Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Pie vainas nauda vai latviešu «bezbērnu» daba?

Bērni ir dzīves ziedi vecākiem - mazs jaukums, kas valstij būtu jāpropagandē, lai mudinātu jaunos cilvēkus aktīvāk laist pasaulē mazuļus. Vienlaikus valstij būtu arī vairāk jāatbalsta jaunās ģimenes, lai to dzīves līmenis līdz ar pēcnācēju radīšanu īpaši nepasliktinātos, recepti dzimstības uzlabošanai valstī Dienai sniedz demogrāfijas eksperti Pārsla Eglīte un Ilmārs Mežs.

Pašreizējā statistika par bērnu nākšanu pasaulē ir biedējoša - Latvijā ir viens no sliktākajiem bērnu dzimstības rādītājiem visā pasaulē. Ja jauni cilvēki iepriekšējos gados bērna radīšanu nereti atlika par labu karjerai, izglītībai, dzīves baudīšanai u. c., tad tagad par sliktu mazuļa laišanai pasaulē runā arī krīzes dēļ pieaugusī nedrošība par nākotni. Ja dzimstības veicināšana valstij nebūs prioritāra, tad tas agri vai vēlu var atspēlēties, jo ekonomikā nepieciešamās darba- rokas būs jāpiesaista no ārpuses.

Atbildīgā Labklājības ministrija (LM) izstrādātajās Ģimenes valsts politikas pamatnostādnēs 2011.-2017.gadam, ko šonedēļ plānots piedāvāt sabiedriskajai apspriešanai, dzimstības veicināšanai valstī piedāvās dažus risinājumus, lai jaundzimušo skaitu vismaz tuvinātu no pasaules aizgājušo skaitam.

Jādzimst divreiz vairāk

Lai varētu nodrošināt pilnu paaudžu nomaiņu, uz vienu sievieti Latvijā būtu jādzimst vismaz 2,2, vēlams - trim bērniem. Ekonomikas izaugsmes gados Latvijā uz vienu sievieti dzima 1,3-1,4 bērni, bet, pieaugot nedrošībai krīzes laikā, šis rādītājs patlaban sarucis līdz 1,1 bērnam. Vēl nekad dzimstības līmenis Latvijā, pēc I. Meža sacītā, nav bijis tik zems, lai arī bērni latviešiem un citiem baltiešiem jau vēsturiski dzimuši samērā maz.

Tiesa, dzimstība patlaban rūk visā Eiropā, kas tiek skaidrots galvenokārt ar labklājības pieaugumu (turīgās ģimenes izvēlas ieguldīt resursus savas labsajūtas vairošanā, nevis bērnu audzināšanā), kā arī izmaiņām, kas skārušas sievietes lomu sabiedrībā. Sievietes arvien vairāk tiecas iegūt labu izglītību un veidot karjeru, atliekot bērnu dzemdēšanu uz vēlāku laiku. Ja pirmais mazulis nācis pasaulē 30 vai 35 gadu vecumā, tad daudz retāk seko arī otrais un trešais mazulis.

I. Mežs gan uzskata, ka latviešiem krasāk nekā citiem eiropiešiem svarīgākas ir personiskās ērtības - «īpaši bezbērnu ērtības». Par eliti nereti tiek uzskatīti bezbērnu pāri, bet pret ģimenēm ar bērniem Latvijas sabiedrība ir visai neiecietīga. «Tā ir tā latviešu divkosība - negribas iebraucējus, jo viņi ir melni un sveši, bet savējos arī negribas taisīt,» piebilst I. Mežs.

Rūpes līdz gadam

Patlaban valsts vairāk rūpējas par bērniem līdz gada vecumam. Taču, līdzko bērnam aprit gadiņš, valsts atbalsts ievērojami sarūk, bet izdevumu apmērs, atvasei augot, tikai pieaug. Pēc I. Meža teiktā, finansiālā puse latviešiem ir ļoti būtiska, tāpēc valstij dzimstības veicināšanā vairāk ir jādomā, kā balstīt ģimenes ar bērniem, lai to labklājība nepasliktinātos pietiekami ilgā laika posmā.

Piemēram, lai vecākiem nebūtu jāmaksā auklītei, kad māmiņa nolemj atgriezties darbā, mazuļiem laikus jānodrošina vieta bērnudārzā. Grāmatas skolā būtu jāno-drošina bez maksas u. c. «Mums ir bezmaksas izglītība, bet bez 50-100 latiem bērnu skolā ik gadu nemaz nevar palaist,» saka I. Mežs. Viņš gan norāda, ka ar pabalstu ievērojamu paaugstināšanu būtu jāuzmanās, lai nesanāktu tā, ka bērnus dzemdē tikai pabalstu dēļ. Drīzāk, viņaprāt, ievērojami būtu jāceļ nodokļu atvieglojumi.

Kā norāda LM, Latvijas interese ir veicināt dzimstību sociāli un ekonomiski aktīvās ģimenēs, kas spēj rūpēties par atvasēm. Tāpēc LM vēlas audzēt atbalstu strādājošajiem vecākiem, ievērojami paaugstinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus par apgādībā esošajiem (bērniem), jo īpaši par trešo un nākamajiem bērniņiem. Tikai tad, ja Latvijā pieaugs trešā un nākamo bērnu dzimstība, varēs panākt cerēto - uz vienu sievieti divi bērni, piebilst LM. Tā arī apsver līdzīgi kā Igaunijā ieviest valsts atbalstu ģimenēm ar neauglības problēmām. Pēc I. Meža teiktā, šo problēmu dēļ 10-15% pāru nevar tikt pie bērna, un trešdaļai vai pat pusei varētu palīdzēt.

