Domubiedri ar tradīciju
Meistarklašu laikā Baltajā flīģelī katru vakaru notiek koncerti, turklāt tie klausītājiem ir pieejami bez maksas. Vērts nenogulēt iespēju, jo tajos muzicēs gan spilgtā vijolniece no Meksikas Rasma Lielmane, gan flautiste Ilona Kudiņa, kura pirmā no Latvijas absolvējusi Amerikas džeza studiju meku - Bērklija mūzikas koledžu Bostonā. Pirmoreiz mūžā meistarklases pasniegs mūsu spožā pasaules zvaigzne pianists Vestards Šimkus. Viņš arī uzstāsies vienā no meistarkursu koncertiem (16.VII), atskaņojot Pētera Vaska Zaļo ainavu, spāņu baroka meistara Antonio Solēra sonātes un Dzordža Gēršvina Rapsodiju blūza stilā. «Brīvība mūzikā ir ļoti plaša tēma. Tā nav meklējama tikai improvizācijā. Tā ir gan interpretācijas brīvība, gan ķermeņa atbrīvotība uzstāšanās brīdī un arī brīvība izvēlēties no visa plašā klāsta, ko mums piedāvā mūzika un pasaules pieredze mūzikā,» rezumē D. Aperāne.
Starptautiskie latviešu jauno mūziķu meistarkursi turpina tradīciju, kas iedibināta pirms divdesmit pieciem gadiem Kanādā. Kopš 1994. gada šīs meistarkursu un koncertu nometnes notiek Latvijā. Kā arvien tos kopā ar domubiedriem Latvijā un ASV rīko komponiste Dace Aperāne, kura arī šogad būs meistarkursu mākslinieciskā vadītāja. Nu jau pastāvīgi meistarkursu vadītāji un visu notikumu koordinētāji ir Kanādas latviešu ērģelniece Ingrīda Gutberga un pianists Normunds Vīksna. Savukārt nozaru vadītāja šogad ir komponiste Selga Mence un mūzikas pedagoģe Gunta Melbārde, pirmoreiz meistarkursos iekļaujot nodarbības mūzikas pedagoģijā. Starptautiskie latviešu jauno mūziķu meistarkursi Latvijā notikuši jau astoņas reizes - Jaungulbenē, Ogrē un nu pirmoreiz Siguldā, kuras Mākslu skolas direktors Guntars Zvejnieks ir piedalījies gandrīz visās iepriekšējās nometnēs.
Nopietni un pa jokam
«Deviņdesmit pieci dalībnieki, jaunie mūziķi - tas ir rekordliels skaits. Pirmoreiz būs studenti arī no Austrālijas un Bulgārijas,» stāsta Dace Aperāne. Meistarklašu vadītāju vidū būs gan vijolnieki Gunārs Larsens no Šveices un Rasma Lielmane no Meksikas, gan altiste Andra Dārziņa no Vācijas, pianiste Sandra Mogensena no Kanādas, pianists Uga Grants no ASV. Īpaši tālu ceļu no Austrālijas šurp mērojis Adelaidas simfoniskā orķestra čellu koncertmeistars Jānis Lauris. Pirmoreiz šajā raibajā radošajā sabiedrībā iekļausies mūzikas menedžere Laura Adlere no Kanādas. ASV dzīvojošā komponiste Anita Kuprisa kopā ar diriģentu Jāni Baltiņu vadīs kori, bet Normunds Dreģis - orķestri. Jau klāt no ASV ir meistarkursu pastāvīgie pedagogi komponists Dana Pols Perna un džeza dziedātāja Džaneta Lavsone. Improvizācijas noslēpumus jauniem pianistiem ierādīs Raimonds Petrauskis. Ar dziedātājiem strādās baritons Naidžels Smits, dejā izglītos ilggadējā deju maestrīna Vija Vētra. «16. un 17. jūlijā Baltajā flīģelī notiks meistarkursu mācībspēku koncerti, atliek tikai nākt un baudīt mākslinieku sniegumu no visas pasaules. Tieši pirms nometnes viņi sniegs arī koncertu Rīgas Latviešu biedrībā, 14. jūlijā plkst. 19. Tajā skanēs latviešu komponistu mūzika,» aicina D. Aperāne.
Pasākuma gaitā no 15. līdz 24. jūlijam koncerti notiks katru dienu. Tostarp arī garīgās mūzikas koncerts Siguldas luterāņu baznīcā (18.VII). Vakarā Baltajā flīģelī sekos īpašs koncerts - atmiņu vakars obojista Viļņa Pelnēna, daudzu nometņu pedagoga, piemiņai. «Savukārt 19. jūlijā būs mūsu tradicionālais beztalantu vakars. Dalībnieki izveidos mazas, humoristiskas ludziņas, piemēram, kā vijolniekam veicas, spēlējot flautu,» stāsta D. Aperāne. Jaunie mūziķi uzstāsies 20., 21., 22. jūlija koncertos, turklāt pēdējais būs džeza un improvizāciju mūzikas vakars, kurā audzēkņi muzicēs kopā ar saviem skolotājiem. Pirms noslēgumkoncerta 23. jūlijā, kurā muzicēs orķestris un koris, sagādāta reta izdevība - dzirdēt pianistes Sandras Mogensenas uzstāšanos.