Attapīgākajam ražotājam iešāvās prātā ideja dzeltenīgo avokado mīkstumu aizstāt ar olas dzeltenumu, un tā 1876. gadā dzima olu liķieris, kuru visā pasaulē pazīst pēc etiķetes ar izgudrotāja uzvārdu Verpoorten. Protams, tagad olu liķiera ražotāju ir saradies kā biezs, toties sajūsmu par biezo, lipīgo dzērienu ar svaigi putotu olu un vaniļas aromātu ir nomainījusi atturīga skepse. Lai pamodinātu interesi, ražotāji gan mēģina pievilināt pircējus ar savdabīgām pudeļu formām, košām etiķetēm un dīvainiem nosaukumiem Iereibusī vista, Laimīgā ola, Dižciltīgais cālis.
Toties tur, kur joprojām ir cieņā dāmu pēcpusdienas sanākšanas uz kafijas tasi, kur svaigi ceptās kūkas svētdienās ir obligāta tradīcija un deserts tiek pasniegts katras pusdienu maltītes noslēgumā, olu liķieris ir zirgā! Piemēram, Vācijā un Austrijā, kur šī dzēriena pudeļu kolekcija rindojas gandrīz katras man pazīstamas saimnieces virtuvē. Viesojoties pie viņām, pierakstīju idejas, ko darīt ar šo liķieri, ja to nedzer.
Pats vienkāršākais: kā zināms, lai rozīnes kļūtu aromātiskākas un uzlabotu kēksu un kūku garšu, tās mērcē brendijā, konjakā, degvīnā, taču tikpat labi tās uz nakti var iemērkt olu liķierī un pēc tam kopā ar visu šķidrumu pievienot mīklai - arī pankūku mīklai (ja vien pankūkas nav paredzētas maziem bērniem). Gatavojot tiramisu, maskarponē iekuļ olu liķieri, savukārt augļu salātus pārlej ar šo liķieri. Ja garšo mannas biezputra, arī tad olu liķieris būs īsti vietā - tikko izvārītā biezputrā iemaisa 2-3 ēdamkarotes. Vaniļas un šokolādes mērcē daļu piena var aizstāt ar liķieri. No kvalitatīva saldējuma un olu liķiera var pagatavot garšīgu mērci, ko pasniegt pie svaigām ogām un augļiem: līdz vēlamajai konsistencei izkusušu saldējumu samaisa ar dažām ēdamkarotēm liķiera. Toties brīvdienu rītos olu liķieris noder pieaugušajiem kafijas saldināšanai un kakao garšas bagātināšanai. Karstā kakao dzērienā iemaisa 2-3 ēd.k. liķiera un virsū uzliek karoti putukrējuma. Vācieši dzer arī citronu limonādi, kam pievienots šis liķieris.
Olu liķieris itin labi iederēsies eļļas un etiķa pudeļu plauktiņā arī tiem, kuri apgalvo, ka ar saldiem dzērieniem ir uz jūs. Krēmzupas, iemaisot tajās 1-2 ēd.k. liķiera, iegūst interesantu garšas niansi - der izmēģināt, vārot vistas vai šampinjonu krēmzupu. Arī vistas gaļas salātos veikala majonēzei var pievienot nedaudz olu liķiera; pašgatavota majonēze man parasti liekas tik garšīga, ka tai gan nekādu piedevu nevajag. Nupat izlasīju, ka olu liķieri dažkārt mēdz pievienot arī karijiem, bet to gan pati vēl neesmu izmēģinājusi.