Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +8 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

Pati sev saimniece - audzināt bērnu un strādāt

Piedzimstot bērnam, mainās arī dzīves vērtības, kurām pateicoties iepriekšējais darbs šķiet mazsvarīgs. Gada laikā māmiņas apradušas ar jauno lomu, apaugušas ar daudzām radošām idejām, kuras nereti izdodas īstenot, ja vien ir uzņēmība. Protams, bērna audzināšana ir viens no galvenajiem dzīves uzdevumiem, galvenais dzīves darbs, ja jums tā labāk tīk, bet pienāk brīdis, kad sievietei ar bērnu vien nepietiek un brīžos, kuros mazulis guļ, rodas vēlme paveikt ko lietderīgu. Un kādēļ gan šo vēlmi apslāpēt?!

Laikā, kad piedzima mana meita, bija iespēja saņemt gan vecāku pabalstu, gan strādāt. Tāpēc bērna kopšanas atvaļinājumu tā īsti neizbaudīju. Tolaik, strādājot no mājām, veidoju kāda starptautiska uzņēmuma darbinieku avīzi, kas iznāca divas reizes mēnesī. Tas prasīja īstas burvju spējas laika plānošanā, bet ieguldījums ģimenes budžetā un svarīgo darba procesu klātbūtnes sajūta bija būtiski!

Pirms došanās mazuļa kopšanas atvaļinājumā, ko vairumā gadījumu, vismaz Latvijā, tomēr izmanto māmiņas, vecāki, visticamāk, zina, ka darba devējam darba vieta ir jāsaglabā, līdz mazulis sasniedz pusotru gadu. Savukārt vecāku pabalsts, kas pienākas vienam no vecākiem, kurš nestrādā algotu darbu un nav pašnodarbinātais, bet audzina bērniņu, tiek maksāts līdz mazuļa viena gada vecumam. Lai nu kā, gads paiet ātri, bērns joprojām mazs, lai ietu dārziņā, bet auklītes - dārgas... Mini Diena noskaidro, kādas ir iespējas pelnīt, strādājot mājās un auklējot mazuli. Pieredzē dalās Laine Lapiņa, rokdarbu bloga Mammas rokas autore. Viņas un dzīvesbiedra Mārtiņa ģimenē aug divi bērni - Niklāvs un Emīlija.

Kā radās ideja blogam?

Savu emuāru sāku rakstīt pirms diviem gadiem. Piedzimstot dēlam, manā dzīvē pamazām atgriezās rokdarbi. Kamēr mazais dēlēns čučēja naktsmiegu, mani vakari ritēja plašajā tīmeklī, smeļoties idejas jauniem darbiem. Atradu ne vienu vien kolosālu aizjūras māmiņu blogu un nolēmu ko līdzīgu rakstīt arī pati!

Kad sāki nodarboties ar rokdarbiem?

Ar rokdrabiem - adīšanu, tamborēšanu un galvenokārt šūšanu - aizrāvos jau bērnībā! Manām lellēm bija grandioza garderobe! Tīņa gados ar rokām esmu sev šuvusi gan džinsu bikses, gan trikotāžas kostīmu! Kas par apņemšanos!

Šobrīd šūdinu mīļlietas bērniem - rotaļlietas, priekšautiņus, čībiņas. Pie čībām un somām tiek arī pieaugušie!

Ko visvairāk iecienījuši pircēji?

Grūti nosaukt ko vienu. Esmu ievērojusi, ka interese par konkrētām lietām uznāk viļņveidīgi. Ir brīži, kad darbu sarakstā ir vairāk nekā trīs rotaļu kubu nedēļā, bet dažkārt attopos, šujot jau piekto rotaļu pirātu pēc kārtas!

Kur smelies jaunas idejas?

Bieži vien idejas attīstās no kā jau ieraudzīta - apaug ar manu raksturu, rokrakstu un kļūst par Mammas roku rotaļlietām. Gudri cilvēki teic, ka pasaulē viss jau ir izdomāts. Tas tiesa - taču tāpat kā pirkstu nospiedumu, arī rokdarbu stils un radošais lidojums katram māksliniekam ir atšķirīgi! Bet pēdējā laikā manus darbus ļoti iedvesmo PSRS laiku sadzīves priekšmeti, apģērbs un bērnu grāmatu zīmējumi - pēc pēdējiem tapusi virkne Mammmas roku darinājumu!

