Nogurums, nespēks var būt saistīts ar Omega 3 taukskābju jeb zivju eļļas trūkumu organismā, tāpēc vēlams vismaz divas trīs reizes nedēļā uzturā lietot zivis vai arī maltīti papildināt ar olīvu, rapšu eļļu vai linsēklām. Savukārt C vitamīnu, kas stiprina imunitāti un palīdz cīņā ar saaukstēšanos, iespējams uzņemt ar bietēm, rutkiem, puraviem, cidonijām, dzērvenēm, brūklenēm un skābētiem kāpostiem. «Pilngraudu putra vai rudzu maizes šķēle brokastīs sniegs enerģiju, normalizēs cukura līmeni un labvēlīgi ietekmēs gremošanas sistēmu. Dienā ieteicamas 5-6 porcijas šo produktu, piemēram, apēst pāris maizes šķēļu, kādu kartupeli vai 100 ml graudaugu - brūnos rīsus, grūbas, pastu vai kādu citu graudaugu produktu. Tāpat regulāri jāuzņem šķidrums, piemēram, ūdeni vai tēju var papildināt ar cidonijām, citronu vai ingveru ar medu,» iesaka Liene Sondore.
Lai produkti saglabātu savu uzturvērtību un vitamīnus, īpaši būtisks ir to pareizs pagatavošanas veids. Rimi veselīgas ēšanas kustības Aikāgaršo šefpavārs Normunds Baranovskis rudenī mudina biežāk uzturā lietot dārzeņus. «Tie ne vienmēr jāēd svaigi - no dārzeņiem var pagatavot biezzupas, sakņu sautējumus, sacepumus. Galvenais, kas jāievēro, - dārzeņus labāk sautēt, tvaicēt vai cept cepeškrāsnī, pēc iespējas mazāk izmantojot eļļu. Gatavojot brokastu pilngraudu putras, vislabāk tās vārīt ūdenī, nedaudz pievienojot pienu, lai nodrošinātu nepieciešamo aminoskābju saturu. Brokastu putra lieliski garšos kopā ar jogurtu vai kļavu lapu sīrupu, medu, žāvētiem augļiem, riekstiem vai citām piedevām.»
Šajā gadalaikā ēdienkartē jāiekļauj arī skābpiena produkti - tie satur probiotiskās baktērijas, kas veicina imūnsistēmas darbību un var pasargāt no saaukstēšanās un vīrusu saslimšanām. Tās labvēlīgi ietekmē arī gremošanas sistēmu. Lai pilnībā nodrošinātu organismu ar tam nepieciešamajiem vitamīniem, skābpiena, pilngraudu produkti, dārzeņi un ogas uzturā jālieto ik dienas.