Man zelta rudens etalons ir rīslinga zelta rudens jeb Mozeles-Zāras-Rūveres vīna ielejas rudens, kurā rīslinga vīnogas iegūst savu labāko formu. Vienīgo reizi tur biju pirms trim gadiem, bet labāku zelta rudeni joprojām neesmu piedzīvojis.
Mozeles rīslinga zelta rudeni uz savas ādas vajadzētu izbaudīt katram vīna mīļotājam. Vislabāk to izdarīt tuvāko triju nedēļu laikā. Ja izlemsiet, lidojums no Rīgas uz Frankfurti (vai tai blakus esošo Hānas lidostu) ir pietiekami ātrs un efektīvs veids, lai savām acīm pārliecinātos, ka neblefoju.
Kā tas izskatās? Upe, kas met līkumu aiz līkuma. Ļoti stāvi krasti, nosēti ar rīslinga vīnogulājiem. Tie stādīti tikai ar vāciešiem raksturīgo pedantiskumu. Rudens saulē piebriedušas zeltainas vīnogas, gatavas novākšanai. Vīnogulāju lapas visās rudens krāsās. Un tā kilometriem tālu, katrs jauns upes pagrieziens atklāj jaunu zelta rudens paraugstundu.
Īpašu auru Mozeles apmeklējumam piešķir ražas procesa vērošana (vai piedalīšanās, ja jums ir drosme). Meistarība un sistēma, pēc kādas mozelieši novāc 45 grādu un stāvākos leņķos augošās vīnogas, ir atsevišķa stāsta vērta, tāpat kā Mozeles krastu augsne, kādā stāvajos krastos aug rīslinga vīnogulāji. Īsti par augsni to nemaz nenosauksi, tikai klinšu, akmeņu, krama, slānekļa un kvarca maisījums, kas tik ļoti iepaticies rīslinga vīnogām, ka tikai Mozelē no tām pamanās radīt vienus no izcilākajiem baltvīniem pasaulē - Mozeles rīslingus.
Rīslinga zelta rudeni šogad izdevās piedzīvot arī Rīgā. Pirms nedēļas. Labā kompānijā nogaršojām vairākus dažādu stilu, ražas gadu un vīna dārzu rīslingus Kesselstatt vīna nama izpildījumā.
Šajā rakstā minētie eksemplāri gan vēl ir pietiekami jauni (2008. g.) un no sausā gala, bet pie iespējas ieteiktu nogaršot vecāka gada gājuma Mozeles rīslingus. Rīslings ir vienas no retajām baltajām vīnogām, kas var gatavoties ļoti ilgi. Ar gadiem rīslings iegūst zeltainu nokrāsu un garšas īpašības. Citrondzelteno jauneklīgo krāsu nomaina zeltainu lapu tonis. Garšai raksturīgās citrusu un svaigu ābolu notis nomaina gatavu ābolu, aprikožu, medus, rudens un tikai rīslingam raksturīgais petrolejas aromātu mikslis.
Reichsgraf von Kesselstatt, Kaseler Nies'chen, Riesling Kabinett, 2008. Tikai nenolauziet kaklu. Kaseler Nies'chen ir viens no stāvākajiem Mozeles vīna dārziem. Brīžiem pat 60 grādu stāvumā. Varat iedomāties, cik daudz pūļu jāpieliek, lai šis vīns nonāktu uz jūsu vakariņu galda. Vēl bez tradicionālajiem rīslinga aromātiem un garšām pamēģiniet sagaršot jau iepriekš minētos akmeņus. Jums noteikti sanāks.
Reichsgraf von Kesselstatt, Scharzhofberger GG, 2008. Viens no slavenākajiem Vācijas Grand Cru (GG nozīmē Grosse Gewᅢᄂchse) vīna dārziem. Netipiski sauss. Slavenākais šī vīna dārza ražotājs un Kesselstatt kaimiņš Egons Millers ražo pasaulē slavenākos saldskābos šachofbergerus. Kolekcijas vīnus. Dāvināšanai labiem draugiem. Glabāšanai bērnu dzimšanas dienām. Ja esat pacietīgi, pagaršojiet un aprunājieties ar šo vīnu šogad, pēc pieciem, 10 un 20 gadiem. Piedzīvosiet īstu zelta rudeni.