NEPLP pirmā iecere paredz bezmaksas apraidē atstāt tikai sabiedriskās TV programmas, taču abi pārējie scenāriji izskatās izstrādāti tieši MTG interesēs, kas to īstenošanās gadījumā ar kādu no saviem sešiem nacionālajiem kanāliem varētu atgriezties paša pamestajās vietās, taču nu jau ar daudz labvēlīgākiem nosacījumiem.
Piemēram, ja uz brīvajām divām, trim vietām bezmaksas apraidē tiktu rīkots konkurss, labumi jeb iespēja būt redzamiem bezmaksas pakā komerciālajiem medijiem pienāktos bez maksas - vairāk nekā miljons latu, ko no nākamā gada par kopējo bezmaksas platformas apraidi būs jāmaksā va/s Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC), tiktu dotēti no valsts budžeta. Būtībā tas nozīmētu, ka no nodokļu maksātāju naudas tiktu dotēti komerciālie mediji, kas līdz ar atrašanos bezmaksas virszemes apraidē iegūtu lielāku auditoriju un varētu pretendēt uz vēl lielākiem reklāmas ieņēmumiem, īpaši, ja pēc 2015. gada sabiedriskie mediji pakāpeniski pamestu reklāmas tirgu, kā to paredz politiķu vēl neatbalstītā Latvijas Sabiedriskā medija koncepcija.
«Kāpēc no valsts budžeta var dotēt LVRTC, kas arī ir miljonus pelnošs uzņēmums, bet nevar komerciālos medijus, ja šī dotēšana ir uz sociālā pakalpojuma sniegšanas pamata? Jo milzīgam mediju koncernam, kāds ir MTG, šī summa būtībā neko neizšķir. Stāsts ir drīzāk par principu un regulējumu - kā panākt, lai tas veicina konkurenci TV mediju starpā,» uzskata A. Dimants. Taču konkursa gadījumā savas pozīcijas lielākajā TV reklāmas tirgus daļā nostiprinājušais MTG nonāktu uzkrītoši privileģētā stāvoklī, jo savu resursu dēļ varētu apsteigt citus iespējamos pretendentus. «Konkurss būtu vienlīdzīga iespēja visiem - varbūt uz brīvo vietu pieteiktos kāds starptautisks kanāls, piemēram, Fox Life, vai pat rastos jauns?» ideju aizstāv A. Dimants.
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājas biedrs Boriss Cilevičs (SC) šāda modeļa rašanos saista ar MTG lobija ietekmi uz atsevišķiem padomes locekļiem: «MTG Latvijas TV tirgū šobrīd faktiski ir monopolstāvoklis - par kādiem viņu iespējamiem konkurentiem konkursos var būt runa? Šis NEPLP sastāvs vairākkārt pierādījis, ka nespēj rīkoties efektīvi, sākot no izgāzušās Latvijas sabiedrisko mediju koncepcijas un beidzot ar neīstenoto solījumu par mediju koncentrācijas nepieļaušanu, ar kuru tā uzsāka savu darbu,» skarbs ir B. Cilevičs. A. Dimants MTG lobiju nenoliedz, vien nosakot: «Tas nav nekas nelegāls.»
Toni MTG ar savu programmu grupu varētu diktēt arī trešā NEPLP izstrādātā modeļa īstenošanas gadījumā, kas brīvās bezmaksas apraides vietas paredz izsolīt. Tā ieviešana nozīmētu, ka komerciālie kanāli par apraidi LVRTC maksātu nosolīto maksu, bet gadījumā, ja tā būtu mazāka par nepieciešamo, starpību, tāpat kā maksu par sabiedrisko TV programmu apraidi, segtu valsts dotācija. «Izsole būtu objektīvāks pamats nekā konkurss, jo papīrs pacieš visu, bet nosolītie, piemēram, desmit lati tomēr būtu vairāk nekā nekas,» ieceres priekšrocības klāsta A. Dimants.
«NEPLP piedāvāto modeļu attīstības scenāriji patiešām skan dīvaini un neveikli. Turklāt uzreiz rodas jautājums - ja valsts subsidēs TV industriju, tad kāpēc ne pārējos mediju veidus, kas arī pilda sabiedrības informēšanas funkciju?» retoriski vaicā Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētājs Ivars Belte.
Savukārt bijušais NEPLP priekšsēdētājs Ābrams Kleckins kritizē MTG vadības lēmumu par bezmaksas apraides pamešanu un esošajai padomei iesaka jautājuma risināšanai pieiet stingri: «Tā kā MTG nepilda savu sākotnējo apņemšanos būt pieejamiem bezmaksas pakā, tad padomei nevajadzētu viņiem izdabāt citos jautājumos un radīt jebkāda veida labvēlīgus nosacījumus - zviedru koncerna intereses nedrīkst nostādīt augstāk par Latvijas sabiedrības interesēm!»