Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA) Japānas centienus risināt kritisko situāciju nodēvējusi par cīņu ar laiku. «Tā nav tikai Japānas problēma, visas pasaules iedzīvotājiem ir jāsadarbojas ar Japānu un cilvēkiem katastrofas rajonos,» paziņoja IAEA vadītājs Jukija Amano, kurš ieradies dzimtenē, lai ar ar savu komandu veiktu radiācijas mērījumus Fukušimas apkaimē un galvaspilsētā Tokijā. Pirmdien iegūtie dati tikšot apspriesti ārkārtas IAEA vadības sēdē.
Japānas kodolaģentūra paziņoja, ka situācijas bīstamības novērtējums palielināts, jo pastiprinājušies bojājumi visvairāk cietušajos - otrajā un trešajā - atomreaktoros. Savukārt trešajā un ceturtajā reaktorā ūdens līmenis esot bīstami zems, tādēļ pieaug varbūtība, ka tajos esošie izlietotās kodoldegvielas stieņi varētu izstarot lielu daudzumu radiācijas, vēsta BBC.
Armijas ugunsdzēšanas automašīnas piektdien otro dienu pēc kārtas turpināja sakarsušo kodolreaktoru dzesēšanu, bet armijas helikopteri šoreiz netika iesaistīti. Inženieri mēģināja pie AES pieslēgt elektrības kabeli, ar kura palīdzību cer atjaunot enerģijas piegādi kodolreaktoru dzesēšanas sistēmas pumpjiem, kas varētu atsākt ūdens piegādi pārkarsušajiem reaktoriem. Tomēr paaugstinātās radiācijas dēļ strādnieku darbs tika pārtraukts.
Fukušimas AES operators Tokyo Electric Power informējis, ka apsver iespēju iebetonēt bojātos kodolreaktorus, lai novērstu liela apmēra radiācijas noplūdi, kas varētu nodarīt kaitējumu ne vien Japānai, bet lielai daļai pasaules. Šāda iekonservēšanas metode tika izmantota arī Černobiļā.
Japānas varas iestādes joprojām apgalvo, ka radiācijas risks ārpus 30 kilometru bīstamās zonas, kas noteikta ap Fukušimas AES, ir niecīgs, tomēr citas valstis turpina savu pilsoņu evakuāciju no Uzlecošās saules zemes. Āzijā lidostās pasažieriem no Japānas tiek veiktas pastiprinātas pārbaudes, savukārt daudzviet ASV cilvēki panikā izpērk jodu, cerot, ka tas var aizsargāt pret radiāciju.
Visa Japāna piektdien ar klusuma brīdi pieminēja cilvēkus, kas gājuši bojā tieši pirms nedēļas notikušajā 8,9 balles stiprajā zemestrīcē un tās izraisītajā cunami. Japānas policija informējusi, ka oficiālais stihijā mirušo skaits pieaudzis līdz 6900, bet vairāk nekā 10 300 tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem.
Daudzviet katastrofas skartajos rajonos pēdējās dienās gaisa temperatūra pieturējusies zem nulles un daudz snidzis, tādēļ glābšanas dienesti uzskata, ka ir maz cerību zem ēku drupām atrast vēl kādu izdzīvojušo.
Japānas premjerministrs Naoto Kans piektdien atzina, ka valstī notiekošais ir satriecis valdību, tomēr braši paziņoja, ka japāņi kopīgiem spēkiem atjaunos nopostīto.