Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Pelēkā zona - cīņa ar vējdzirnavām

Kaut gan ik gadu ēnu ekonomikas apkarošanai tiek piešķirts iespaidīgs finansējums no valsts budžeta, efektīvu veidu, kā šo problēmu varētu atrisināt, rast vēl nav izdevies. Stagnāciju cīņā pret pelēko zonu apliecina atsevišķi pētījumi, tāpat arī ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS), kas Dienai norāda, ka kaut kas līdz galam nav kārtībā, turklāt pārējā Baltijā cīņa vedas krietni sekmīgāk.

Ēnu ekonomika ir visai netverama, tāpēc jebkurš rādītājs situāciju iezīmē tikai aptuveni. Tiesa gan, krietni skaidrāks ir valsts finansiālais ieguldījums. Valsts ieņēmumu dienestam (VID) šī gada budžeta projektā tieši ēnu ekonomikas apkarošanai iedalītā summa bija gandrīz 6,5 miljoni eiro. Turklāt problēma gulstas ne tikai uz VID pleciem, tās risināšanai tiek maksāts daudzām citām iestādēm, piemēram, Valsts darba inspekcijai un Pārtikas un veterinārajam dienestam. Finanšu ministrija (FM) gan nespēja sniegt datus, cik daudz naudas pelēkās zonas apkarošanai no valsts budžeta tika piešķirts iepriekšējos gadus.

Vairāk nekā labi

FM pārstāve Maija Straupmane Dienai norāda, ka optimālais ēnu ekonomikas samazinājums ir ap 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP) gadā. Viņa min arī Austrijas pētnieka Frīdriha Šneidera datus, kas liecina, ka ēnu ekonomika Latvijā stabili mazinās ar ātrumu 0,8%-1,2% gadā. «Kopējie iekasētie nodokļu ieņēmumi gadu no gada pieaug un attiecībā pret IKP uzrāda stabilu pieaugumu,» viņa skaidro un min arī konkrētus skaitļus.

Pirms neilga laika Rīgas Ekonomikas augstskola (SEE Riga) veica pētījumu par Baltijas valstu ēnu ekonomikas indeksu, un tas atklāja pavisam citu ainu. Ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā pērn bijis 23,5%, turklāt salīdzinājumā ar gadu iepriekš tas samazinājies tikai par 0,3%. Pētījuma autori nebijās kaisīt brūcēs sāli un gāja vēl tālāk, atklājot, ka Igaunijā un Lietuvā šis rādītājs ir teju divas reizes mazāks, turklāt ēnu ekonomikas īpatsvars kaimiņvalstīs samazinās ievērojami straujāk.

To, ka situācija Latvijā nav pārāk spoža, savā ziņojumā šogad izcēla arī Eiropas Komisija (EK), kas norādīja, ka tieši lielais nodokļu īpatsvars cilvēkiem ar zemiem ienākumiem joprojām kavē oficiālo nodarbinātību. Kaut gan šī gada budžeta projektā bija iekļauti nozīmīgi pasākumi nodokļu saistību izpildes uzlabošanai, EK uzsver, ka nodokļu apiešanas līmenis joprojām ir augsts.

M. Straupmane nosauc sešus galvenos pasākumus ēnu ekonomikas apmēra ierobežošanai, kas šogad īstenoti. To skaitā ir valdes locekļu personiskā atbildība par kapitālsabiedrības nokavētajiem nodokļu maksājumiem. Tieši tas pērn, apstiprinot budžetu, nokļuva skaļu diskusiju epicentrā.

Prognozējamības faktors

D.Reizniece-Ozola izceļ citu aspektu, proti, ja Latvijā būtu stabila nodokļu politika, ēnu ekonomika tik lielas raizes nesagādātu. «Ja uzņēmējs zina, kas ar viņu notiks rīt, viņam ir daudz lielāka ticība sistēmai un mazāka motivācija aiziet ēnu ekonomikā,» skaidro ministre un kā piemēru min mikrouzņēmumu nodokļa likmi. Tikai tāpēc, ka valdība sāka runāt par likmes palielināšanu, vairāki mikrouzņēmumi pārtraukuši darbību šeit un reģistrējuši savu uzņēmējdarbību Igaunijā. «Apstākļi, kad ekonomikas attīstības tempi samazinās un nav skaidrības, kā savilkt kopā galus sankciju dēļ, jau tā rada uzņēmējos lielu nervozitāti. Ja paralēli tam ir neskaidrība par to, kādi uzņēmumam rīt būs nodokļi, nav jābrīnās, ka tie izvēlas citas valstis. Atpakaļ viņus atdabūt ir daudz grūtāk,» uzsver ministre.

DNB bankas ekonomists Pēteris Strautiņš uz notiekošo raugās citādi. Viņš ne tikai skeptiski raugās uz SEE Riga veikto pētījumu, bet kritizē arī mikrouzņēmumu nodokļu sistēmu kā tādu. Viņš aicina ņemt vērā iekasēto nodokļu apjomu, jo tas kopš 2010. gada ir audzis straujāk par nominālo IKP. Tas ir izteiktāks apliecinājums ēnu ekonomikas lejupslīdei nekā iepriekšminētais pētījums, kas daļēji balstās uz straujas pelēkās zonas pieaugumu būvniecībā.

Pašu mikrouzņēmumu nodokli viņš dēvē par «likumā atļautu nodokļu apiešanas shēmu». Nākotnē P. Strautiņš raugās pozitīvi. Ēnu ekonomikas samazināšanās notikšot dabiski, jo mazumtirdzniecībā pieaugs lielo uzņēmumu īpatsvars. Tajā pašā laikā viņš mudina neatslābt: «Uz pilnu klapi ir jādarbina VID represīvie pasākumi. Nav ko baidīties, ka tāpēc varbūt kāds uzņēmums aizvērsies. Latvija kopumā vairs necieš no darbvietu trūkuma. To parāda algu kāpums, kā arī atalgojuma un IKP attiecības pieaugums. Darbvietu skaits turpmāk Latvijā var pieaugt tad, ja aug pievilcīgu darbvietu skaits, un tas galvenokārt notiks uzņēmumos, kuru konkurētspējas priekšrocība ir efektivitāte, nevis shēmošana.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?