Cituprāt, veiklie darboņi tajos atraduši jaunu paņēmienu, kā piesegt savas merkantilās intereses. Vēl daudziem varētu šķist, ka globālā motivācija - klimata maiņa un resursu izsīkuma prognozes - nav gana pārliecinoša, un vēl kādam vienkārši «krīt uz nerviem» šajā jomā lietotie termini, piemēram, «pasīvā» māja.
Nevar teikt, ka iepriekšminētie apsvērumi būtu pilnīgi nepamatoti. Katram ir tiesības un pat pienākums kritiski analizēt dažādus apgalvojumus. Runājot par ēku un apbūves vides zaļumu un ilgtspēju, šāda analīze ir arhitekta pienākums. Esmu bieži uzdevis sev jautājumus: kāda ir mana nostāja šajā lietā, kā tā veidojusies un vai tā ir noturīga?
Vai zaļums (iederība vidē plašā šī jēdziena izpratnē) un ilgtspēja (noturīgs labu īpašību kopums, kas nodrošina augstu lietošanas vērtību visā dzīves ciklā), runājot par ēkām, ir iespējami un pamatoti, pat ja pieņemam, ka nevaram ar tiem atrisināt nekādas globālas problēmas? Atbilde ir apstiprinoša. Birojā esam projektējuši vairākas šādas ēkas, lietojot ilgākā laikā uzkrātās zināšanas gan par pasīvām - ļoti zema enerģijas patēriņa - mājām, gan vairākiem Latvijā līdz šim mazāk lietotiem dabīgiem būvmateriāliem un būvniecības paņēmieniem.
Veicot dzīves cikla izmaksu analīzi, redzams, ka šādas celtnes atmaksājas, lai arī to būvizmaksa ir augstāka nekā nosacīti ierastā veidā būvētām ēkām. Tomēr jāņem vērā vēl virkne apstākļu, kas energoefektīvas, zaļas un ilgtspējīgas ēkas padara lietotājam pievilcīgas: kontrolēta un uzticama būvniecības kvalitāte, nesalīdzināmi augstāks komforta līmenis un pārliecība, ka nekustamā īpašuma vērtība gadu gaitā nesamazināsies vai pat pieaugs.
Arhitektam tādējādi ēku projektēšana ir aizraujošs process, jo arhitektūras ideja - nesaraujami saistīta ar novietnes īpašību analīzi, telpu izsauļojumu, vēdināšanas un apkures sistēmu vienkāršu un asprātīgu izveidi, optimāliem konstrukciju mezgliem un materiālu izvēli - iegūst papildvērtību un pabeigtību. Šie pamatprincipi attiecināmi arī uz rekonstruējamām ēkām, kuras vienu savu mūžu - 40 līdz 50 gadu - jau nodzīvojušas.
Nabadzībai būsim nolemti, ja maksāsim divreiz - kā sakāmvārdā par skopuli. Esmu ievērojis, ka labi dzīvo tautas, kuras prot sadarbojoties veidot un kopt savu dzīves vidi, izgudrot un uzlabot, domāt ilgtermiņā. Tad mēs patiksim paši sev un saviem viesiem, tad par mums interesēsies, no mums gribēs pirkt un mācīties. Viens no šādiem dzīves kvalitātes un ekonomiskās attīstības avotiem ir labas ēkas un ērta, estētiska vide. Zaļa un ilgtspējīga - kā mēdz sacīt.