Mēs, šīs vēstules parakstītāji, uzskatām, ka būtiskākie ieguldījumi Latvijas ilgtermiņa attīstības nodrošināšanai ir jāveic izglītības un zinātnes sektoros, garantējot izglītotas, zinošas, radošas un inovatīvas sabiedrības veidošanos. Tas ir principiāls nosacījums zināšanu sabiedrības un ekonomikas izveidei. (..) Taču pašreizējās Latvijas augstākās izglītības un zinātnes sistēmas kapacitāte ir nepietiekama, lai šos mērķus sasniegtu. Kaut gadiem ilgi varam lepoties ar lielāko studentu skaitu Eiropā (un otru lielāko pasaulē), skaitliskie rezultāti zinātnē nav pārliecinoši (Latvijā kopā augstākajā izglītībā un zinātnē strādā nedaudz vairāk kā 4000 zinātņu doktoru - tikpat, cik vienā vienīgā Helsinku, Heidelbergas, Upsalas vai Kārļa universitātē Prāgā), vērojama nošķirtība no starptautiskām attīstības tendencēm un Latvijas tautsaimniecības problēmām, atklājas finansēšanas sistēmas trūkumi un redzamas disproporcijas studentu skaitā (gan pa nozarēm, gan studiju līmeņiem). Latvijā ir 60 augstākās izglītības institūcijas un 128 Zinātnisko institūciju reģistrā iekļautas valsts zinātniskas institūcijas, bet ir zemākais starptautiski recenzētu publikāciju un reģistrēto patentu skaits Baltijas valstu vidū.
Latvijas tālākai attīstībai ir nepieciešamas tādas strukturālas pārmaiņas augstākajā izglītībā un zinātnē, kas nodrošinātu uzsvaru uz Latvijas stratēģiskajām vajadzībām atbilstošu rezultātu sasniegšanu, kvalitatīvu lēcienu Latvijas izglītības un zinātnes sektoru starptautiskajā konkurētspējā, akadēmisko, finanšu un infrastruktūras resursu koncentrāciju un maksimālu atdevi no pieejamiem budžeta līdzekļiem. Mēs, šīs vēstules parakstītāji, aicinām Jūs, Latvijas Republikas Ministru prezidentu, nekavējoties spert soļus minēto mērķu sasniegšanai.
Vaira Vīķe-Freiberga, Guntis Ulmanis, Ivars Lācis, Mārcis Auziņš, Ivars Kalviņš, Roberts Ķīlis, Juris Ekmanis, Elmārs Grēns