Patlaban rindu uz pansionātiem tikpat kā nav. Eksperti vērtē, ka, pateicoties lielajam bezdarbam, populāra kļūst aprūpe mājās - cilvēki uzņemas rūpes par sasirgušo senioru, saņemot arī nelielu atlīdzību. Arī kopējā Eiropas Savienības izvirzītā prioritāte ir aprūpi mājās attīstīt tā, lai tā būtu pieejama vai ik katram, kuram tā nepieciešama.
Saskaņā ar Labklājības ministrijas (LM) datiem valstī ir 76 pašvaldību mājas, kurās aprūpē sirmgalvjus. Dodos uz vienu no tām - Rīgas sociālās aprūpes centru Mežciems. Ēka - padomju laika monstrs, ārpuse saposta, iekšpuse ne tik ļoti - vietām prasās pēc remonta. Šeit vienvietīgās vai divvietīgās istabiņās mitinās ap 280 senioru. Pārsvarā ēkā dzīvo sirmāmiņas un tētiņi, kuri ir slimības nomocīti un bez aprūpētāja palīdzības nevar atrasties ierastajā vidē.
Daudziem pansionātā dzīvojošajiem šīs ir pēdējās mājas, teic Mežciema direktors Ainārs Judeiks. Tomēr tas, ka ar veselību viss nav ideāli, nenozīmē, ka dzīvei tūlīt pienācis gals. Aprūpes centros paralēli sociālajai aprūpei tiek nodrošināta arī saturīga brīvā laika pavadīšana. Piemēram, Mārtiņš, lai gan rokas stipri sāp, atklājis gleznošanas talantu, kāds cits seniors aizrāvies ar fotografēšanu, bet Valtrauta lasa grāmatas un spēlē teātri. Judeiks stāsta, ka vecums nav šķērslis arī mīlestībai un attiecībām un nereti cilvēki še atrodot otro pusīti. Drūmāka ikdiena ir tiem, kurus slimība neizlaiž ārā no gultas. Un, pēc direktora stāstītā, tieši šādu cilvēku sociālajos centros kļūst vairāk.
Pieprasījums rūk
Ja seniors saviem spēkiem vairs netiek galā ar pašaprūpi un nespēj pilnvērtīgi nodrošināt savas pamatvajadzības, viņš var vērsties savas dzīvesvietas sociālajā dienestā un lūgt pēc palīdzības, stāsta Lita Brice, Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve. Vispirms tiks izvērtēts, vai senioram piemērota aprūpe mājās, ja ne, viņš rindas kārtībā tiks ievietots kādā no sociālās aprūpes centriem. Pansionātos tiek nodrošināta sociālā un veselības aprūpe, rehabilitācija un mājoklis, izsniegts apģērbs, veļa, apavi, nodrošināta ēdināšana četras reizes dienā.
Vienas dienas izmaksa pašvaldības pansionātā ir no 9,05 līdz 9,68 latiem, stāsta L. Brice. 90% no samaksas par pansionāta pakalpojumu tiek segti no seniora pensijas. Ja summa nesedz pilnu pakalpojuma maksu, maksā klienta apgādnieks. Bet, ja pansionātā dzīvojošais cilvēks vai viņa apgādnieki nespēj samaksāt, pakalpojumu apmaksā no pašvaldības budžeta. Ainārs Judeiks teic, ka pilnu samaksu par pakalpojumu aprūpes centrā parasti spēj nosegt tikai tie cilvēki, kuriem ir divu valstu pensijas.
Patlaban pieprasījums pēc senioru mājām nav liels, piemēram, Rīgā rindā gaida tikai 17 cilvēku. Sociālie centri populāri kļuva 2006.-2008. gadā, kad jaunie cilvēki aktīvi iesaistījās darba tirgū un bieži vien nevarēja atlicināt pietiekami daudz laika saviem sirmgalvjiem, lai nodrošinātu viņiem nepieciešamo aprūpi vecuma nespēkā. Rīgā rindā bija jāgaida līdz pat diviem gadiem, stāsta LM Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības departamenta speciāliste Elvīra Grabovska. Taču jau 2009. gada nogalē ekonomiskā situācija Latvijā strauji mainījās un daļa pašvaldību sociālās aprūpes centros esošo senioru atgriezās ģimenē, jo ģimenes locekļi, samazinoties ienākumiem vai zaudējot darbu, nespēja samaksāt par pakalpojumu un izšķīrās par aprūpes nodrošināšanu pašu spēkiem. Rindas faktiski izzuda. Eks-perti teic, ka patlaban valstī populāra kļūst tieši mājaprūpe un tiek domāts par to, lai nākotnē tā būtu pieejama vai ik katram. LM atbalsta Eiropas Savienības izvirzīto prioritāti - uzlabot sociālo pakalpojumu pieejamību cilvēka dzīvesvietā. Tuvākajā laikā tiks izstrādātas pamatnostādnes, kas iezīmēs veidu, kā šo ieceri realizēt. «Šis pakalpojums ir ne tikai saudzīgs pret senioru, ļaujot viņam uzturēties savā ierastajā vidē, bet arī lētāks - viena stunda «aprūpētāja darba» izmaksā 2 latus un 10 santīmu,» vērtē LM pārstāve. Arī tuviniekam izdevīgāk. Var saņemt naudu par aprūpētāja darbu un seniora pensiju, sanāk iztikšana. Svarīgi tikai vērtēt, lai senioru vajadzības netiek atstātas novārtā, naudu tērējot citu ģimenes locekļu vajadzībām.