P. Eglīte piebilst, ka materiālā puse nav stimuls, bet gan šķērslis, kas jānovāc. Dzimstību, viņasprāt, stimulētu propaganda, kurā uzvērtu mazuli kā jaukumu vecākiem, nevis pienākumu, lai tauta neiznīktu un lai ir, kas pelnītu pensijām.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

«Ar draugu bērniņu plānojām jau sen, taču, kad viņam ar darbiem sāka veikties sliktāk, šo jautājumu gribējām atlikt,» sacīja Aina (35 gadi). Pērn 1. oktobrī arī viņa palika bez darba un tikai nedēļu vēlāk saprata, ka ir stāvoklī. Elīza Ainai ir pirmais bērniņš, taču, neņemot vērā diezgan smagu finansiālo stāvokli, par bērniņa saglabāšanu ģimenē neviens nešaubījās. «Kā būs, tā būs.» Pagaidām jaunajai māmaiņai negribas domāt par ikdienišķām raizēm.

Latvijā

Cik dzimuši bērni?
2004. gadā 20 334
2005. gadā 21 497
2006. gadā 22 264
2007. gadā 23 273
2008. gadā 23 948
2009. gadā 21 677
2010. gadā ~ zem 20 000*

Avots: Centrālā statistikas
pārvalde *prognoze

Kāds atbalsts pieejams par bērniem?

Valsts pabalsti
Bērna piedzimšanas pabalsts - jaundzimušā mazuļa ģimenes atbalstam valsts izmaksā vienreizēju pabalstu 296 latu apmērā
Bērnu kopšanas pabalsts - par bērnu līdz gada vecumam ģimene mēnesī saņem 50 latu (ja vecāki nestrādā). Pēc tam gadu, līdz bērnam paliek divi gadiņi, vecāki mēnesī saņem
30 latu.
Ģimenes valsts pabalsts - astoņus latus vecāki ik mēnesi saņem par bērna audzināšanu no gada līdz 19 gadu vecumam.
Vecāku pabalsts (māmiņalga) - par bērna kopšanu vecumā līdz vienam gadam pabalstu piešķir 70% apmērā no mātes vai tēva sociālās apdrošināšanas iemaksu algas. Strādājoši vecāki, ja bērns dzimis šogad pēc 3. maija, šo pabalstu nesaņem.
Maternitātes pabalsts - saņem tikai sievietes dažus mēnešus pirms un pēc dzemdībām (nevar saņemt vienlaikus ar vecāku pabalstu). Pabalsts ir 100% apmērā no sievietes pēdējā gada laikā veiktās vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Pārējā laikā var saņemt vecāku pabalstu.

Pašvaldību pabalsti
Pašvaldības mēdz maksāt vienreizēju pabalstu par bērna piedzimšanu. Rīgā tas, piemēram, ir 100 latu. Siguldā, piemēram, 180 latu.
Pašvaldības mēdz maksāt arī pabalstu, ja bērniņš laikus netiek bērnudārzā. Ja bērniņš pusotra gada vecumā netika dārziņā, tad Rīgā agrāk par visiem bērniņiem maksāja 50 latu ikmēneša pabalstu. No šā gada sākuma šis pabalsts pieejams tikai maznodrošinātajiem.

Atvieglojumi
Latvijā ir atvieglojumi par apgādībā esošu personu. Atvieglojuma apmērs par katru apgādājamo ir 63 lati mēnesī, kas par vienu bērnu gadā veido 756 latus. Šī summa netiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Tādējādi fiziskā persona bez apgādājamajiem gadā samaksā par 196,56 latiem lielāku IIN nekā fiziskā persona ar vienu apgādājamo.

Avots: Labklājības ministrija, Finanšu ministrija, pašvaldības

Apsvērumi

Kas ir būtiski, lai izšķirtos par bērnu?*
1) Pašu finansiālā situācija - 54,6%
2) Drošība par nākotni - 54,2%
3) Veselības stāvoklis - 52,3%
4) Sadzīves apstākļi - 51,8%
5) Nodokļi atvieglojumi ģimenēm ar bērniem - 49,5%
..
8) Piemērota partnera/es esamība - 47,7%

*respondenti, kuri aptaujā teica, ka attiecīgais faktors lēmumu par bērna radīšanu ietekmē «ļoti lielā mērā» un «drīzāk lielā mērā»

Avots: SKDS 2008.gada vasarā veiktā 2137 respondentu aptauja

Cik dzimst

Vidējais bērnu skaits vienai sievietei
Pasaulē 2,5
Afganistāna, Nigēra 7
Irāka, Gvatemala, Haiti 4
Tadžikistāna, Indija, Izraēla 3
ASV, Īslande, Albānija 2,1
Īrija, Francija, Norvēģija 2
Somija, Dānija, Zviedrija, Lielbritānija, Austrālija 1,8
Nīderlande, Luksemburga, Beļģija 1,7
Igaunija, Kanāda, Portugāle 1,5
Krievija, Latvija, Lietuva, Ungārija, Japāna, Grieķija 1,3
Polija, Čehija, Ukraina, Baltkrievija 1,2

Avots: ANO ziņojums

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?