Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -3 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Patīk, ka palīdzu cilvēkiem

Invalīds un darbs nav nesavienojami jēdzieni. Arī cilvēki ar kustību traucējumiem, redzes, dzirdes vai citu invaliditāti uzņēmumos var būt ļoti labi darbinieki, vajadzīga vien uzticēšanās un pretimnākšana no darba devēja un pašu invalīdu gatavība strādāt un ticība saviem spēkiem. Nākamā gada sākumā Latvijā tiks ieviesta jauna darbspēju novērtēšanas sistēma, kuras mērķis ir palīdzēt cilvēkiem ar invaliditāti novērtēt sevi un iedrošināt viņus atgriezties darba tirgū.

Arī Dienas un Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) projektā Novērtē to, kas tev ir sākam stāstīt iedrošinošus stāstus - par pozitīvo pieredzi uzņēmumos, kuros cilvēki ar invaliditāti ir pilnvērtīgi strādājošie. Viens no šādiem darba devējiem ir veikalu tīkls Rimi. «Nevarētu teikt, ka invalīdu nodarbināšanas ziņā visu esam ideāli realizējuši, esam pusceļā, bet vismaz esam apzinājušies, ka tas ir svarīgi,» saka Rimi Latvia personāla vadītāja Līga Stabulniece.

Ja grib, tad var

Mihails Pudovs Rimi strādā astoņus no saviem 28 gadiem. Viņam ir invaliditāte kopš dzimšanas - bērnu cerebrālā trieka. Puisis mācījies Rīgas 2. speciālajā internātpamatskolā, kur ieguvis arī pavāra palīga kvalifikāciju, jau skolas laikā gājis Rimi praksē un pēc tās palicis strādāt uzņēmumā. Mihails Rimi hipermārketa Valdemārs kulinārijas nodaļā ir pavāra palīgs - griež dārzeņus un citas sastāvdaļas salātiem. «Kad kāds aiziet atvaļinājumā, mazgāju arī traukus,» Mihails stāsta. Puisis ir izpalīdzīgs, ar kolēģiem saprotas labi, labprāt uzklausa viņu padomus. Darbā mīnusu neesot. Kas viņam patīk visvairāk? «Tas, ka palīdzu cilvēkiem.» Mihails stāsta, ka strādā tāpēc, lai pelnītu naudiņu un lai dzīve būtu interesantāka, turpretim viņa klasesbiedrs un draugs, kurš arī ir invalīds, darbu pēc skolas nemaz nav meklējis. Mihails spriež - laikam negrib. Savas pozitīvās pieredzes iespaidā Mihails uzskata, ka arī citi darba devēji pret invalīdu nodarbināšanu ir tikpat atsaucīgi kā Rimi. «Ja invalīdi grib strādāt, lai paši meklē iespējas un iekārtojas darbā,» puisis saka.

Invalīdi ir lojāli, atbildīgi un apzinīgi darbinieki, novērojusi L. Stabulniece un bilst: «Esam gatavi nodarbināt vairāk invalīdu, nekā viņi piesakās. Iespējams, viņi baidās no sabiedrības attieksmes, trūkst informācijas un labu piemēru, kas iedrošinātu. Arī veselam cilvēkam, nākot uz jaunu darbavietu, ir bail, kā būs. Invalīdiem šīs bailes varbūt ir dubultas.»

Tādi paši kā pārējie

Mihails ir tikai viens no vairāk nekā 130 Rimi Latvia darbiniekiem ar invaliditāti (2,6% no visiem Rimi strādājošajiem), un ik gadu šis skaitlis kļūst lielāks, stāsta L. Stabulniece. Rimi Latvia strādā cilvēki ar 2. un 3. grupas invaliditāti, un daļa no viņiem ir Rimi darbinieki, kas turpina strādāt arī pēc tam, kad cietuši autoavārijā vai no smagas slimības. Visvairāk ir darbinieku ar slēpto invaliditāti (piemēram, epilepsija, cukura diabēts), bet ir arī cilvēki ar kustību traucējumiem, vājdzirdīgie. «Bijām sākuši komunikāciju arī ar Neredzīgo biedrību, viņi pat bija gatavi palīdzēt sagādāt tā dēvētos runājošos svarus, lai neredzīgie varētu fasēt produktus. Taču sapratām, ka īsti nevaram viņus nodarbināt, jo mums nav fasēšanas darbu. Bija žēl, jo interesentu bija daudz, ap četrdesmit. Nav jau tā, ka invalīdi stāvētu rindā uz iespējām strādāt,» teic L. Stabulniece.

