Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Pagaidām vien vēlējuma izteiksmē

Veicināt iedzīvotāju un pašvaldību apvienošanos teritoriālajās kooperatīvajās krājaizdevu sabiedrībās (KKS) - tāds ir viens no jaunās valdības deklarācijā ierakstītajiem uzdevumiem.

Pašlaik Latvijā ir 22 teritoriālās KKS un sešas arodbiedrību KKS. Jāuzsver, teritoriālās KKS ir piemērotas mazajām lauku pašvaldībām un reģionu centriem, tās nedarbojas lielajās pilsētās. KKS darbības mērķis atšķirībā no komercbankām nav peļņas gūšana, bet savu biedru atbalstīšana un darbošanās reģiona iedzīvotāju interesēs.

Pagaidām nekā konkrēta

KKS ir tās biedru pārvaldīts finanšu kooperatīvs, kurā brīvprātīgi apvienojas vienā pašvaldībā dzīvojošie iedzīvotāji. Lai kļūtu par KKS biedru, jāiegādājas vismaz viena paja (jeb akcija), kas nosaka biedra īpašuma tiesības. KKS darbības princips ir piesaistīt biedru noguldījumus, no kuriem tiek veikta biedru kreditēšana. KKS var piedalīties arī pašvaldība un juridiskas personas, respektīvi, pašvaldības teritorijās reģistrētas kapitālsabiedrības. Galvenā atšķirība no bankām ir zemākas prasības kredītņēmējiem, netiek prasīta ķīla un ir nemainīga procentu likme. Protams, arī aizdevumu summas ir mazākas. Piemēram, KKS biedrs, vietējais uzņēmējs, pāris miljonu eiro no KKS aizdevumā saņemt nevarēs, jo tai vienkārši nebūs tādu līdzekļu.

Lai gan valdība savā deklarācijā apņēmusies veicināt šādu KKS attīstību (iniciatīva nāca no ZZS un NA), pašlaik skaidrības, kā tieši to darīt, nav. Pašas KKS un Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) uzsver, ka pilnvērtīgai šāda finanšu instrumenta attīstībai būtu nepieciešams vai nu valsts atbalsts, vai Eiropas struktūrfondu finansējums. Pašlaik pateikt, vai tāds tiks piešķirts, nevar nedz Finanšu ministrija, nedz Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis (Vienotība). Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētāja vietnieks Imants Parādnieks (NA) norāda, ka lēmējvara devusi politisko uzstādījumu un tālākais ir valdības jautājums. I. Parādnieks pieļauj, ka finansējums KKS varētu tikt novirzīts caur Attīstības finanšu institūciju, taču šobrīd vēl nevarēja pateikt, kad un kādā apjomā.

Par valdības deklarācijas Rīcības plāna izstrādi atbildīgā Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks norāda: «Ja par kādu no deklarācijas uzdevumiem nebūs plānotu aktivitāšu vai atbildīgo, tad atbildīgo institūciju noteiks Ministru prezidente. Pie šī konkrētā deklarācijas jautājuma varētu strādāt Finanšu ministrija, kas ir atbildīga par finanšu pakalpojumu nozari, tomēr vienlaikus jānorāda, ka jebkuriem priekšlikumiem, kas ir saistīti ar finanšu pakalpojuma sistēmu un tās stabilitāti, jābūt izvērtētiem sadarbībā ar Latvijas Banku un Finanšu kapitāla un tirgus komisiju.» Tas nozīmē, ka diskusijas par valsts iesaisti KKS attīstībā ir vēl tikai nākotnes jautājums.

Ar bankām nekonkurē

LPS padomniece uzņēmējdarbības jautājumos Antra Feldmane uzsver, ka KKS nekādā ziņā nav konkurents bankām, jo kreditē tos, kurus nekreditē bankas. «Ja kādam iedzīvotājam nepieciešams aizdevums, piemēram, degvielas vai malkas iegādei vai zobārsta pakalpojumam, to nedos neviena komercbanka. Savukārt ātrajiem kredītiem ir nenormāli augsti procenti. Tad nu KKS ir laba alternatīva, kas piedāvā saviem biedriem šādus aizdevumus par nelieliem un nemainīgiem procentiem. Tāpat ne visi mazie uzņēmēji vai start up var saņemt finansējumu Altum ietvaros, kur ir ļoti stingrs projektu konkurss un ne visi gribētāji tiek pie naudas.»

Taujāta, vai pašvaldībām vajadzētu kļūt par KKS biedriem un noguldīt tur līdzekļus, A. Feldmane piesardzīgi bilst, ka ikviens gadījums jāvērtē individuāli: «Pašvaldība to var darīt tad, ja tai ir sabalansēts budžets un tā redz potenciālu attīstīt uzņēmējdarbību savā teritorijā.» Runājot par nepieciešamo valsts atbalstu, A. Feldmane stāsta, ka KKS, kas pēc būtības ir tāds pats finanšu instruments kā Altum, būtu nepieciešams ES struktūrfondu atbalsts, lai varētu gan paplašināt savu darbību, gan veicināt jaunu KKS rašanos.

