Ribosomas ir šūnu sastāvdaļa. Tās izstrādā proteīnus, kas kontrolē ķīmiskos procesus visos dzīvajos organismos. Ribosomas proteīnos «ieliek» organisma ģenētisko kodu.
Indijā dzimušais brits Venkatramans Ramakrišnans, amerikānis Tomass A.Steics un izraēliete Ada Jonata apbalvoti, jo parādījuši, kā ribosomas izskatās un funkcionē atomu līmenī. Zinātnieku trijotne izmantojusi pētniecības metodi, ko dēvē par rentgena kristalogrāfiju, lai noteiktu ribosomas veidojošo atomu atrašanās vietu. Katru ribosomu veido simtiem tūkstošu atomu. Zinātnieki kopā ar citiem kolēģiem izveidojuši ribosomu trīsdimensiju atveidu.
Trijotnes pētījumiem ir praktiska nozīme farmācijā, lai radītu jaunas antibiotikas dažādu slimību ārstēšanai. Antibiotikas bloķē baktēriju ribosomu funkcijas, neļaujot izstrādāt slimības izraisošu baktēriju izdzīvošanai nepieciešamos proteīnus, raksta BBC.
V.Ramakrišnans pašlaik strādā Medicīnas izpētes padomes molekulārbioloģijas laboratorijās Kembridžā, T.A.Steica darbavieta ir Jeila universitāte, bet A.Jonata nodarbojas ar pētījumiem Veicmana institūtā Izraēlā. ASV Ķīmijas biedrības prezidents Tomass Leins sacīja, ka trijotnes panākumi parāda, ka «zinātnieki nesēž tikai tumšas laboratorijās, bet sanāk kopā un dalās ar saviem pētījumiem».
Interesanti, ka A.Jonata kļuvusi par pirmo sievieti kopš 1964.gada, kura ieguvusi Nobela prēmiju ķīmijā, vēsta AP. «Tas pārsniedz manus sapņus, un esmu par to ļoti pateicīga,» pārsteigumu par saņemto novērtējumu neslēpa zinātniece.