Vienmēr esmu piekritis kādam nu jau piemirstam klasiķim, ka vide nosaka dzīvesveidu. Bulgakova Suņa sirds varonis profesors Preobraženskis bilst, ka sabrukums sākas tad, kad ar dubļainām galošām pa parketu, un tad, kad garām podam. Ir stulbi ar naudas trūkumu attaisnot prasīguma trūkumu pret sevi un citiem. Latvijas vīna viesmīļu čempionāts nosaka visai augstus standartus. Un tas ir labi.
Šīsnedēļas vīnu iegādei tika uzstādīti citādi noteikumi - iekļauties vienā desmitlatniekā. Uzdevums ne no vieglākajiem, jāatzīst. Gandrīz izdevās, bet šis process prasa dažus paskaidrojumus. Kad vērīgā degustatora acs slīdēja pār vīnu plauktiem, skatienu aizkavēja veikala vienīgais Pinot Noir, kas neuzkrītoši bija ieslēpies starp visādiem merlotiem un kabernetiem. Pinot lēts nemēdz būt, tāpēc uzdevums kļuva vēl sarežģītāks.
MAKANA Organic Chenin Blanc Chardonnay 2009. gads, bezozola, turklāt vēl organic un par tādu naudu? Tas nevar būt tāpēc, ka nevar, bet ziņkāre ņēma virsroku, un rezultātā šķiet, ka man ir jauns kandidāts uz šīs vasaras burziņvīna titulu. Vīns tieši tā arī garšo - par Ls 3,69. Nepārprotiet, vīns ir negaidīti jauks. Zeltaini zaļgana krāsa, ābolaini rabarberaina, zaļa un svaiga smarža ar gatavas melones vai kāda cita tropu augļa niansēm. Drusku tā kā pēc cidonijas vai ananasa arīdzan. Garša ir stipri līdzīga smaržai - «zaļa», patīkami skāba un atsvaidzinoša. Vīns ir vienkāršs, bet nekādā gadījumā ne prasts. Pēcgarša pietiekami gara, lai to vispār pieminētu. Šo vīnu der atcerēties tad, ja maltīti plānojat gatavot no tā, kas dobē saplūcams vai zivju paviljonā pērkams. Labi dzert arī kopā ar neko.
TRAPICHE Reserve PINOT NOIR 2008. gads glāzē līst atšķaidītas ķiršu sulas krāsā. Cilvēkam, kurš katrā Pinot pudelē sagaida slaida dendija eleganci, Trapiche Reserve sagādā zināmu vilšanos. Aromāts ir nedaudz dūmakains, šķiet pūkaini saburzīts. Pietrūkst šķirnes «paraksta» - dārza zemeņu smaržas, kuru diezgan veiksmīgi aizvieto ķiršu aromāts. Vīnam mostoties, uzvirmo tikko jaušamas lakricas, grauzdētas rupjmaizes un vēl kādas vārdā nenosaucamas tumšas smaržas. Garšas kārpiņas un citi mutē esošie nervu gali signalizē par labi sabalansētu vīnu ar vieglu skābuma pārsvaru. Piezemēts augļainums labi saspēlējas ar mierīgiem, noapaļotiem tanīniem. Pēcgarša pikanti gara un interesanta. Pašam iznāca šo vīnu piedzert ļoti vienkārši sautētai tītara ciskai - ziniet, garšoja lieliski. Ja nu tītars gluži negadās pie rokas, droši lietojiet jebkuru citu putnu, arī dažādu dārzeņu sautējumus vai grilējumus (šobrīd var nopirkt foršus lētus baklažānus).
Interesantākās vīna lietas šodien pulksten 17 Tallink Hotel Rīga. Lūk, tā.