Tad viņam uzliek platu sarkanu kaklasiksnu un visbiežāk sunim jāiziet apmācība. Var draudēt arī sterilizācija un ļaunākajā gadījumā - iemidzināšana.
Dānijas valdības komisijas izplatītajā paziņojumā potenciāli aizliedzamo šķirņu vidū iekļauti pitbulterjeri, Argentīnas dogi, Brazīlijas filas, amerikāņu Stafordšīras terjeri, tosas, Dienvidāfrikas mastifi, Anatolijas aitusuņi, Vidusāzijas aitusuņi, Kaukāza aitusuņi un Ilīrijas aitusuņi. Valstī jau ir aizliegts pavairot pitbulterjerus un tosas, vēsta laikraksts Jyllands Posten. Esošos šo šķirņu suņus paredzēts sterilizēt. Pagaidām gan nav vienošanās par konkrētu risinājumu, tādēļ likumprojektā iestrādāta tikai norma, ka potenciāli bīstamo šķirņu suņiem pastaigas laikā obligāti jābūt uzpurnim un tie jātur pavadā.
Eiropā kontrolē
2001. gadā kāda Imantas daudzdzīvokļu nama liftā iebruka Stafordšīras terjers un saplosīja septiņgadīga zēna seju. Pēc šī un vēl pāris asiņainiem notikumiem, kuros suņi bija sakoduši bērnus, valdība pieņēma grozījumus noteikumos, kas aizliedza turēt, vairot un ievest Latvijā pitbulterjeru, Argentīnas dogu, Brazīlijas filu, tosu un Amerikas Stafordšīras terjera šķirņu suņus un šo šķirņu jaukteņus. Taču daži suņu īpašnieki šīs izmaiņas uzreiz apstrīdēja Satversmes tiesā (ST), kas lēma viņiem par labu, norādot, ka tiesības uz īpašumu var ierobežot tikai ar likumu, nevis valdības noteikumiem.
Likums grozīts tā arī netika, un kopš tā laika neviena suņu šķirne Latvijā nav aizliegta. Zemkopības ministrijas pārstāve Liene Ansone norāda, ka diemžēl jāsaskaras ar lielu lobiju no suņu audzētājiem, tādēļ jebkādas izmaiņas esot grūti veikt. Viņa liek cerības uz laiku, kad tiks ratificēta konvencija par mājas (istabas) dzīvnieku aizsardzību, kas nozīmēs stingrāku kontroli, piemēram, dzīvniekus nevarēs iegādāties cilvēki, kuri jaunāki par 16 gadiem.
Tiesa, virknē valstu aizliegtas daudzas suņu šķirnes. ASV vairākos štatos aizliegts vairot vai pilsētā turēt amerikāņu pitbulterjerus, Stafordšīras terjerus un Amerikāņu buldogus to agresīvās dabas dēļ. Francijā noteikts, ka ir jāsterilizē jaukteņi, kas līdzinās pitbulterjeriem. Vācijā par pitbulterjeru, amerikāņu Stafordšīras terjeru un Stafordšīras bulterjeru ievešanu var piemērot naudas sodu vai cietumsodu līdz diviem gadiem. Lielbritānijā aizliegts turēt pitbulterjerus, tosas, Argentīnas dogus un Brazīlijas filas. Polijā drīkst turēt pitbulterjerus un tiem radniecīgus suņus, bet saimniekiem pie sava īpašuma jāizvieto brīdinājuma zīme un dzīvnieks jātur drošā nožogojumā.
Bīstami ir deviņi suņi
Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Diena uzzināja, ka ik gadu ar dažādu dzīvnieku kodumiem tur nonāk ap 400, 500 bērniem, pusei no viņiem nākas ārstēties stacionārā. Pēdējais smagais gadījums bija decembrī, kad mājas vācu aitusuns sakoda trīs mēnešus vecas meitenītes galvu, cietušajai bija nepieciešama operācija.
«Vairākumā gadījumu apstiprinās tas, ka nav bīstamu suņu, ir bīstami suņu īpašnieki. Viņi nespēj kontrolēt suņa uzvedību, nevar viņu savaldīt, noturēt,» saka Līga Arājuma, Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve. Vai suns atzīstams par bīstamu, nosaka PVD izveidota komisija. Taču tā suņus testē tikai tad, kad tie jau uzbrukuši cilvēkam vai dzīvniekam. Kopš 2007. gada 1. janvāra par bīstamiem atzīti deviņi suņi, no tiem seši rotveileri, amerikāņu buldogs, Rodēzijas ridžbeks un Vidusāzijas aitusuns.
Dzīvnieku aizsardzības ētikas padomes vadītāja Solvita Vība norāda: «Kinologiem, domājot par sabiedrības drošību, būtu jāzina, kuru šķirņu suņiem būtu jāiziet obligāta apmācība, jāapskatās ārvalstu pieredze.» Viņa arī norāda - problēma ir tā, ka suņu audzētavas nav jāreģist rē, tādēļ tās neuzrauga. «Ir arī audzētāji, kuri nerūpējas, lai suņu pēcnācēji nebūtu ar iedzimtu agresivitātes gēnu,» viņa saka.
Mierā ar pašreizējo kārtību ir Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidente Vija Klučniece, kura uzskata, ka pilnīgi pietiek ar tagadējiem noteikumiem, kuri atzīst individuālus suņus par bīstamiem. «Nav bīstamu šķirņu, ir tikai bīstami suņi. Tāpat kā ne visi vīrieši ir izvarotāji un ne visas sievietes ir prostitūtas,» viņa saka.
abc