Uzvarētājs vai bende?
Tomēr gatavošanos svētkiem aptumšojuši vairāki skandāli. Piemēram, komunisti ir saniknoti par nelielas ASV, Lielbritānijas un Francijas karavīru vienības piedalīšanos svētku parādē. Pēc komunistu domām, nedrīkst pieļaut «NATO karaspēka» soļošanu pa Sarkano laukumu. «Šajā dienā mūsu armija demonstrē tautai, ka nepieciešamības gadījumā ir gatava aizstāvēt dzimteni, sagraujot jebkuru ienaidnieku. NATO karavīru piedalīšanās šajā pasākumā nav pieņemama,» uzskata komunistu pārstāvis Andrejs Kļičkovs.
Uz svinībām uzaicināti dažādu valstu līderi, arī Latvijas un Igaunijas prezidenti, bet lūgto viesu vidū nav Gruzijas prezidenta Mihaila Saakašvili, kuru Maskavā uzskata par «NATO pakalpiņu». Toties uz svētku viesiem noraudzīsies kāds cits slavens gruzīns - PSRS vadonis Staļins, kura plakātus paredzēts izvietot Maskavas ielās.
Šis nodoms izraisījis asas diskusijas, jo Staļina loma Krievijas vēsturē tiek vērtēta ļoti pretrunīgi. Vieniem viņš ir izcils vadonis un galvenais uzvaras kaldinātājs, bet citi atgādina, ka Staļins bija nežēlīgs diktators, kurš atbildīgs par miljoniem cilvēku nāvi. «Veterāniem viņš ir svētais, taču tiem, kas bijuši gulagā, un viņu tuviniekiem Staļins ir ļaunuma iemiesojums, tirāns,» secina kinorežisors Ņikita Mihalkovs.
Krievijā vēl no PSRS laikiem saglabājies padomju propagandas sludinātais uzskats, ka Staļina «izcilās vadoņa spējas» veicināja uzvaru pār nacistisko Vāciju. «Staļina lielais ieguldījums fašisma sakaušanā ir atzīts visā pasaulē, to atzinušas arī visas bijušās PSRS tautas,» apgalvo veterānu grupa, kas atbalsta Staļina plakātu izvietošanu. Daži veterāni aicina mācīties no Francijas, kur Napoleons tiek godināts kā izcils karavadonis.
Padomju nostalģija
Taču cilvēktiesību aizstāvji iebilst, ka Vācijā neviens nevarētu iedomāties publiski godināt Hitleru, kurš atbildīgs par miljoniem cilvēku iedzīšanu nāvē. Krievijas cilvēktiesību aizsardzības organizācijas savā paziņojumā kritizē Staļina godināšanu: «Tūkstošiem maskaviešu Uzvaras dienā būs spiesti skatīties uz savu tēvu un vectēvu slepkavas portretiem.» Staļinu par bendi nosaucis arī Krievijas kultūras ministrs Aleksandrs Avdejevs, kurš uzskata, ka Staļina dēļ Krievija savā attīstībā zaudēja gandrīz gadsimtu.
Krievijā pēdējos gados gan vērojama pastiprināta nostalģija pēc Staļina laikiem, ko varētu izskaidrot ar cilvēku ilgām pēc «stingrās rokas», kas ieviestu kārtību valstī. Vēsturnieki raizējas, ka patiesībā Krievijas jauniešu zināšanas par savas valsts vēsturi ir ļoti pieticīgas. To apliecina kāds incidents Permā, kur pirms Uzvaras dienas izcēlies skandāls: vietējā izdevniecība nodrukājusi veterāniem veltītu kalendāru, kurā padomju karavīru vietā attēloti vācieši. Izdevniecības pārstāvji taisnojas, ka attēlus atraduši internetā. «Mēs esam jauni; mēs nezinām, kā izskatījās fašistu karavīri,» telesabiedrībai NTV stāstīja izdevniecības darbiniece Svetlana Somova.