Lapseņu pūznis
Meksikas narkobiznesa karteļi ar šādām akcijām cenšas iebiedēt varas iestādes, kas pēdējos gados sākušas aktīvu cīņu pret organizēto noziedzību. Taču par cīņas upuriem bieži vien kļūst gan karavīri un policisti, gan vienkārši civiliedzīvotāji. Pirmdien pie kāda kalnu ceļa tika atrasti 12 policistu līķi; visas pazīmes liecināja, ka pirms nāves policisti spīdzināti. Valdības statistika liecina, ka pirmajā pusgadā nogalināti jau 3600 cilvēku, un šis gads varētu būt vēl asiņaināks nekā pagājušais, kad gāja bojā ap 6200 cilvēku.
Meksikas amatpersonas uzskata, ka vardarbības pastiprināšanās liecina par kampaņas efektivitāti, jo narkobiznesa darboņi kā vajāti zvēri niknāk cīnās par teritoriju. «Valdība iesita pa lapseņu pūzni, un lapsenes sākušas dzelt,» laikrakstam Los Angeles Times stāsta Meksikas drošības eksperts Hosē Luiss Pinjeiro. Nesaudzīga cīņa pret narkobiznesu sākās pēc Meksikas prezidenta Felipes Kalderona nākšanas pie varas 2006.gadā. Prezidents uzsver, ka valdība nerimsies, kamēr nebūs devusi nāvējošu triecienu narkobiznesam. «Noziedzniekiem neizdosies iebiedēt valdību. Šajā cīņā mēs nepadosimies, jo cīņas likme ir Meksikas miers un drošība,» vēsta F.Kalderons.
Savstarpējos rēķinus arvien nežēlīgāk kārto Meksikas narkobiznesa karteļi, kas kontrolē 40 miljardus dolāru vērto narkotiku plūsmu uz ASV pilsētām. Asiņainākā cīņa vērojama Meksikas pilsētā Huaresā pie pašas ASV robežas, kur pagājušogad notika ap 1600 slepkavību. Arī pašlaik Huaresas morgā katru dienu nonāk vidēji septiņi vardarbības upuru līķi.
Pilsēta dzīvo bailēs
Lai apturētu asinspirti, F.Kalderons uz Huaresu nosūtīja 10 000 karavīru, bet pilsētas iedzīvotāji joprojām dzīvo bailēs. «Kāds mums labums no 10 000 karavīriem un policistiem, ja mums nav nekādas drošības un jābaidās aiziet pat uz tuvējo veikalu?» ziņu aģentūrai Reuters vaicā Huaresas iedzīvotāja Luisa Rivera.
Meksikas amatpersonas secina, ka Huaresa, kurā dzīvo ap 1,4 miljoniem iedzīvotāju, kļuvusi par Latīņamerikas noziedzības galvaspilsētu. Cīņu pret organizēto noziedzību apgrūtina tas, ka narkobiznesa bandas bieži vien ir iefiltrējušās policijā. «Mēs zinājām, ka policijā ir korupcija, bet mums nebija ne jausmas, ka tā ir tik izplatīta,» sarunā ar Los Angeles Times atzīst Huaresas mērs Hosē Reijess Ferriss. Meksikas amatpersonas arīdzan žēlojas, ka bandīti ir ļoti labi bruņoti ar ASV iepirktiem ieročiem. ASV valdība sola pastiprināt ieroču kontroli. ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone atzinusi, ka vardarbība Meksikā turpināsies, kamēr vien ASV būs «neremdināmais» pieprasījums pēc narkotikām.