Valdība uztraucas, ka bezdarbnieku skaits katastrofāli pieaug un jau pietrūkst līdzekļu pabalstu izmaksāšanai. Eksperti brīdina par sociālo krīzi, bet policisti par noziegumu pieaugumu, kad pašreizējiem bezdarbniekiem beigsies bezdarbnieku pabalsti un nebūs, par ko samaksāt par mājokli, nebūs, par ko nopirkt ģimenei ēdienu.
Tiktāl viss varētu šķist ļaunās pasaules krīzes sekas Latvijā, ar kurām «pašaizliedzīgā» valdība enerģiski cīnās.
Taču ko valdība dara patiesībā? Vai tiešām cīnās ar šīm krīzes sekām? Vai tiešām cenšas novērst sagaidāmo noziedzības un sociālo sprādzienu, ko izraisīs bez iztikas līdzekļiem palikušu cilvēku izmisīgā vēlēšanās neļaut ģimenei nomirt badā un palikt bez pajumtes?
Valdība Izglītības un zinātnes ministrijas personā ir izvirzījusi ideju atlaist vēl 10 000 skolotāju. Skolotāju, kuriem tuvākajos gados nebūs iespējams atrast savai profesijai atbilstošu darbu. Skolotāju, kuri pēc bezdarbnieka pabalsta saņemšanas termiņa izbeigšanās paliks bez iztikas līdzekļiem.
Skolotāju, ierēdņu, policistu, ārstu un citu no valsts budžeta apmaksātu darbinieku atlaišana no darba izmaksās daudz dārgāk nekā budžeta ekonomija, samazinot darba slodzes un darba algas krīzes laikā.
Katrs atlaistais darbinieks vispirms pretendēs un saņems no valsts budžeta bezdarbnieka pabalstu, bet pēc tam būs spiests meklēt legālus un nelegālus ceļus, lai gūtu līdzekļus iztikai. Tā arī ir sagaidāmā noziedzības un sociālās krīzes sakne - izmisuši, bez iztikas palikuši desmiti un simti tūkstoši Latvijas cilvēku.
Valdība un ierēdņi laikam nav sapratuši, ka arī sociālā krīze un noziedzības pieaugums atstās nopietnas sekas. Tā vietā, lai vēl un vēl plānotu atbrīvot no darba tūkstošiem cilvēku, ar tiem pašiem budžeta izdevumiem ir iespējams visiem valsts budžeta finansēto iestāžu darbiniekiem krīzes laikā samazināt darba slodzi, samazināt darba algu tā, lai visi šie darbinieki saglabātu darbu un zināmus ieņēmumus, kas tiem ļautu pārdzīvot krīzes laiku. Viņiem tas ir ļoti svarīgi un tieši tā šobrīd rīkojas privātuzņēmēji. Tā veidosies pat ietaupījums valsts budžetā, jo šiem darbiniekiem nebūs nepieciešami bezdarbnieku pabalsti, kas, piemēram, iespējamās 10 000 skolotāju atlaišanas gadījumā pusgada laikā sastādītu daudzus desmitus miljonus latu. Tas mazinās arī iespējamo noziedzības pieaugumu un sagaidāmo sociālo krīzi.
Jautājums - vai valdība un ierēdņi to nesaprot un tad viņi nav savā vietā, vai apzināti nevēlas saprast un tad viņi rīkojas kā tautas un valsts ienaidnieki?
Aigars Krūms