Elektrošoku neizmantoja
LNT raidījumā Degpunktā 16 gadus vecā Bogdana māte stāstīja, ka zēns nav elpojis un viņam «ātro» mašīnā vairākkārt apstājusies sirds. Sirdsdarbība ar kardiostimulatoru atjaunota, bet slimnīcā zēns vēlāk pieslēgts pie mākslīgās elpināšanas sistēmas. Māte bija gatava par notikušo vērsties policijā.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) komunikāciju nodaļas vadītāja Ilze Bukša gan stāsta atšķirīgu mediķu versiju: «Tas notika jau otrā koncerta laikā svētdien pēc plkst. 16.00. Meitenes bija ienākušas mediķu teltī paprasīt ledu, dežurējošā ārste iznāca līdzi viņām ārā no telts un ieraudzīja sēdošu zēnu. Viņš pats pēc palīdzības nevērsās, bet ārste novērtēja situāciju, piegāja zēnam un pajautāja, vai nepieciešama palīdzība, kā arī palīdzēja ieiet mediķu teltī. Novērtējot veselības stāvokli, tika lemts par zēna nogādāšanu slimnīcā, un pa ceļam tika veikta mākslīgā elpināšana, kā arī monitorēta sirds darbība, ko veic ar to pašu aparātu, ar ko veic elektrošoku, taču to nepielietoja,» uzsvēra I. Bukša. Viņa norādīja, ka šis ir vienīgais tik nopietnais gadījums svētku laikā. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova aģentūrai LETA skaidrojusi, ka pusaudzim jau bijušas iedzimtas veselības problēmas. Karstums ir bijis viens no provocējošajiem faktoriem, kas izraisīja sirdsdarbības problēmas. No Reanimācijas nodaļas viņš pārvests uz Terapijas nodaļu, un kopumā viņa stāvoklis tiek raksturots kā stabils, tāpēc jau nedēļas beigās viņš varētu doties mājās.
Komentējot datus, ka 11. jūlijā vien Daugavas stadionā palīdzība sniegta 784 cilvēkiem, I. Bukša norādīja, ka viņu vidū bija gan bērni, gan pieaugušie, kuri medpunktā vērsušies galvenokārt maznozīmīgu problēmu - nobrāzumu, tulznu, asinsspiediena mērīšanas un atvēsināšanās - dēļ.
Gatavos ieteikumus
NMPD sagatavos un iesniegs svētku rīkotājiem rekomendācijas, kas jāņem vērā, organizējot nākamos svētkus. Piemēram, tiks ieteikts ne vien deju svētkos, bet arī sporta pasākumos un citos gadījumos, kad bērni bez vecākiem ir projām no mājām vairākas dienas, grupas vadītāju nodrošināt ar informāciju par bērnu veselības stāvokli, iespējamām saslimšanām vai hroniskām slimībām. Arī Deju svētku izpilddirektore Agra Bērziņa atzīst, ka nākamajos svētkos jārosina vecāki kolektīvu vadītājiem iesniegt ģimenes ārsta izziņu par bērna veselību. Pagaidām normatīvo aktu līmenī nav ierobežojumu, pie cik grādiem virs nulles nedrīkst notikt pasākumi ar bērnu un jauniešu piedalīšanos. Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders pieļāva, ka šādas normas varētu attiekties uz masu pasākumu rīkošanu, nosakot, kādos laika apstākļos jālemj par pasākumu atcelšanu vai pārcelšanu.