Pasaulē ir tūkstošiem dabisku un mākslīgu pārtikas piedevu, Eiropas Savienībā un Latvijā saskaņā ar Eiropas direktīvām atļauts ap trīssimt, norāda Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas pārstrādes departamenta Pārtikas nekaitīguma nodaļas vadītāja Sarma Sleže.
Godprātīgs ražotājs produktu gatavošanā izmanto likumdošanā atļautās pārtikas piedevas pieļaujamā daudzumā, lai šī produkta lietošana patērētājiem nenodarītu kaitējumu.
S. Sleže piebilst: cilvēkiem gan radies priekšstats, ka produkti, kuru sastāvā minētas E vielas, no tām vien sastāv, taču tas ir mīts, jo pārtikas piedevas pievienotas niecīgā daudzumā.
Nedrīkst aizmirst, ka, ilgstoši lietojot vienveidīgus produktus, tie tomēr atstāj ietekmi uz veselību.
Likumdošana paredz, ka tikpat godīgi produkta sastāvs ar visām piedevām un E vielām jānorāda uz etiķetes. Ja patērētājam rodas šaubas, vai tiešām tam jogurtam, ko viņš nopircis, pievienoti vitamīni, tas nesatur konservantus vai krāsvielas, kā norādīts uz etiķetes, un vai konkrētais produkts ir nekaitīgs lietošanā, to var pārbaudīt kādā no Latvijas laboratorijām, kurās veic pārtikas produktu analīzi.
Lielākā valsts laboratorija, kurā izdara šādus izmeklējumus, ir Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā Bior.
Institūta Mārketinga daļas speciāliste Sandra Kuļša informē, ka Bior laboratorijā veic visplašākos pārtikas produktu izmeklējumus, bet to, ko nevar izanalizēt paši, pasūta laboratorijām ārzemēs. «Ja cilvēkam ir sūdzības par pārtikas produktu kvalitāti, jāvēršas Pārtikas un veterinārajā dienestā, kas Latvijā kontrolē pārtikas drošumu. Var doties uz savu reģionālo pārvaldi vai piezvanīt uz anonīmo tālruni. Taču, ja patērētājs personīgi vēlas pārbaudīt, vai konkrētais produkts atbilst visiem nekaitīguma kritērijiem, sastāvā ir tas, kas uzrādīts, un to var droši lietot pārtikā, var doties pie mums. Tas gan ir maksas pakalpojums, un, ja veicamas tikai mikrobioloģiskās analīzes, ko dara tepat Latvijā piecu dienu laikā, būs jāmaksā aptuveni 50 latu.»
Ja cilvēks vēlas veikt citas pārbaudes un ir lietas, kas jāpasūta ārzemju laboratorijās, tas būs ilgāks process un maksās dārgāk.
PVD Novērtēšanas un reģistrācijas centra direktora vietniece Dace Vilcāne uzskata, ka šādām pārbaudēm nav nozīmes, jo viss produkta sastāvs norādīts uz etiķetes: «Rūpīgi izlasot produkta sastāvu, cilvēks var izvēlēties, pirkt to vai atturēties. Latviešiem neticība ir raksturīga, bet, tiklīdz šāds neticīgais Toms uzzina, cik maksā pārbaude, neticība pazūd.»