Sliktā veselības stāvokļa dēļ V. Havels pēdējā laikā ļoti reti parādījās sabiedrībā. Kādreiz kaismīgajam smēķētājam deviņdesmito gadu beigās tika izoperēta daļa plaušas, kuru bija pārņēmis ļaundabīgs audzējs. Pēc daudzajām operācijām bijušā Čehijas prezidenta veselība bija ļoti trausla. 2009. gada janvārī V. Havels tika nogādāts slimnīcā, jo pēc nesen veiktās rīkles operācijas viņam sākās iekaisums un elpošanas problēmas.
Pazīstamais dramaturgs un disidents V. Havels savu antikomunistisko uzskatu dēļ vairākkārt tika ieslodzīts cietumā. Tikai pusgadu pēc sava pēdējā cietumsoda izciešanas viņš 1989. gada ziemā kļuva par līderi tā saucamajai samta revolūcijai, kuras rezultātā Čehoslovākijā krita komunistiskais režīms.
1989. gada 29. decembrī V. Havels kļuva par pirmo demokrātiski ievēlēto Čehoslovākijas prezidentu, bet 1993. gadā pēc Čehoslovākijas sadalīšanās viņš kļuva par Čehijas prezidentu. Pēc otrā prezidentūras termiņa beigām 2003. gadā V. Havels pievērsās cilvēktiesību aizstāvēšanai.
Daudzu valstu politiķi slavēja V. Havelu par paveikto demokrātijas stiprināšanā Eiropā. «V. Havels bija viens no mūsu laikmeta izcilākajiem eiropiešiem. Viņa uzskati par brīvību bruģēja ceļu vienotai un brīvai Eiropai,» Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts rakstīja savā profilā sociālajā vietnē Twitter.
Vācijas kanclere Angela Merkele paziņoja, ka vāciešiem «ir daudz, par ko pateikties V. Havelam». «Viņa cīņa par brīvību un demokrātiju bija tikpat neaizmirstama kā viņa cilvēcība,» uzskata A. Merkele.
Čehijas premjerministrs Petrs Nečass sacīja, ka viņš, tāpat kā vairums čehu, ir satriekti par skumjo vēsti. «Viņš bija mūsu valsts simbols un seja. Viņš bija viens no pagājušā gadsimta beigu un šī gadsimta sākuma izcilākajiem politiķiem,» valdot asaras, sacīja P. Nečass.