Skaidrs, ka uz pretimnākšanu var cerēt visi tie parādnieki, kam grūtības samaksāt nodokļus radās krīzes dēļ, _Dienai_ saka darba grupas pārstāvis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Politikas nodaļas vadītājs Jānis Butkevičs.
Šā gada 1. septembrī Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrēti 121 557 nodokļu parādnieki, tostarp 80 824 ir juridiskas personas. To kopējais nodokļu pamatparāds veido 86% no kopējā pamatparāda, kas ir 672,3 miljoni latu. Šis parāds, pēc VID sacītā, izveidojies dažādos laikos. 60 630 personām nodokļu pamatparāds katrai pārsniedz 100 latu. Šo personu parādi kopā veido lielāko daļu jeb 99,8% no visa nodokļu pamatparāda. Nodokļu parādnieku sarakstā, pēc VID sacītā, ir arī ļaunprātīgi nemaksātāji, arī tādi, pret kuriem varētu būt ierosināts kriminālprocess u. tml.
«Sākotnējā nostāja bija, ka tādos gadījumos parasti nodokļu nenomaksai ir krimināls raksturs. Proti, ir bijis kāds krimināli sodāms nodarījums, un uz šādiem gadījumiem amnestijai nevajadzētu attiekties,» Dienai teica FM pārstāve Baiba Melnace. J. Butkevičs norādīja, ka jautājums par kritērijiem, proti, kādi nodokļu parādnieki varēs pretendēt uz amnestiju, joprojām ir atklāts. Nodokļu amnestijas pamatideja ir: tas ir vienreizējs pasākums nodokļu maksātāju atbalstam krīzes ietekmes dēļ, noteica B. Melnace. LTRK pārstāvis sacīja, ka ideālā gadījumā amnestiju varētu iedzīvināt nākamā gada 1. jūlijā - no šī datuma ikvienam nodokļu parādniekam, pusgada laikā samaksājot nodokļa pamatparādu, būtu iespēja atvieglotā kārtā tikt vaļā no savām saistībām pret valsti.
Nodokļu parāda amnestija praktizēta arī citās valstīs. Turklāt ir valstis, kur šāda pretimnākšana piedāvāta ne vienreiz vien. Balstoties uz citu valstu pieredzi, ar nodokļu amnestiju var gūt vidēji 0,9% no kopējiem nodokļu ieņēmumiem. Latvijas gadījumā tie būtu 36 miljoni latu, saka J. Butkevičs. Viņš uzskata, ka noteikti būs uzņēmēji, kas izmantos šo iespēju, jo «daudzi šobrīd nemaksā tāpēc, ka tā summa ir ļoti pieaugusi pret pamatparādu». LTRK rosinājusi vienā laikā ar nodokļu amnestiju piedāvāt iespēju legalizēt pelēkā sektora uzkrājumus, samaksājot noteiktu nodokli. Savukārt, lai uzņēmumi, kas maksā visus nodokļus un dara to laikus, nejustos apcelti, būtu jādomā par kaut kādiem stimuliem arī viņiem, piebilda LTRK pārstāvis.