Saskaņā ar Dienas rīcībā esošo neoficiālo informāciju iespējamās nelikumīgās darbības varētu būt saistītas ar vērienīgās Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) rekonstrukcijas pirmo kārtu, kas īstenota laikā no 2006. līdz 2009. gadam. Uz to vedina arī KNAB norādītais, ka sāktais kriminālprocess saistīts ar amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām laika posmā no 2006. līdz 2010. gadam. Noziedzīgie nodarījumi saistīti ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kukuļņemšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu jeb naudas atmazgāšanu.
Spāņi uzvarēja
Lēmumu par TEC-2 rekonstrukcijas pirmo kārtu Latvenergo valde pieņēma 2004.gada maijā, 2005. gadā veikta iepirkuma procedūra. Konkursā pasūtīto energobloku piedāvāja uzbūvēt trīs kompānijas - Spānijas Iberdrola, Francijas Alstom Power (Alstom) un Vācijas Siemens. Uzvarēja spāņu kompānija, kura bloku apņēmās būvēt par 125 miljoniem latu. Alstom piedāvātā summa bija par vairākiem miljoniem zemāka, taču kompānijas piedāvājums tika noraidīts kā konkursa kvalifikācijas kritērijiem neatbilstošs, liecina LETA arhīvs. Uzskatot, ka kompānijas piedāvājums noraidīts nepamatoti, Alstom ar pretenzijām tobrīd vērsās gan pašā Latvenergo, gan Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB), taču bez rezultātiem.
Uzņēmums IUB lēmumu apstrīdēja tiesā, taču pieteikums tika atstāts bez virzības, jo tiesai iesniegtais pilnvarojums nebija rakstīts valsts valodā. Kompānijas meitasuzņēmumā Latvijā Dienai norādīja: uzskatot, ka piedāvājums ir ļoti labs, Alstom sākumā bija ļoti kareivīgi noskaņots, taču dusmas pārgājušas un nolemts, ka «pēc kaujas nav ko dūres vicināt». Kādas personas bija konkursa komisijā - to kompānijā nezināja teikt, un to Dienai neatklāja arī Latvenergo. Tās sniegtā informācija par piesaistītajiem uzņēmumiem būvniecības, montāžas, ieregulēšanas un pārbaudes darbos liecina, ka Alstom līdz ar daudziem citiem uzņēmumiem vēlāk piesaistīts kā apakšuzņēmums TEC-2 rekonstrukcijas pirmās kārtas projektā. Ar Latvenergo kompānija sadarbojusies arī citos projektos, tostarp veica Rīgas Pirmās termoelektrostacijas (TEC-1) rekonstrukciju. TEC-2 pirmās kārtas rekonstrukciju spāņu kompānija sāka 2006. gada rudenī un pabeidza 2009. gada sākumā.
Izņemta nauda
Korupcijas apkarotājiem, kā Diena jau ziņoja, ir aizdomas, ka saistībā ar TEC -2 rekonstrukcijas sākšanu tikusi izveidota starpniecības kompānija. Tā esot nodrošinājusi, ka tiek sadārdzinātas izmaksas un tādējādi izņemta nauda. Tas ir iemesls, kāpēc veikta kratīšana gan K. Miķelsona, gan A. Meļko kabinetos un arī pašā TEC-2. Aizturētais A. Livanovičs bijis TEC-2 rekonstrukcijas pirmās kārtas konkursā neuzvarējušā, bet vēlāk projektā apakšuzņēmēja veidā iesaistītā Alstom pārstāvis Latvijā. Pateicoties vairākiem ar ārvalstu energokompānijām noslēgtiem līgumiem, A. Livanovičam piederošā konsultāciju kompānija Energy Consulting 2007. gadā guva rekordpeļņu 1,81 miljonu latu, kas tās īpašniekam ļāva ierindoties 38. vietā Baltic Screen un laikraksta Dienas Bizness veidotajā Latvijā vispelnošāko personu topā. Kopumā laika posmā no 2006. līdz 2010. gadam, par kuru KNAB veic izmeklēšanu par iespējamām nelikumībām, Energy Consulting saskaņā ar LETA aprēķiniem nopelnījusi teju trīs miljonus latu. Zīmīgi, ka 2007. gadā kompānija teju par ceturtdaļmiljonu latu nopirkusi nekustamo īpašumu no šajā lietā pagaidām vienīgā apcietinātā Latvenergo viceprezidenta A. Meļko meitas. Vēl A. Livanovičs no 2006. gada novembra līdz pagājušā gada novembrim bija Daugavpilī reģistrētā Būvenergoservisa valdes loceklis. Tā pašreizējais vadītājs arī ir aizturēts, vēsta LETA. A. Livanovičs bijis arī Latvenergo prezidenta un A. Meļko biznesa partneris kompānijā Innovia. A. Livanovičs bijis viens no Innovia dibinātājiem 2006. gada maijā, A. Meļko iesaistījies mēnesi vēlāk, K. Miķelsons - 2008. gadā, liecina LETA vēstītais. Zīmīgi, ka būvuzraugu TEC-2 rekonstrukcijas projektā, pēc Nekā personīga iepriekš ziņotā, bija piesaistīts Projektu vadības un attīstības birojs (PVAB) - kompānija, kuras vārds plaši izskanēja skandālā par naudas krāpšanu Bērnu slimnīcā un citā lietā saistībā ar naudas atmazgāšanu. Dienas sazvanīts, uzņēmuma vadītājs Raitis Muižnieks bija izvairīgs, sacīja, ka aizņemtības dēļ runāt nevarot. Jautāts par saistību ar TEC-2 projektu un pašreizējo skandālu, viņš īsi noteica: «Es nestrādāju šajā projektā.»