Tiesībsargs aprūpes centru pārbaudēs konstatējis, ka liela daļa klientu saņem ievērojamas zāļu devas, ar kurām vairākumā gadījumu tiek aizstātas alternatīvas aprūpes metodes. Ziņojumā secināts, ka VSAC klienti daudzos gadījumos tiek izolēti ar medikamentu palīdzību tikai tāpēc, ka trūkst mērķtiecīgu nodarbību un pilnvērtīga rehabilitācijas procesa.
Savukārt VSAC Latgale direktore Mārīte Grigale pauda nožēlu par tiesībsarga apgalvojumiem, jo tie neatbilstot patiesībai. M. Grigale norādīja, ka centrā lielu uzmanību pievērš sociālās rehabilitācijas aktivitātēm un viņa neatbalsta nepamatotu zāļu lietošanu, tāpēc šāda prakse nepastāv.
Tiesībsarga ziņojumā arī norādīts, ka daudzos gadījumos personas ar garīga rakstura traucējumiem ir spiestas izvēlēties aprūpi ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas iestādēs, jo pašlaik Latvijā sociālo pakalpojumu nodrošinājums neatbilst personu ar garīga rakstura traucējumiem vajadzībām. Viņš iesaka strauji attīstīt alternatīvos sociālās aprūpes pakalpojumus - pusceļa mājas, grupu mājas un aprūpi mājās.
Tiesībsargs arī uzsver, ka valstij ir pienākums nodrošināt adekvātu finansējumu, lai personām ar garīga rakstura traucējumiem būtu tiesības brīvi izvēlēties sev dzīvesvietu līdzvērtīgi ar citām personām, un dažādus atbalsta pasākumus ikdienas dzīvei. «Nav noslēpums, ka liela sabiedrības daļa personas ar attīstības traucējumiem un garīgām saslimšanām vispār vēlētos izolēt tā, lai nekad viņus neredzētu un par viņiem neko nedzirdētu. Un tomēr šie cilvēki ir daļa no mūsu sabiedrības,» uzskata J. Jansons.
J. Jansons ziņojumā Saeimai arī norādījis, ka pārskatāmā periodā būtu pilnībā izslēdzama jaunu klientu ievietošana VSAC un nepieciešama arī tūlītēja aprūpes centru vadības un darbinieku papildu apmācība par sociālās rehabilitācijas pamatmērķiem.
Savukārt VSAC Zemgale direktors Ilgonis Leišavnieks norādīja, ka centra darbiniekiem ir pietiekamas zināšanas, lai veiksmīgi realizētu sociālo rehabilitāciju, tomēr viņš piekrīt, ka jaunu klientu ievietošanu vajadzētu apturēt, lai novērstu pārapdzīvotību centros un nepārsniegtu normatīvajos aktos noteiktās robežas.
Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāre Ieva Jaunzeme uzsvēra, ka izdarīti ir vispārināti secinājumi pēc salīdzinoši īsām vizītēm tikai trīs sociālās aprūpes centros no trīsdesmit, bet secinājumi tiek izdarīti par visiem 30 centriem. Neskatoties uz to, LM sola izvērtēt faktisko situāciju un tiesībsarga prasību uz laiku apturēt jaunu klientu uzņemšanu VSAC, aģentūru LETA informēja LM Komunikācijas nodaļas vadītāja Marika Kupče.