Tas ir tikai viens no daudzajiem projektiem, kurus uzrakstījusi Jaunsilavas pamatskolas latviešu un angļu valodas skolotāja Anastasija Kaktiniece. Pirms dažiem gadiem, pateicoties viņas rosinājumam, Turku pagasts kļuva slavens visā Latvijā, jo tā iedzīvotāji audzēja zosis, kuras dāvināja ANO Pārtikas programma. Arī tagad ANO zosis vēl pēkšķinot dažās pagasta saimniecībās, bet Anastasiju jau aizrāvuši jauni projekti.
Katrs atrod ko sev
Līvānu novada Jaunsilavas pamatskola atrodas pašā Līvānu pievārtē, tajā mācās ap 150 skolēnu. Pilsētas tuvums rada nopietnas bažas par mazās lauku skolas pastāvēšanu, tāpēc pagājušajā gadā skola piedalījās Sorosa fonda Latvija rīkotajā konkursā Pārmaiņu skola, kas domāts tām mācību iestādēm, kas atrodas uz izdzīvošanas robežas. No 353 projektiem tika atbalstīti 53, arī Jaunsilavas pamatskolas radošās darbnīcas. Pagājuši tikai pāris mēneši, bet uz šejieni ļaudis braucot ne tikai no pašu pagasta, bet arī no Līvāniem. «Laikam jau esam paņēmuši īsto jomu. Galvenais, ka tas ir cilvēkiem vajadzīgs un viņus interesē, ko vēl labāku mēs varam vēlēties,» saka A.Kaktiniece. Viss notiekot uz brīvprātības pamatiem - dalībnieki apmeklē vienu pulciņu, tad izmēģina spēkus citā. Tā kā nekas netiek uzspiests, atsaucība esot ļoti liela.
Paskatieties, cik fantastiski - šos vārdus skolotāja Anas-tasija atkārto visbiežāk. «Nu, paskatieties! Tos taureņus un citas rotaļlietas no finiera gatavo mūsu puikas, viņiem tas ļoti patīk, arī veselu pili izgrieza, man pašai tā liekas fantastiska.» Kokdarbnīcu vada skolotājs Jānis Zvirbulis, par projekta finansējumu darbnīcai iegādāta taisnošanas biezumēvele, ar kuru varot gatavot pat mēbeles. Jaunsilaviešiem ir iecere darbnīcā apgūt seno mēbeļu, latgalisko logu kokgriezumu un aizvirtņu restaurāciju un darināšanu.
Liela interese ir par Maijas Ancānes vadīto datormācības klasi, kur prasmi rīkoties ar datoru un internetu apgūst gan pieaugušie, gan bērni. Vispieprasītākās ir angļu valodas nodarbības, gan tāpēc, ka tās Jaunsilavā notiek bez maksas, bet vairāk jau tāpēc, ka skolotāja Sarmīte Ancāne esot tik labestīga un aizrautīga, ka protot iedrošināt runāt angliski pat pieaugušos. Nesen iesācēji pat iestudējuši nelielu ludziņu angliski. Savukārt mūzikas studijā vairāk rosās puikas, jo ar mūziķa un novadnieka Ata Auzāna palīdzību šogad iegādāta jauna skaņu iekārta un mikrofoni, kādi skolā nekad nav bijuši.
Traka uz konkursiem
«Es atzīšos, tas varbūt nav nekas labs, es esmu ļoti azartiska. Es nespēju palaist garām kaut ko interesantu. Manā vecumā laikam vajadzētu jau kļūt mierīgākai, bet es nevaru. Kā pamanu kādu konkursu, tā man ir jāpiedalās. Bet tikai ir viens tāds mīnuss - kad es to dabūju gatavu, tad man par to zūd interese.» Kādos tik konkursos nav piedalījusies un uzvarējusi Anastasijas Kaktinieces audzināmā 6. klase - septiņas aktīvas un radošas personības, kā viņus noraksturo audzinātāja. Krišjāņa Barona fonda un Travel Latvia rīkotajā konkursā par pārgājiena parakstu viņi dabūjuši galveno balvu - ekskursiju pa kādu no Baltijas valstīm. Ziemā ar slēpēm apbraukājuši vietējos iedzīvotājus, lai pierakstītu viņu atmiņas par klimata pārmaiņām, saluši Vārkavā, Ūdens dienā, pēc Meža departamenta aicinājuma rīkojuši meža stundas, piedalījušies radio SWH pasaku konkursā, tagad zīmē 21. gadsimta velniņus, lai dabūtu biļetes uz teātra izrādi, Blaumaņa Velniņiem.
Skolotāja Anastasija lepojas ar savu audzēkni Egīlu Smilškalnu, kas pagājušajā gadā konkursā Superpuika iekļuvis finālā, viņa diplomu skaits sportā un mācību olimpiādēs sniedzas desmitos, tāpēc šogad viņa panākumus grib pieteikt konkursam Latvijas izcilnieks.
«Dažkārt jau man ir bijušas trakas tās idejas. Uztaisījām kopā ar bērniem milzīgu, griežamu metāla bumbu, aplīmējām ar spoguļiem, ļoti fantastiski izskatījās, viss bija labi, izņemot vienu lietu - tā bumba nemaz nelīda iekšā pa skolas durvīm. Bet tad mēs to izmantojām gan kā globusu, gan kā olas čaumalu Lieldienās. Visi tad smējās.»