Jāslēdz līgumi
«Viss ir atkarīgs no pašvaldībām. Ir jābūt pieņemtiem saistošajiem noteikumiem par atkritumu apsaimniekošanu, kas precizē, kādā veidā atkritumu radītājs maksā par saražotajiem atkritumiem. Likums nosaka, ka ir jāmaksā, taču, ja pašvaldība to nenodrošina, tā ir nolaidība,» norādīja atkritumu savākšanas operatora SIA L&T direktors Reinis Ceplis. Piemēram, Salaspils dome ir noteikusi minimālo atkritumu daudzumu - 1,2 kubikmetrus, par ko gadā jāmaksā vienai mājsaimniecībai. Tas novērš situāciju, kad iedzīvotāji apgalvo, ka atkritumus nesaražo, apsaimniekotāja pakalpojumus neizmanto, tajā pat laikā nelegāli ved atkritumus uz mežu. «Pašvaldības policijai ir tiesības prasīt uzrādīt apsaimniekošanas līgumu un administratīvi sodīt vainīgos, ja tāda nav. Taču lielākā problēma ir vasaras māju iedzīvotāji - noslēdz līgumu uz sezonu, bet izkontrolēt, kas notiek ziemā, ir sarežģīti,» norādīja Garkalnes novada izpilddirektore Jeļena Toca. Viņa lēš, ka ap 90% iedzīvotāju līgumus par atkritumu savākšanu ir noslēguši, taču ļoti liela nelegālo atkritumu plūsma novada mežos un ceļmalās nonāk tranzītā, un ir ļoti grūti pieķert vainīgos.
Jūrmalā spēkā esošajos noteikumos norādīts, ka «ikviena iedzīvotāja pienākums ir iekļauties pilsētas kopējā atkritumu savākšanas sistēmā», kas nozīmē obligātu līguma slēgšanu. Šis pienākums būs nostiprināts arī jaunajos noteikumos, ko pašlaik saskaņo, informēja Jūrmalas domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Baiba Gailīte.
Cīnās gadiem
Pašvaldību reformas dēļ daudzviet saistošos noteikumus pārstrādās līdz nākamā gada 1.jūlijam, norādīja Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis: «Mēs ar šo problēmu cīnāmies jau kopš 20.gadsimta 90.-tajiem gadiem, kad likumdevējs neuzlika par pienākumu maksāt par apsaimniekošanu, ja atkritumi netiek radīti. Īpaši lauku teritorijās ir pierasts pašiem tikt galā bez apsaimniekošanas firmām. Tā šobrīd nav augstākā prioritāte, bet gada laikā lietas tiks sakārtotas.» Pat tad, ja pašvaldība ir pieņēmusi saistošos noteikumus, ne vienmēr konkursā ar apsaimniekošanas firmām tiek iekļauta prasība garantēt atkritumu savākšanu visā pašvaldības teritorijā un to šķirošanu. Atbilstoši valsts atkritumu apsaimniekošanas plānam, katrai pašvaldībai būtu jāuzdod par pienākumu nodrošināt zināma atkritumu daudzuma savākšanu un nodošanu otrreizējai pārstrādei, uzskata Latvijas Atkritumu saimniecības asociācijas direktors Aldis Vidužs.