Tāpēc nāksies studēt par maksu, taču viņa maksās pati, lai būtu neatkarīga.
Reģionālās slimnīcas nereti jaunajiem ārstiem piedāvājušas dažādus bonusus, lai viņi strādātu reģionos, kur virknē specialitāšu trūkst mediķu. Piemēram, piedāvāti gan dienesta dzīvokļi, gan bērnudārza izdevumu segšana, pat darbs otrajai pusītei un augstāks atalgojums, taču daudzi jaunie ārsti nav gatavi mainīt Rīgu pret rajonu, jo īpaši tālāku. Tagad pie topošo mediķu iekārdināšanas ķērusies klāt Veselības ministrija (VM) - sagatavojusi valdības noteikumu grozījumus. Paredzēts, ka atsevišķās pamatspecialitāšu rezidentūras programmās tiks piedāvāta iespēja daļu no studiju programmas apgūt daudzprofilu slimnīcās ārpus Rīgas, turklāt reģionālajās slimnīcās rezidenta mēnešalga būs vismaz par 30% lielāka par minimālo normatīvajos aktos noteikto algu. Ar šiem grozījumiem VM cer, ka topošie ārsti speciālisti, izejot daļu studiju programmas reģionā, varbūt pēcāk paliks reģionā strādāt.
Tiesa, Samanta atteicās pieņemt palīdzību no reģiona slimnīcas un pašvaldības studiju maksas segšanai nevis tāpēc, ka būtu lepna pieņemt reģiona slimnīcas piedāvājumu, vai tāpēc, ka nevēlētos tur strādāt. Patiesībā viņa nolēmusi, ka šajā slimnīcā, kur viņa ir volontējusi jau iepriekš un par kuru radies ļoti labs iespaids, viņa labprāt rezidentūras laikā brauks uz dežūrām. Viņas dzimtas saknes arī ir šajā reģionā. «Negribu tā atstrādāt un būt piesaistīta vienai vietai, iespējams, braukšu vēl mācīties uz ārzemēm, ko nevarētu darīt, ja pieņemtu naudu,» viņa saka. Ja rezidentūrā students mācās par valsts naudu, trīs gadus pēc rezidentūras beigšanas jāstrādā valstij vajadzīgā vietā. Uz viņu kā maksas studenti VM «burkāns» arī neattieksies, taču viņa ir skeptiska, vai daudz studentu uzskatīs to par pietiekami motivējošu, lai dotos uz reģioniem.
Augstākās izglītības padomes vadītājs profesors Jānis Vētra saka - vienīgais veids, kā var virzīt uz reģioniem topošos un jaunos ārstus, ir «ar informēšanu un ieinteresēšanu - tā ir vispārēja nostāja Eiropas Savienībā, ka, lai pārvietotu darbaspēku vai cilvēku resursus, ir jārada motivācija uz turieni braukt». Viņaprāt, pareizs ir VM sāktais darbs, ka rezidentūras laikā rezidentiem jārotē - ne tikai pa Rīgas slimnīcām, bet arī reģionālajām. «Lai būtu savām acīm redzējuši, sajutuši, kas reģionālajā slimnīcā notiek,» viņš saka.