Institūta izveidotās ZIK, kas ir publisku privātu partnerību pārrobežu tīkls, ļauj sadarboties vadošajām augstākās izglītības iestādēm, pētniecības centriem un uzņēmumiem, koncentrējoties uz galvenajām sabiedriskajām problēmām. Līdz šim ir izveidotas trīs ZIK, kas saistītas ar klimata, ilgtspējīgu enerģijas avotu un IKT jomām. Komisija un EIT ierosina līdz 2020. gadam izveidot vēl sešas, koncentrējoties uz ražošanu, pārtiku nākotnei, inovācijām veselīgam dzīvesveidam un aktīvām vecumdienām, izejvielām, gudru un drošu sabiedrību un pilsētu mobilitāti.
Mērķis ir stimulēt izveidot līdz pat 600 jaundibinātiem uzņēmumiem (šobrīd ir 30) un izstrādāt pārdodamas preces un pakalpojumus.
Komisija, kas sniedz EIT pamata finansējumu, savu ieguldījumu uztver kā apņemšanos mobilizēt nākotnes uzņēmējus un stiprināt Eiropas Savienības inovācijas spēju un konkurētspēju kopumā, lai tā varētu būt starp pasaules labākajiem. Šodien, 7. februārī, EK publicēs ikgadējo ES inovāciju indeksu, un varēsim novērtēt, kā situācija ir mainījusies gada laikā.
ZIK modeļi atšķiras no daudziem tradicionāliem ES finansētajiem projektiem ar to, ka tām ir augsta autonomijas pakāpe, kā arī elastīgums, nodrošinot spēju ātri pielāgoties iespējām un sasniegt savu mērķus visefektīvākajā un rentablākajā veidā. Katrai ZIK ir savs vadītājs, un tās darbojas 16 vietās visā Eiropā - no Londonas līdz Krakovai, no Barselonas līdz Stokholmai.
Inovācija nesākas un nebeidzas laboratorijā - tās attīstībai ir nepieciešami cilvēki. ZIK pamatuzdevums ir izglītība. Tuvākajā desmitgadē tās radīs jaunas mācību programmas un apmācības apmēram 25 000 studentu un 10 000 doktorantu. Šajos kursos tiks apvienota akadēmiskā izcilība ar apmācību, kas paredzēta studentu inovatīvā un uzņēmējdarbības potenciāla attīstībai.
Studenti, kas piedalīsies programmās, saņems diplomus un doktora grādus no vadošajām universitātēm un pētniecības centriem, kas iesaistījušies zināšanu un inovāciju kopienās. Klimata ZIK, piemēram, savu partneru vidū piesaistījusi Impērisko koledžu (Imperial College, AK), Potsdamas Klimata pārmaiņu pētniecības institūtu PIK (Vācija), Atomenerģijas un alternatīvās enerģijas komisiju (Commissariat ᅢᅠ l'ᅢᄅnergie atomique et aux energies alternatives, Francija) un Delftas Tehnoloģiju universitāti (Nīderlande). Kvalifikācija, ko tās piešķirs, būs ar EIT kvalitātes zīmi, garantējot mācību kursa kvalitāti un uzņēmējdarbību veicinošu saturu.
Pieprasījums pēc vietām šajos kursos ir augsts. Ilgtspējīgu enerģijas avotu jomā izveidotās maģistra programmas vietām InnoEnergy ZIK no augsti kvalificētiem kandidātiem no visas pasaules saņēma piecas reizes vairāk pieteikumu, nekā ir pieejamo vietu skaits.
Ne tikai apmācību kvalitāte padara ZIK pievilcīgas studentiem un pētniekiem. Vispievilcīgākā ir iespēja cieši sadarboties ar uzņēmumiem, kas var piedāvāt karjeras iespējas un iespējas laist tirgū idejas. ICT Labs ZIK, piemēram, piedāvā apmācību jaunizveidotiem uzņēmumiem, kā arī «inovācijas radaru», ar ko agrīnā posmā noteikt jaunas tendences tirgū.
21. februārī es pasniegšu pirmās EIT uzņēmējdarbības balvas tiem visinovatīvākajiem jaunajiem uzņēmumiem, kas dibināti ZIK ietvaros. Visi deviņi finālisti demonstrē tādu uzņēmējdarbības potenciālu un radošo talantu, kādu mēs Eiropā gribam redzēt vairāk. Esmu lepna, ka EIT palīdz pārvērst šo potenciālu reālās iespējās. * Eiropas komisāre izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietās