Salīdzinot ar LPP/_LC_ un TP 2006.gada Saeimas vēlēšanu trakulībām, par kurām partijām budžetā jāatmaksā attiecīgi 528 tūkstoši un pāri par miljonu latu, Aivara Lemberga _ventiņiem_ KNAB piespriestais uzrēķins tiešām sīkums vien ir. Tomēr vismaz pāris iezīmju šai sakarā liek būt piesardzīgam.
Pirmām kārtām kampaņu finansēšana pēc principa, ka daba nemīl tukšumu, - tiklīdz legāli (vai LPP/LC un TP gadījumā - tikai apšaubāmi leģitīmi) parādās iespēja tēriņiem pieaugt, tas momentāni arī notiek. Tas atsauc atmiņā TP kādreizējā ideologa aforismu par politiķu nesavaldīgumu: ka tie, līdzīgi alkoholiķiem, nepazīst vārdu «bāriņš» - kam tiek klāt, to tūlīt pat dzer sausu. Tā arī ar priekšvēlēšanu tēriņiem. Lai arī dzirdamas dažu tradicionālu partiju atbalstītāju žēlabas ne vien par naudas trūkumu, bet arī to, ka politikas necaurskatāmības dēļ vairs neredz jēgu ziedot, jo sevišķi pēc partiju finansiālajām ekstravagancēm vēlēšanās pērnvasar var domāt, ka «bailes no tukšuma» arī šoruden piepildīs priekšvēlēšanu budžetus līdz maksimumam un vēl mazliet. Dodiet tik vaļu! Tas jāņem vērā šādas vaļas devējiem, ierobežotājiem un uzraudzītājiem.
Ar šo saistīts jautājums un bažas ir par KNAB prognozētajiem «citiem reklamēšanās veidiem», proti, administratīvo resursu jeb valsts un pašvaldību budžeta viltīgu izmantošanu gaidāmajā Saeimas vēlēšanu kampaņā. Lai gan mūsējie nav gluži tik naski kā ukraiņi, kuriem līdz prezidenta vēlēšanu beigām SVF pērnruden ieteica aizmirst par nākamo palīdzības devu- tieši tāpēc, ka netaisās sponsorēt priekšvēlēšanu kampaņu, -, par pilnīgu radošuma trūkumu tie sūdzēties nevar. Par to liecina arī KNAB sākto administratīvo pārkāpumu lietu skaits - 29. Kopumā 24 partijām pagaidām noteiktais uzrēķins 5490 latu nav liels. Liela - un bīstama - ir vispārējā tendence pārbaudīt, cik zemu ir griesti. Tāpēc jo zemāki tie būs, jo labāk.4