Par grēkāzi uzdotais pulkvedis Ščerbakovs esot vadījis izlūkdienesta amerikāņu nodaļu un spiegi bijuši viņa padotie. Par to, ka spiegu iekrišanā vainojams ziņotājs, varas iestādes runāja jau sen. Pat premjers Vladimirs Putins savulaik publiski paziņoja, ka tā bijusi nodevība un ka nodevēji vienmēr ņem nelabu galu.
Tagad kāds Kremļa pārstāvis papildinājis informāciju, pavēstot, ka zina, kurš ir vainīgais. «Mēs zinām, kas viņš ir un kur slēpjas. Varat nešaubīties - pie viņa jau nosūtīts Merkaders,» aģentūrai Itar-Tass teica anonīmais avots un piesauca padomju aģentu Ramonu Merkaderu, kurš 1940. gadā Meksikā ar ledus cirtni nogalināja Ļevu Trocki.
Lietas izmeklētāji ir pārliecināti, ka Ščerbakovu varēja izskaitļot jau senāk. Taču acīmredzot izlūkdienests nav apgrūtinājis sevi ar tāda darbinieka pārbaudīšanu. «Dīvaini, kādēļ nevienu nedarīja uzmanīgu tas, ka cilvēkam tādā amatā radi dzīvo ārzemēs. Tas ir tikai viens no daudziem jautājumiem šajā lietā, kas interesē izmeklētājus,» laikrakstam Kommersant stāstīja kāds ar izmeklēšanas materiāliem iepazinies izlūks. Aizdomīga epizode esot notikusi gadu pirms skandāla, kad Ščerbakovs atteicies no paaugstināšanas amatā. Tādējādi viņš saglabājis kontroli pār spiegiem un vienlaikus izvairījies no melu detektora pārbaudes, kas būtu jāiziet pirms amata maiņas. Viņš aizbēga no valsts jūnijā - trīs dienas pirms prezidenta Dmitrija Medvedeva vizītes ASV. Tad arī sākās aresti, par kuriem paziņoja tikai pēc vizītes.
Izlūkdienests nav ne apstiprinājis, ne noliedzis šo informāciju. Tā preses biroja vadītājs Sergejs Ivanovs uz Itar-Tass jautājumu atbildējis ar vienu teikumu: «Mēs nekomentējam avīžu ziņas.»
Spiegus aizturēja dažādās ASV pilsētās jūnija beigās. Jūlijā viņus apmainīja pret četriem krieviem, kas agrāk Krievijā bijuši notiesāti par spiegošanu Rietumu labā.