Lapsa izvairās
Kopumā mājaslapā rokasgramata.com publicēti 165 dokumenti, kas uzrādīti kā Anrija Lemberga bankas kontu izdrukas par pirkumiem, konta papildinājumiem un darījumiem sešu gadu garumā. Kā norādījis mājaslapas veidotājs, viņam esot vēl simtiem dokumentu, kas tikšot publiskoti tuvākajās nedēļās. Kā rakstīts vietnē, dokumenti atklāšot, «kā Latvijas valstij tika pat ne pārāk likumīgi nozagts tas, kam vajadzēja piederēt mums visiem».
Aivars Lembergs publiskoto informāciju par sava dēla kontiem saista ar viņa «nomelnošanas kampaņas daļu», ko īstenojot žurnālists Lato Lapsa. Dienas uzrunāts, L. Lapsa skaidru atbildi, vai publiskotājs ir viņš, nesniedza. «Tā arī rakstiet - izmisīgi izvairījās no vairākkārt uzdotā jautājuma. Taču man ir cerība, ka informācija, ko šobrīd redzam, neaprobežosies ar to, ko ēd, dzer un kā dzīvo kaut kāds Anrijs,» sacīja žurnālists un norādīja, ka sabiedrībai būtu jāiepazīstas arī ar pārējo ģimenes locekļu tēriņiem, kuriem plūstoši būtu jāpāriet trešajā sērijā - patiesajos Lembergus atmaskojošajos darījumos.
Arī pats Anrijs notikušo saista ar tēva konkurentu politiskajām aktivitātēm: «Tagad ir īstais laiks dubļu mešanai. Patiesībā nekad neesmu sapratis, kādēļ krimināllietai pievienotas bankas izdrukas, tām nav nekādas nozīmes. Vienmēr esmu nojautis, ka šī informācija nāks atklātībā, tas bija tikai laika jautājums,» apgalvoja A. Lembergs, kurš pauda bažas par to, ka drīz varētu tikt publiskotas arī māsas Līgas Lembergas bankas konta izdrukas, jo arī tās ir krimināllietā. «Tas ir cietušo roku darbs,» aizdomas pauž Anrijs Lembergs. «Nedomāju, ka to darītu tiesa, prokurori vai advokāti.»
Cietušie noliedz
Cietušo statuss šajā lietā piemērots četriem uzņēmējiem Aināram Gulbim, Vladimiram Krastiņam, Valentīnam Kokalim un Jūlijam Krūmiņam. Divi no viņiem nebija informēti par publiskotajām izdrukām un savu saistību noliedza, ar diviem Dienai sazināties neizdevās.
«Man nemaz nav pieejami visi krimināllietas materiāli. Esmu vairākkārt lūdzis izsniegt visus dokumentus, taču tiesa to nedarīja, šādas izdrukas man nav pieejamas,» Dienai norādīja V. Kokalis. Otrs cietušais Jūlijs Krūmiņš, bija vēl lakoniskāks: «Gan jau kādam tas ir vajadzīgs. Tā ir tīra politika.»
Savu saistību ar notikušo noliedz arī Swedbank (bijusī Hansabanka), kurā atvērtais konts figurē publiskotajos materiālos. «Kategoriski noliedzam spekulācijas par datu noplūdi no bankas,» pauž bankas pārstāve Kristīne Jakubovska.
Lai arī patlaban nav zināms, kurš publiskojis konta izdrukas, Datu valsts inspekcija (DVI) notikušajā saskata noziedzīga nodarījuma sastāvu. «Esam iesnieguši prokuratūrā lūgumu izvērtēt notikušo saistībā ar neizpaužamu ziņu izpaušanu,» sacīja DVI vadītājas vietniece Aiga Balode.
Lembergu krimināllietas prokurors Jānis Ilsteris savukārt norādīja: «Ja arī publiskotā informācija ir autentiska un nodota atklātībai no krimināllietas materiāliem, to varēja izdarīt daudzi - cietušie, viņu advokāti, liecinieki vai pat paši apsūdzētie. Droši zinu tikai to, ka prokuratūra to nav darījusi,» sacīja J. Ilsteris. Viņš norādīja, ka saukt pie atbildības informācijas publiskotājus ir grūti, jo kriminālprocesa informācija netiek aizsargāta ar brīdi, kad nodota tiesai.