.. Nemaz nerunājot par iespējām izmantot trenažierus un datorus. Bet divreiz mēnesī ir pat nažu asināšana! Ko dara šajā «pulciņā»? «Ir daudz dāmu, kas dzīvo vienas, viņas uz vīru istabu nes nažus, zāģus, cirvjus. Kungi savā istabā var uzspēlēt galda spēles un uzasina mums darba piederumus,» paskaidro Marijas kundze. «Kaut arī pensijā, te esam ļoti aizņemti,» piebilst biedrības administratore Brigita Baškevica. Patiesi - lai izmantotu visas iespējas, ko Jelgavā sniedz pensionāru biedrība, mājās sēdēt neatliek laika.
Atvērti jaunajam
Ak, jā, drīz būs arī 19. un 20. pulciņš - vācu valoda un biodejas, kas esot jauna kustība - notiek ar deju soļiem un psiholoģiju. «Dejas ritmā mierīgas mūzikas pavadījumā varēs aprunāties par savām problēmām. Mēs esam atvērti visam jaunajam,» paskaidro Brigita. Pulciņos Jelgavas pensionāri darbojas jau no 1998. gada. Tolaik biedrībā bija reģistrējušies 47 pensionāri, tagad aktīvi darbojas jau 354. «Tas nav formāli, cilvēki patiešām nāk un grib piedalīties. Nupat vienā dienā biedrībā pieteicās 14 jauni pensionāri. Jautā: pensijā iešu tikai nākamgad, vai drīkstu iestāties biedrībā tagad? Visi ir sajūsmā gan par telpām, gan mūsu aktivitātēm,» atzīst Brigita.
Marija Kolneja izrāda augustā atvērtā dienas centra Sadraudzība telpas. Mājīgi un komfortabli. Te ir viss, sākot no dušas kabīnes, beidzot ar masāžas krēslu relaksācijai. Centrs tapis, pateicoties ziedotājiem. Viens no lielākajiem bijis Latvijas valsts meži un pilsētas dome. Jelgavas pensionāri neaprobežojas ar pliku paldies. Viņi dosies meža stādīšanas talkā. Arī pilsētu paredzējuši sakopt. «Pie mums notiek gan ķermeņa, gan prāta, gan gara kustināšana,» saka Marijas kundze. «Esam arī sabiedriski aktīvi. Vienu projektu jau esam realizējuši, vēl divi turpinās. Vasarā braucam ekskursijās, bet aktīvajā sezonā, sākot ar septembri, esam noslogoti. Šis mums ir aktīvās novecošanās gads.»
Kā kupla ģimene
Vispieprasītākā dienas centrā ir virtuve - pilnībā aprīkota, ar pannām un moderniem kastroļiem. Pie plīts rosās Omītes zāļu tējas klubiņa vadītāja Mārīte Haritonova. Viņa piedāvā raudenes tēju ar ingveru, kas rudenī ieteicama saaukstēšanās profilaksei. Mārītei ļoti patīkot tējas vārīt, un biedrībā viņa izveidojusi savu klubiņu. Te katrs tiek aicināts savas prasmes nodot tālāk. Patiesībā biedrība dzīvo kā viena kupla ģimene. Dāmas no mājām sanesušas īstus gardumus - speķīti, siļķu salātiņus, pašu audzētus tomātus un paprikas, rudens avenes, ābolus, kuri garšo pēc ananasiem, kuplu saišķi bazilika... Tas viss tiek celts galdā. «Katrs sanes pa mazumiņam, un, kopā uzklājot galdu, mums te ir liela izēšanās,» teic Kolnejas kundze. Drīzumā iemēģināšot arī jauno cepeškrāsni. No amatu skolas pasniedzējs nāks dāmas iepazīstināt ar jaunām receptēm, mācīs kūkas cept. «Tā mums ir veselīgā virtuve, mācīsimies pareizi ēst, pareizi gatavot.»
Piedāvā pieskatīt bērnus
Centra lielākajā telpā, kur notiek semināri, deju un vingrošanas nodarbības, dāmas kārto rudens velšu izstādi. Fantastiski! Uz centru nāk arī skolēni. Gan izstādes veidošanā piedalās, gan māca kundzēm apgleznot stiklu. Savukārt pensionāres iecerējušas palīdzēt jaunajām māmiņām - vienā telpas daļā iekārtots bērnu rotaļu stūrītis. «Esam paredzējušas arī bērnus paauklēt. Ja mammai nav kur uz laiku atstāt bērnu, var pieteikties, atvest pie mums. Piemeklēsim brīvu pensionāru, kas mazuli pieskatīs un ar viņu padarbosies. Tikai vēl nezinām, vai būs pieprasījums,» stāsta Marija. Viņa pati jau pošas uz nūjošanu. Sestdienas esot sporta dienas, un pensionāru biedrība iesaistoties dažādās pilsētā rīkotajās sacensībās starp dažādām organizācijām. Īpaši aktīvi ir pensijas vecuma nūjotāji. Centrā var noklausīties arī dažādas lekcijas - par jogu, akupunktūru, veselīgu uzturu, speciālisti rāda, kā ar masāžu noņemt sāpes, kā darboties ar svārstiņiem. Pie pensionāriem nākot lekcijas lasīt arī psiholoģe. «Mums ļoti patika, kā viņa teica: šis vecums - no 60 līdz pat 80 - ir plaukuma gadi. Mēs visi tā smējāmies - mēs neesam veci, mēs esam plaukumā! Kā gladiola, kas izplaukusi. Pilnziedā. Tas mums ir ļoti pozitīvs lādiņš,» atzīst M. Kolneja.