Pašlaik regulējums atļauj ierobežot citu valstu elektronisko plašsaziņas līdzekļu retranslāciju Latvijā (ja notiek naida kurināšana, aicinājums uz karu, atainota vardarbība u. tml.), taču likumā nav noteikts, kādā veidā tā būtu ierobežojama.
NEPLP vadītājs Ainārs Dimants Dienai atzina, ka retranslācijas jautājums saasinājies tieši Ukrainas notikumu atspoguļošanas dēļ, bet līdzīga situācija jau savulaik bijusi, kad Krievijai bija konflikts ar Gruziju. «Krievijas kanāli, kuri ir Kremļa kontrolē, ieņem Kremļa pozīciju, bet jāsaprot, ka par to nevar atbildēt retranslētājs. Mēs esam pieprasījuši janvāra un februāra ierakstus no Pirmā Baltijas kanāla, kā arī nosūtījuši vēstules Lielbritānijas un Zviedrijas regulatoriem par janvāra un februāra raidījumu pārbaudēm, jo tieši šajās valstīs reģistrētas kompānijas NTV Mir un RTR Rossija,» norāda A. Dimants. Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums paredz konkrētus nosacījumus, kad raidorganizācijām ir iespējams anulēt retranslācijas atļauju vai apturēt plašsaziņas līdzekļa darbību, taču šie nosacījumi atšķiras no likumā paredzētajiem kritērijiem retranslācijas ierobežošanai. APK patlaban neparedz nekādu atbildību par retranslācijas noteikumu neievērošanu (atskaitot atbildību par raidījumu izplatīšanu bez attiecīgas reģistrācijas). Jautājums, cik liela būtu summa, kas jāmaksā par pārkāpumiem retranslācijā, pagaidām ir atklāts, bet ārvalstu pieredze esot jau apkopota.
Taču - Diena konstatēja pretrunas atbildīgo personu teiktajā par likuma grozījumu virzību Saeimā. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) izteica pārsteigumu par NEPLP medijiem izsūtīto paziņojumu, jo darbs pie APK grozījumiem jau notiek, izveidota darba grupa, kam bijušas divas sēdes, un pašlaik tiekot gaidīti apsolītie darbi tieši no NEPLP pārstāvjiem. Grozījumu izstrāde neesot veikta pēc NEPLP iniciatīvas. Savukārt A. Dimants izteica «pārsteigumu par pārsteigumu», jo par to, ka tādu vēstuli gatavojas Saeimas komisijai sūtīt, viņš informējis I. Mūrnieci telefonsarunā. Arī par to, ka NEPLP nebūtu izdarījis kādus solītus darbus, A. Dimants neko nezināja teikt. Līdz šim Saeimas komisijas darbs vairāk bijis vērsts uz apraides, nevis retranslācijas jautājumu sakārtošanu, uzskata A. Dimants.
Vēstulē Saeimas komisijai NEPLP arī norāda uz nepieciešamību grozīt Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu, kas pašlaik neuzliek par pienākumu elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem veikt retranslēto programmu ierakstus, kas liedz NEPLP tiesiski kontrolēt retranslēto programmu saturu. Patlaban pirmajā lasījumā jau pieņemti likuma grozījumi, kas ļaus NEPLP veikt ierakstus pašiem. I. Mūrniece gan Dienai norādīja, ka arī pašlaik likums neaizliedz NEPLP veikt raidījumu ierakstus, taču A. Dimants tam nepiekrīt - līdz šim NEPLP veiktajiem ierakstiem esot tikai informatīva nozīme, bet tos nevar izmantot, ja lieta nonāk līdz administratīvajai lietvedībai.
Ja NEPLP dos iespēju veikt retranslēto programmu monitoringu, tas nenotikšot gluži 24 stundas diennaktī, taču «pāris cilvēku klāt» vajadzēšot, atzīst A. Dimants. Jaunu darbinieku pieņemšana esot iekļauta NEPLP 2015. gada budžeta projektā.