ar privāto uzņēmumu Kūrortprojekts par Lielā teātra rekonstrukcijas otrās kārtas projektu. Līguma summa bija 98 miljoni rubļu (1,54 miljoni latu), bet laika gaitā uzņēmumam pārskaitītas daudz lielākas summas. Liela daļa iztērēta dokumentu sagatavošanai, turklāt par vienu un to pašu darbu firmai maksāts pat trīs reizes.
Saskaņā ar sākotnējo projektu Lielā teātra rekonstrukcijai bija plānots iztērēt aptuveni 22 miljardus rubļu (345 miljoni latu), bet jau tagad skaidrs, ka izmaksas būs krietni lielākas. 1825.gadā uzbūvēto ēku paredzēts pilnībā atjaunot, kā arī uzbūvēt jaunas papildu telpas. Teātra galvenās ēkas iekšējais un ārējais veidols paliks nemainīgs, bet projekts paredzēja paplašināt dienesta telpas, uzbūvēt pazemes zāli mēģinājumiem. Pēc rekonstrukcijas teātra telpas paplašinātos par 50 000 kvadrātmetru.
Teātra vadība cerēja, ka jau 2008.gadā varēs izmantot galveno skatuvi, taču sākotnējais plāns izrādījās pārāk optimistisks. Restauratori atklāja, ka ēkas sienās parādījušās plaisas, tādēļ nācās mainīt visu projektu. Tikmēr radās dažādas organizatoriskas problēmas, kas saistītas ar rekonstrukcijas sadārdzināšanos. Maskavas mērs Jurijs Lužkovs norobežojās no šī projekta, apsūdzot celtniekus tāmes palielināšanā. Krievijas kultūras ministrs Aleksandrs Avdejevs atzina, ka Maskavas pašvaldības nepiedalīšanās šajā projektā bijusi liela kļūda.
Atklāšana kavēsies
Kādu laiku vēl tika runāts, ka teātris varētu atsākt darbu 2009.gada rudenī, bet šogad teātra vadība paziņoja, ka svinīgā atklāšana notiks 2011.gada oktobrī ar Mihaila Gļinkas operas Ruslans un Ludmila pirmizrādi. Taču projekta galvenais arhitekts Ņikita Šangins brīdina, ka darbs var ievilkties līdz 2013.gadam, turklāt tas varētu izmaksāt 1,5 miljardus dolāru. Atbildīgās amatpersonas noliedz ļaunprātīgu naudas šķērdēšanu, tomēr parlamenta deputāti aicina izveidot īpašu izmeklēšanas komisiju. Lielā teātra māksliniekiem tikmēr nāksies turpināt darbu citās telpās, gaidot sava teātra atvēršanu.