Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Vēja Dienai pastāstīja, ka katru gadu augustā uzticības tālrunis saņem aizvien vairāk zvanu no pedagogiem un bērnu vecākiem. Visbiežāk konsultācijas nepieciešamas par savstarpējo attiecību veidošanu starp skolēnu vecākiem un skolotāju. Savukārt tieši pedagogi lielāku interesi izrādījuši par iespējamo atbalstu, ko grūti esot saņemt no skolas personāla vai līdzcilvēkiem.
Tāpat daudz zvanu uzticības tālrunis saņem no topošo pirmklasnieku vecākiem un pašiem bērniem, jo ar 1. septembri šajās ģimenēs gaidāmas ievērojamas pārmaiņas. Tāpēc A. Vēja uzsver, ka svarīgi ir vecākiem ar bērnu izrunāt visus jautājumus, kas saistīti ar skolas gaitu sākšanu, piemēram, par drošību uz ielas un skolā, dienas ritmu, savstarpējām attiecībām ar klasesbiedriem un skolotāju. Tāpat bērns jāiesaista lēmumu pieņemšanā, lai mazinātu uztraukumu, piebilst A. Vēja.
Savukārt Latvijas Klīnisko psihologu asociācijas valdes priekšsēdētāja Marija Ābeltiņa Dienai atklāja, ka, pēc viņas novērojumiem, jautājumi, kas saistīti ar skolu, konsultācijās vairāk izskan oktobrī un novembrī, kad skolas gaitas jau ir sākušās. Visbiežāk tie saistīti ar nepiepildītām cerībām, piemēram, par sekmju un attiecību uzlabošanos.
Lai uzklausītu un palīdzētu gan bērniem, gan vecākiem un pedagogiem, VBTAI bērnu un pusaudžu bezmaksas uzticības tālrunis 116111 šonedēļ rīko akciju Uzticības tālrunis pedagogiem un vecākiem. Kā norādīja Labklājības ministrijas pārstāve Zane Brīvmane, šajā akcijā pedagogi un vecāki var konsultēties par bērnu disciplinēšanu, konfliktsituāciju risināšanu un attiecībām skolā. A. Vēja atzīmēja, ka sarunās konsultanti kopā ar zvanītāju mēģina rast risinājumu un nākamos rīcības soļus. Tomēr, ja nepieciešams, VBTAI var nodot informāciju bērnu tiesību inspektoriem vai iesaistīt citas iestādes, piemēram, sociālo dienestu un bāriņtiesu, ja problēma ir ģimenē, nevis skolā.
Šādas akcijas VBTAI rīko jau vairākus gadus. Pērn akcijā sniegtas 244 psiholoģiskās konsultācijas, 63 no tām palīdzība sniegta tieši vecākiem un pedagogiem. Savukārt aktuālās problēmas gadu no gada nemainās, piebilda A. Vēja.