Gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem noderēs labs brūču dezinfekcijas līdzeklis 3% ūdeņraža pārskābe. Ķermeņa temperatūras noteikšanai vajadzīgs termometrs. Dzīvnieka vajadzībām vislabāk iegādāties elektronisko termometru, tam ieziež galiņu ar vazelīnu un ievieto dzīvniekam dupsī. Atcerieties, ka paaugstinātas temperatūras gadījumā (virs 39,5 grādiem) par zālēm jākonsultējas ar veterinārārstu, bet nekādā gadījumā četrkājainajiem nedrīkst dot paracetamolu un ibuprofēnu! Suņiem var dot analgīnu vai aspirīnu, par devām vismaz pa tālruni konsultējieties ar veterinārārstu. Uzmanību! Nekādā gadījumā analgīnu vai aspirīnu nedrīkst dot kaķiem! Pārāk emocionāliem un bailīgiem dzīvniekiem vajadzības gadījumā (piemēram, pirms uguņošanas) var dot nomierinošus preparātus, piemēram, Relaxan vai Calm tabletes.
Dzīvnieka zāļu skapītī noteikti jābūt pretcaurejas līdzekļiem Smecta (sajaucot ar ūdeni, lielam sunim dod 1 paciņu dienā, mazam - aptuveni pusi vai 1/3 paciņas). Pro-Pectalin - pretcaurejas tabletes suņiem un kaķiem. Lieto kā pirmo līdzekli jebkuru gremošanas traucējumu gadījumā, tableti var sasmalcināt un pievienot ēdienam. Fermactiv (pulveris vai gels) vai enteroferments uzlabo zarnu mikrofloru un palīdz sagremot barību. Šo līdzekli nav iespējams pārdozēt un var turpināt dot arī kādu laiku pēc caurejas izbeigšanās. Ja caureja ilgst vairākas dienas, tomēr steidzieties pie veterinārārsta!
Zāļu skapītī noteikti jāieliek pašlīmējošs pārsējs, kas labi turēsies ap brūci, vai marles saite, kā arī salvetes. Ja brūce asiņo stipri, tai jāuzliek daudz salvešu un jānostiprina, vislabāk ar pašlīmējoši saiti.
Ausu kopšanai nepieciešams ausu tīrāmais šķidrums. It īpaši tas vajadzīgs suņiem ar nokarenām ausīm. Līdzekli ieteiks veterināraptiekā. Savukārt līdzeklis acu un plakstiņu tīrīšanai noderēs to šķirņu suņiem, kuriem bieži asaro acis vai kuri sirgst ar acu problēmām, piemēram, kokerspanieliem, Kavaliera Kinga Čārlza spanieliem, mopšiem, bolonkām utt.
*Artis Krūmiņš, Čiekurkalna veterinārās ambulances veterinārārsts