Vēlas būvēt tiltu
Plānoto islāma centru iecerēts uzbūvēt veca apģērbu veikala vietā pārsimt metru attālumā no bijušās PTC teritorijas (Dvīņu torņu vietā pašlaik tiek būvēti vairāki jauni debesskrāpji un 11. septembra upuru memoriāls). Veco ēku plānots nojaukt un tās vietā uzbūvēt 13 stāvu ēku, kurā būs mošeja, konferenču zāles, bērnudārzs un citas telpas.
Islāma garīdznieks Feisals Abduls Raufs, kurš ir projekta iniciators, paudis pārliecību, ka islāma nams palīdzēs būvēt tiltu starp islāmu un citām ticībām. «Nav iespējams atrast labāku vietu, lai mēs kā musulmaņi nosodītu 11. septembra notikumus,» uzsver F. Abduls Raufs, kurš tiek raksturots kā mērenu uzskatu paudējs.
Taču musulmaņu nodoms izraisījis asus atsevišķu politiķu un 11. septembra upuru tuvinieku protestus. «Es negribu iet uz memoriālu, kur mans dēls gāja bojā 11. septembrī, un pa ceļam skatīties uz mošeju,» laikrakstam New York Daily News uzsver bijušais ugunsdzēsējs Džims Ričs. Viņam piebalso Rozmarija Keina, kura teroristu uzbrukumā zaudējusi dēlu: «Es neesmu pret mošeju, es iebilstu pret vietas izvēli. Es negribu, lai uz mana dēla kapa būtu mošeja.»
Zaļā gaisma mošejai
Lai gan islāma nams būs pāris kvartālu attālumā no sabrukušo PTC torņu vietas, idejas pretinieki apgalvo, ka mošejas būvēšana šajā vietā līdzinātos kapu apgānīšanai. Pēc bijušās ASV viceprezidenta amata kandidātes Sāras Peilinas domām, «nevainīgo upuru tuviniekiem tas būtu dūriens sirdī». Izskanējuši iebildumi arī pret F. Abdula Raufa vadītās organizācijas nosaukumu (Kordovas iniciatīva), jo vēstures pētnieki atgādina, ka viduslaiku Spānijā izveidotais Kordovas kalifāts bija islāma iekarojumu simbols.
Mošejas būvēšanas pretinieki bija vērsušies pie Ņujorkas vēstures pieminekļu aizsardzības komisijas, mēģinot panākt, lai XIX gadsimta vidū būvētā ēka tiktu atzīta par vēstures pieminekli un mošejas veidotāji nevarētu īstenot savu ieceri par vecās ēkas nojaukšanu. Taču komisija šonedēļ vienbalsīgi nolēma, ka vecā ēka nav uzskatāma par vēstures pieminekli, tādēļ to drīkst nojaukt. Mošejas pretinieki gan sola turpināt cīņu pret islāma nama būvēšanu Ņujorkas sirdī.
Mošejas būvētāju pusē nostājies Ņujorkas mērs Maikls Blūmbergs, kurš uzsver, ka valdībai nav tiesību ierobežot ticības brīvību un liegt musulmaņiem būvēt lūgšanu namu. Arī daļa 11. septembra upuru tuvinieku pauduši atbalstu mošejas būvēšanai. «Musulmaņu kopiena nav atbildīga par 11. septembri. Ekstrēmisti sastopami visās reliģijās,» raidsabiedrībai BBC stāsta Čārlzs Volfs, kurš teroristu uzbrukumā zaudēja sievu Ketrīnu.