Projekta mērķis ir veicināt mazo skolu pārveidi par daudzfunkcionāliem izglītības, kultūras, sociālā atbalsta centriem, īpaši aktuāli tas ir Latvijas lauku mazajās skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs, no kurām daudzām mazā bērnu skaita dēļ draud slēgšana. Vietējiem par brīnumu un prieku projekts iekustinājis visu Puzes pagasta sabiedrību.
Sākumā nobijusies
Anda Lejniece (35) Puzē ir ienācēja, atveda draugs. Vasarā būs četri gadi, kopš dzīvo Kurzemē, daļa ģimenes palikusi Vidzemē, Mālpilī,- divas māsas un tētis.
«Sākumā biju ļoti nobijusies. Visvairāk jau par dēlu, kā iejutīsies jaunajā skolā, kā sadraudzēsies ar bērniem,» atceras Anda. Pašai aiz muguras nebija viegls dzīves periods - studijas Daugavpils Universitātē, darbs un mammas smagā slimība. Tas viss darījis savu, tādēļ ieguvusi hronisko nogurumu.
Esot bezdarbnieces statusā, pašmācībā apguvusi prasmi izšūt kartītes, pērļot. Reiz ienācēju uzrunājusi viena no Puzes attīstības veicināšanas biedrības Niedre dibinātājām Valda Porniece. «Atceros, toreiz nespēju pat īsti parunāt, bet ar laiku sapazinos ar šiem jaukajiem cilvēkiem un tagad viņus visus uztveru kā otru ģimeni,» stāsta Anda. Sākusi reizi nedēļā rokdarbu nodarbībās mācīt arī citus izšūt kartītes un pērļošanas prasmes. Uzrunātās Puzes sievas ir sajūsmā, ka tagad svētkos var sveikt ar oriģināliem apsveikumiem, un stāsta, ka Anda pati radot neparastus rokdarbus.
Izdevies atgriezties savā profesijā un strādāt ar pirmsskolas vecuma bērniem. Pirmais projekts, kurā piedalījusies, bijis šeit dzimušās un augušās Gintas Rodertes rakstītais Rūķīši aug veseli un stipri sporta materiālās bāzes papildināšana rotaļu centrā Rūķītis, meklējusi vispiemērotākos materiālus un sazinājusies ar pārdevējiem.
Tad sākusi pastāvīgi rakstīt nākamos projektus - pirmo Bērnu un ģimenes lietu ministrijai par sākumskolas vecuma bērnu dienas centra izveidi Pužiņi aug laimīgi. Kad internetā uzgājusi Sorosa fonda piedāvāto konkursu un maksimālo atbalsta summu 25 000 eiro, nolēmusi, ka tādu naudu garām laist nedrīkst.
Pamatskolas direktore Nelija Sileviča ieteikusi ideju par amatniecības centra izveidi. Nolēmušas, ka tādējādi bērni varēs ne tikai apgūt iemaņas, kas nepieciešamas izdzīvošanai ikdienā, bet arī pārmantot pieredzi no vecākām paaudzēm. «Manuprāt, būtiski ir arī, ka dažādajām paaudzēm būs iespēja sadarboties, jo viens no visiedarbīgākajiem paņēmieniem, kā parādīt īstās vērtības un pavērt durvis uz jaunām iespējām, ir stāstīt par dzīvi,» uzskata darbīgā skolotāja.
Arī cirps aitas
Uz galdiem redzamas buntītēs sasietas klūdziņas, katrai klāt pievienots kāds bērna vārds. Uz klūdziņu pīšanu jeb groziņu darināšanu pieteikušies 14 bērni gan no mazajām, gan vecākajām klasēm. Šajā arodā bērnus mācīs pirmsskolas skolotāja Sanita Berga. Izejmateriālus palīdzēja gādāt Sanita Rozenberga no zemnieku saimniecības Rozītes, viņa ir pundurābelīšu audzētāja, un īpašumos ir daudz lauksaimniecības zemes, kas aizaug ar tik vērtīgo groziņu pīšanas materiālu. Sanitas vīrs Sandis, kuram pieder gateris, ziedojis vērtīgu kokmateriālu, no tiem galdniecības nodarbībās taps plauktiņi un drēbju pakaramie amatniecības centram. Šīs nodarbības vadīs Puzes pamatskolas skolēna Klāva tētis galdnieks Jānis Ekšteins, ar viņa palīdzību bērni arī apgūs prasmi atjaunot vecās mēbeles, piemēram, amatniecības centra stelles, kuras Anda Lejniece saņēmusi kā dāvinājumu no krustmātes Mildas Dzenes. Anda mācīs bērniem aust.
Anda stāsta, ka visi uzrunātie cilvēki esot ļoti atsaucīgi. Ar lielu aizrautību iesaistījušies arī pensionāri, kas bērnus skolo ēst gatavošanā. Projektam izdevies piesaistīt vēl kādu zemnieku saimniecību Remeši no Puzeniekiem. Santa un Aigars Pēterfeldi audzē aitas, aprīļa beigās viņi ļaus bērniem apskatīt lielo aitu fermu, kā arī izmēģināt cirpt aitas.
Sākot projektu, skolu un rotaļu centru apmeklēja ap 90 bērnu. Anda stāsta, ka viņu iepriecina bērnu smaids, saulaini cilvēki, kuru Puzē tiešām ir daudz, arī pavasarīgā saulīte, jo vienmēr ilgojoties pēc vasaras.