No hobija tavs rokdarbu projekts ir pāraudzis par peļņu nesošu nodarbi. Vai esi savu darbību noformējusi kā uzņēmumu?†

Jā, no pagājušā gada novembra esmu mikrouzņēmuma vadītāja. Taču patiesībā līdz peļņai vēl dikti daudz jāstrādā. Man, tāpat kā daudziem jaunajiem uzņēmējiem, pagaidām visi ienākumi tiek ieguldīti uzņēmuma attīstībā.

Pagaidām plusu ir mazāk nekā piņķerēšanās ar dokumentiem, taču nākotnē, kad plānoju uzņēmuma paplašināšanos un nopietnāku līdzekļu piesaisti, juridiskais statuss noteikti ir nepieciešamība!

Kā tu un pircēji atrodat viens otru?

Pircēju lielākais vairums rodas starp bloga lasītājiem. Manu darbošanos atbalsta arī ģimene un draugi, izvēloties manis darinātās mīļlietiņas. Bet patiesībā katrs jauns pircējs ir ar savu stāstu par to, kā pie manis nonācis. Un nereti šie stāsti turpinās pavisam negaidīti. Tā, piemēram, reiz izrādījās, ka uzšuvu rotaļu kubu kādas žurnālistes dēlēnam un tā tapa raksts par mani žurnālā Una!

Vēl bez Mammas rokām tev ir arī pamatdarbs vai arī pārējo laiku paņem uzmanība ģimenei un bērniem?

Mans pamatdarbs ir rotaļlietu darināšana un blogošana par visu, kas ar to saistīts! Ar rokdarbiem ir saistīti mani bērni, jo vairums lietu tapušas, raugoties uz viņiem, tāpēc blogs ir arī par manu ikdienu ar maniem mazajiem. Nekad nesāktu blogot un nodarboties ar to, ko nodarbojos, ja nedomātu par to kā par savu sapņu darbu ikdienā!

Kas jāņem vērā mammām, kuras vēl nav gatavas laist bērnu bērnudārzā vai uzticēt to auklītei, bet tai pašā laikā vēlas piepelnīties?

Man grūtākais bija sākums, kad nebija izveidojies darba un ikdienas ritms un kad virtuālās pasaules izzināšana man, iespējams, paņēma vairāk laika, nekā vajadzētu. Bet man bija konkrēta vīzija par manu darbošanos, un blogs tajā bija neatņemama sastāvdaļa. Tāpēc mērķtiecīgi veltīju tam lielu daļu sava laika. Tagad, kad rakstīšana un darbošanās mājas darbistabiņā pareizi sabalansēta ar ikdienu, priecīgi esam visi. Tāpēc mans ieteikums - pareizi saplānot darbu laiku un secību, lai tad, kad uzmanība nepieciešama mazulim, darbošanās tiktu nolikta maliņā.

Vai iesaisti bērnus kādos sīkos darbiņos?

Bērnu iesaistīšana darbos noteikti ir atbalstāma, ja vien tas nekavē vai netraucē darba procesu! Mani mazie vēl īsti nav man palīgi, ja runa ir par šūšanu. Taču, kad jāzina viedoklis par kādu jaunu, bērniem domātu Mammas roku lietu, viņu viedoklis un iesaistīšanās ir neatsverami!

Ko tu ieteiktu visām jaunajām sievietēm, kuras vēlas piepildīt savu sapni?

