Jaunā kārtība attieksies uz pacientiem, kas saņems kompensējamās zāles konkrētas diagnozes ārstēšanai pirmo reizi, un nebūs informācijas, ka lētākas līdzvērtīgas efektivitātes zāles varētu izraisīt nevēlamas blakusparādības vai nesniegt vajadzīgo ārstēšanas rezultātu. Uz pacientiem, kuri kompensējamās zāles jau saņem, šīs izmaiņas neattieksies.
Savukārt, ja pacients nevēlēsies pirmo reizi iegādāties lētākās zāles, viņam pašam pilnībā būs jāapmaksā citi medikamenti. Ja lētākie medikamenti pacientam nebūs piemēroti, ārstam būs jāziņo par novērotajām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, kā arī pamatojumu zāļu nomaiņai vajadzēs norādīt slimnieka medicīniskajā kartē. Tad ārsts varēs izrakstīt nākamo lētāko kompensējamo medikamentu.
Iepriekš bija plānots šādu kārtību ieviest jau no 1. janvāra, taču vairāki komersanti iesnieguši vienādas zemākās cenas vienas grupas medikamentiem, tāpēc jaunās kārtības ieviešanu atlika uz mēnesi. Tāpat grozījumi noteikumos paredz, ka visus kompensējamos medikamentus 100% vairs neapmaksās maznodrošinātajiem, bet tikai trūcīgajiem iedzīvotājiem.
Ieviešot šādu kārtību, gadā varētu ietaupīt aptuveni 1,7 miljonus latus, ko būs iespējams novirzīt citiem pacientiem.
LETA