Invalīdi Rimi strādā gan par pārdevējiem, kasieriem, pavāriem un konditoriem, gan arī vadības komandā, taču neviens amats pienākumu ziņā viņiem nekādi netiek īpaši pielāgots. Arī obligātās veselības pārbaudes invalīdiem jāspēj iziet. «Ja neizdodas pārbaudi iziet, nevajag visam atmest ar roku, jo ir taču arī citi amati, kuros ir cita specifika,» L. Stabulniece iedrošina un piebilst, ka darbinieki ar invaliditāti nemaz negribot, lai viņiem kaut ko īpaši pieskaņotu. «Viņi negrib izcelties un vēlas būt tādi paši kā visi pārējie. Grib gan tādas pašas iespējas, gan attieksmi.» Arī darba vietas pielāgošana Rimi vienmēr izrietējusi tikai no konkrētā darbā jau pieņemtā cilvēka vajadzībām.

Definēja kā stūrakmeni

Darbinieki ar invaliditāti Rimi Latvia ir kopš 1997. gada, taču apzinātāka viņu piesaiste sākās pirms gadiem pieciem, kad Rimi Baltijas grupas līmenī sāka mērķtiecīgāk nodarboties ar sociālās korporatīvās atbildības jautājumiem. «Definējām, ka nodarbinām dažādus darbiniekus. Tas mums ir svarīgi, jo arī mūsu klienti ir ļoti dažādi,» stāsta L. Stabulniece. Rimi sāka konsultēties invalīdu un viņu draugu apvienībā Apeirons, kas savukārt sāka sūtīt uz Rimi interesentus. Uzņēmums ir licis darba sludinājumus dažādu invalīdu biedrību mājaslapās, un patlaban komunikācija ar šīm biedrībām turpinās, kad nepieciešams padoms vai informatīvi materiāli, kā labāk strādāt ar darbinieku invalīdu. L. Stabulniece norāda, ka ikdienā kolektīvam ir mazliet jāpielāgojas kolēģim ar invaliditāti, arī tiešajam vadītājam ar viņu, iespējams, vairāk jāstrādā un jāseko, lai kolektīvā nerastos nesaprašanās, jo «mūsu sabiedrībā neesam vēl pieraduši redzēt sev līdzās atšķirīgus cilvēkus. Labais piemērs, nodarbinot invalīdus, pirmām kārtām būtu jārāda valsts iestādēm un uzņēmumiem».

Rimi Latvia invalīdu nodarbināšanā plānots ieviest skaidrāku stratēģiju un konkrētāku taktiku - ko un kā darīt, vai un ko mainīt, lai piesaistītu vairāk invalīdu. «Nākotnē gribam nodarbināt līdz 5% darbinieku invalīdu,» saka L. Stabulniece.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kas jāzina darba devējiem

Uzņēmēji, biedrības vai nodibinājumi, kuri vēlas nodarbināt bezdarbnieku ar invaliditāti, var saņemt NVA palīdzību 24 mēnešu garumā:
ikmēneša darba algas dotāciju vienas valstī noteiktās minimālās darba algas apmērā,
vienreizēju dotāciju iekārtu un aprīkojuma iegādei, kā arī tehnisko palīglīdzekļu izgatavošanai un iegādei, lai pielāgotu darba vietu darbā pieņemtajam bezdarbniekam ar invaliditāti. Šis atbalsts attiecas arī uz situāciju, ja viņš strādā savā dzīvesvietā,
ikmēneša izmaksas valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no algas dotācijas daļas, ja darba devējs ir biedrība vai nodibinājums, kas darbojas noteiktā jomā,
nepieciešamības gadījumā personai ar invaliditāti ir pieejama arī ergoterapeita, surdotulka un asistenta palīdzība.
Sīkāk - www.nva.gov.lv. Sekojiet informācijai - pieteikšanās valsts līdzfinansētu darbvietu izveidei 2015. gadā tiks izsludināta ne vēlāk kā 1. oktobrī!

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?