Katrai lietai ir sākums. Baidīties no nezināmā nozīmē kavēt sapņa piepildīšanos! Nesen izlasīju teicienu: «Katru dienu sper soli tuvāk pretim savam sapnim» - šī tad patiesībā arī ir formula sapņu piepildījumam! Un ne vienmēr šis solis ir milzīgs - varbūt šodien tas ir telefona zvans, rīt tikšanās, bet parīt attapsieties dzīvojam savu sapni! 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Gandrīz katra mamma prot kādu rokdarbu, arī pieejamo izejmateriālu klāsts ir gana plašs, taču ieteicams rūpīgi izpētīt tirgu, lai noskaidrotu, ko pircēji iecienījuši un kur ir brīva niša utt., un izvērtēt, tieši kas tavam darinājumam būs īpašā odziņa un pievienotā kvalitāte. Kā arī izpētīt darinājumu realizēšanas iespējas - Latvijas un ārzemju interneta lapas, sadarbība ar veikaliem, dalība tirdziņos.
Ja proti svešvalodas un esi ar rakstīšanu uz tu, iespējams, tev patiks tulkot no mājām. Daudziem uzņēmumiem vajadzīgi ārštata tulkotāji nelieliem darbiem. Vari savus pakalpojumus piedāvāt pati, apzinot potenciālos klientus.
Pēdējā laikā popularitāti iemantojuši dažādi kulinārijas blogi un raidījumi, un cilvēki novērtē mājās gatavotus gardumus. Ja arī tev patīk šiverēties pie plīts, iespējams, tava biznesa niša ir konditorejas izstrādājumu cepšana. Joprojām nav nemaz tik viegli atrast gardu, svinībām skaisti un oriģināli noformētu torti!
Tā kā meitai uz vietu dārziņā bija jāgaida visai ilgi, bet auklītes pakalpojumi kļuva pārāk dārgi, nolēmu pati piepelnīties ar auklēšanu, pusi dienas savās mājās pieskatot meitai līdzīga vecuma bērniņu. Jāņem vērā, ka šādā gadījumā nepieciešams saskaņot bērnu dienas ritmu, kā arī likt lietā savu radošo potenciālu, nodrošinot saturīgu laika pavadīšanu bērniem. Iespējams, no sava bērna puses var būt greizsirdības uzplūdi, bet ar laiku tomēr draudzība uzvar!
Komunikablas māmiņas, kas vēlas brīvi plānot savu darba grafiku un vienlaikus uz dažām stundām izrauties no mājas dzīves, var meklēt intervētāja darbu socioloģisko pētījumu firmās, aptaujājot cilvēkus pa telefonu, internetā vai dodoties pie viņiem uz mājām. Šādi uzņēmumi piedāvā arī apmācību.
Gadījumā, ja nav ideju, bet darbā atgriezties arī negribas, pēc mazuļa pusotra gada vecuma sasniegšanas, ja darba devējs nolemj tevi ilgāk negaidīt un darba vietu nesaglabāt, vari reģistrēties kā bezdarbniece un apmeklēt bezdarbnieku kursus. Iespējams, tā atradīsi jaunas idejas, ko īstenot savā uzņēmējdarbībā.

Kā kļūt par uzņēmēju

Lai tu pati varētu piedalīties tirdziņos, slēgt līgumus un saņemt oficiālu samaksu par pakalpojumiem, kā arī rakstīt projektus un piesaistīt finansējumu, tev vajadzēs reģistrēt kādu no uzņemējdarbības veidiem.
Kad esi izlēmusi, kādā nozarē darbosies, izpēti Uzņēmumu reģistrā esošo informāciju un izvērtē, kurš no veidiem tev ir piemērotākais. Tu atradīsi arī uzņēmuma dibināšanai nepieciešamo dokumentaciju, veidlapas u. c.
Līdzās fiziskai personai - saimnieciskās darbības veicējai, individuālam komersantam, tagad iespējams reģistrēt arī mazkapitāla SIA, kas darbojas kā atsevišķa juridiska persona, maksā īpašu - samazinātu nodokli un reģistrēšana ir lēta un nav nepieciešams vairākus tūkstošus lielais pamatkapitāls.
Lai reģistrētu uzņēmējdarbību kā mikrouzņēmums, tev būs jāsamaksā reģistrācijas nodeva Ls 15-20, kā arī publikācija Latvijas Vēstnesī - vēl apmēram 15 latu.

Noderīgi Finanšu plānotājām: Rokdarbniecēm un

www.ur.gov.lv - Uzņēmumu reģistrs
www.vsaa.lv - Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
www.vid.gov.lv - Valsts ieņēmumu dienests
www.nva.gov.lv - Nodarbinātības valsts aģentūra

www.meistardarbs.lv
www.zip.lv
www.ss.lv
www.ebay.com
www.etsy.com

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima iesaldē atalgojumu valdēs un padomēs

Lai uz diviem gadiem iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, Saeima vakar galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Publiskas pers...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?