Iestājoties siltam un saulainam laikam, gandrīz ik dienas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņem informāciju par nelaimes gadījumiem uz ūdens. Aizvadītās nedēļas nogale izvērtās par traģiskāko Latvijas ūdenskrātuvēs šajā gadā. Glābēji aicina pieaugušos rūpēties par bērnu drošību un pašus ievērot piesardzību. «Mūsu padomi it kā ir ļoti vienkārši un visiem zināmi, bet gandrīz zem katra no ieteikumiem apakšā ir kāds noslīkušais, kas tos nav ņēmis vērā,» brīdinot nosaka VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere.
Bērni nespēja palīdzēt
Kad divpadsmitgadīgā meitene pazuda zem ūdens, «bērni nobijās, pastūma riņķi viņai tuvāk un, saukdami pēc palīdzības, skrēja pie pieaugušajiem. Kad viņi ieradās, meitene vairs nekur nebija redzama, bērni uztraukumā arī nevarēja parādīt precīzu vietu, kur nelaime notika,» par Viesītes novadā notikušo stāsta VUGD pārstāvis no Zemgales reģiona brigādes Ivars Osma. Līdz pat glābēju atbraukšanai pieaugušie naivi pieļāva, ka meitene nav noslīkusi, bet tikusi no ūdens laukā un aizskrējusi uz mājām, lai arī viņas drēbes joprojām gulēja turpat krastā.
Pagājušās nedēļas pēdējās trīs dienās VUGD darbinieki no ūdens izvilka septiņus noslīkušos, to skaitā bija vēl viens bērns, 13 gadu vecs zēns, kurš dzīvību zaudēja publiskā peldvietā Svētes upē Jelgavā. Daļa nedēļas nogalē atrasto dzīvību ūdenī zaudējuši kaut kad agrāk, taču tikai šajās dienās izdevās viņus atrast.
Cieš ūdens sportā
VUGD statistika liecina, ka šogad no ūdens izvilktas 31 cilvēka mirstīgās atliekas, kas ir mazāk nekā pēdējos trijos gados šajā laikā posmā (2007.gadā - 60, 2008. gadā - 44, 2009. gadā - 37). Tiesa, līdz peldsezonas sākumam noslīkuši pieci bērni, kas savukārt ir vairāk nekā iepriekšējos divos gados, kad dzīvību ūdenī pirmajos piecos mēnešos zaudēja pa vienam nepilngadīgajam. Tieši šī mēneša sākumā fiksēts viens no pirmajiem gadījumiem valstī, kad bērns noslīkst piemājas baseinā. Tas bija trīs gadus vecs zēns. Ņemot vērā, ka baseini un dīķīši pie mājām kļūst arvien populārāki, šādi gadījumi varētu būt arī nākotnē, uzskata I. Vetere.
Faktiskais noslīkušo skaits, it sevišķi bērnu, ir lielāks, jo VUGD uzskaita tikai tos gadījumus, kuros ir strādājuši glābēji. Valsts policija otrdien vēl nevarēja atbildēt, vai tās rīcībā ir precīzāka informācija, savukārt Centrālajā statistikas pārvaldē, kur, pēc I. Veteres teiktā, tai vajadzētu būt, pēdējie dati ir apkopoti tikai par 2008.gadu. Togad valstī kopā noslīka 171 cilvēks, no tiem 138 bija vīrieši.
Statistika rāda, ka peldsezonas laikā visbiežāk noslīkst tieši jauni, 20 līdz 35 gadus veci vīrieši. Cilvēki, kuri slikti peld, ir piesardzīgāki, cenšas turēties tuvāk krastam, nepeldēt dziļumā, labākie peldētāji ir par sevi vairāk pārliecināti, taču neiedomājas, ka ūdenī var saraut krampji vai rasties problēmas ar sirdsdarbību, vai var sapīties ūdenszālēs vai zvejnieku tīklos, saka I. Vetere. Joprojām nereti nelaimi veicina arī tas, ka peldēšana notiek alkohola reibumā.
Pēdējos gados arvien vairāk ir gadījumu, kad cieš ūdens sporta veidu cienītāji. Īpaši bīstami var kļūt ūdensmotocikli, atzīmē VUGD pārstāve.