Par valsts finansiālā atbalsta nepieciešamību ir pārliecināts arī Allažu KKS valdes priekšsēdētājs Ēriks Čoders, kurš atsaucas uz Lietuvas pieredzi: «Pirms četriem gadiem Lietuvas valdība piešķīra ap pusotra miljona eiro KKS attīstībai, un tagad Lietuvā ir ap 300 teritoriālo KKS mūsu 22 vietā. KKS ir ļoti nepieciešamas laukos, kur nav pieejami banku pakalpojumi, piemēram, Allažos nav pat bankomāta. Mums būtu nepieciešama arī KKS jumta organizācija, kas būtu nevis sabiedriska organizācija, bet komercsabiedrība. Lietuvā tāda darbojas, un no šīs jumta organizācijas kaimiņvalsts KKS, kas tikko sāk savu darbību, var saņemt ap 300 000 eiro starta kapitālam. Diemžēl Latvijā likumdošana aizliedz šādas jumta organizācijas, kas darbotos kā komercsabiedrība, veidošanu.» Ē. Čoders kā vēl vienu būtisku argumentu par labu jumta organizācijai min to, ka tajā apvienojušās KKS cita citu uzmana, lai netiktu veiktas kādas nelikumīgas darbības vai veidotas kādas finanšu piramīdas.

«Pateicoties mums, nebankrotēja»

«Mūsu KKS ir nemainīga aizdevumu procentu likme - no 9% līdz 12% gadā -, un kredītus mēs izsniedzam bez nodrošinājuma. Mūsu biedrs ir Siguldas novads, un to pārstāv par uzņēmējdarbības attīstību novadā atbildīgā amatpersona. Piešķirot uzņēmējiem kredītus tiem projektiem, par kuriem Siguldas novads pasaka, ka tie ir nepieciešami visas teritorijas attīstībai, mēs dodam aizdevumu ar 7% likmi. Jāpiebilst, ka krīzes gados - 2009. un 2010. gadā -, tieši pateicoties KKS aizdevumam, nebankrotēja daudzi vietējie uzņēmēji un spēja saglabāt darba vietas. Mēs izsniedzām kredītu 33 uzņēmumiem, no kuriem to atmaksāt nevarēja tikai trīs. KKS izsniedz arī tā sauktos sociālos kredītus iedzīvotājiem dažādu ikdienas problēmu risināšanai par ļoti zemiem procentiem,» stāsta Ē. Čoders.

Viņš gan atzīst, ka bijuši arī ļaunprātīgas izmantošanas gadījumi, taču to skaits ir niecīgs: «Esam aizdevuši naudu cilvēkiem, kuriem varbūt nav tas priekšzīmīgākais dzīvesveids, taču šķitis, ka viņi ir saņēmušies un nepieciešams tikai atspēriena punkts. Ir gadījumi, kad šādas cerības nav attaisnojušās.» Ē. Čoders kā ļoti perspektīvus KKS potenciālos aizdevumus min daudzdzīvokļu māju siltināšanas projektus, taču tam būtu nepieciešams valsts atbalsts.

To, ka KKS ir šauras nišas spēlētājs, atzīst DNB bankas eksperts Pēteris Strautiņš, kurš norāda, ka KKS var sekmīgi konkurēt ar nebanku kreditētājiem, taču tām nav nozīmīgas lomas, piemēram, mājokļu kreditēšanas tirgū, jo tām vienkārši nav tādu resursu: «KKS priekšrocība ir tā, ka dalībnieki cits citu pazīst un tas disciplinē. Taču noguldījumi bankās, kur finanšu pakalpojumus saņem iedzīvotāju vairākums, bauda dubultu garantiju, jo ir valsts garantētais depozīta limits, kuru pārsniegt spēj tikai neliela daļa klientu.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

KKS Latvijā

Latvijā darbojas 22 teritoriālās KKS, minimālais biedru skaits - 20.
KKS segments Latvijā aizņem salīdzinoši nelielu daļu no finanšu sektora - 0,05% no kopējiem finanšu sektora aktīviem - un savā veidā pilda pašpalīdzības kases funkciju.
2014. gada 2. ceturksnī KKS kopējais aktīvu apmērs (iekļaujot arodbiedrību KKS), salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, pieauga par 3% jeb 646 tūkstošiem eiro un jūnija beigās bija 22,2 miljoni eiro.
2014. gadā ar peļņu strādā 17 KKS, kopā nopelnot 285 tūkstošus eiro, pārējo 16 sabiedrību zaudējumi kopā sasnieguši 32 tūkstošus eiro.
KKS finansējuma struktūrā 99,1% veido biedru noguldījumi.
KKS sniedz šādus pakalpojumus: noguldījumu piesaistīšana, kreditēšana, ieskaitot finanšu līzingu, maksājumi biedru apkalpošanai, tirdzniecība ar naudas tirgus instrumentiem, valūtu, finanšu līgumiem, vērtspapīriem biedru uzdevumā, biedru vērtību glabāšana, konsultācijas finansiālos jautājumos.
KKS darbību licencē un uzrauga Finanšu un kapitāla tirgus komisija.
Avots: FKTK, LKKSS

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvijas basketbola brīnums

Gandrīz 200 kilometru no Rīgas esošajā Gulbenē 2024. gadā bija atlikuši mazāk nekā 7000 iedzīvotāju, tomēr Latvijas jaunatnes basketbola izlasēs spēlēja seši šajā pilsētā izauguši spēlētāji, ...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?