Lielākajai daļai Latvijas studentu prakse ir obligāta - Nordea bankas aptaujā to atzinuši 92% respondentu. 88% norādījuši, ka arī tad, ja augstskola nepieprasītu iziet praksi pie darba devējiem, vēlētos paralēli akadēmiskajām studijām iegūt praktisku pieredzi izvēlētajā profesijā.
Jautājums, vai izdosies atrast prakses vietu, īpaši aktuāls kļuvis patlaban - tuvojoties vasarai. Bažas rada pašreizējā ekonomiskā situācija, tomēr gan studenti, gan augstskolas un paši darba devēji aicina Latvijas uzņēmumus piedāvāt prakses iespējas, domājot par jauno speciālistu iekļaušanos darba tirgū nākotnē. Nordea bankas Personāla vadības departamenta vadītāja Viktorija Veisa norāda, ka prakse var būt ieguvums gan studentam, gan uzņēmumam. Students iegūst praktiskas iemaņas, savukārt uzņēmums - praktikanta sniegtu skatu no malas un potenciālu nākotnes darbinieku vai klientu.
Latvijas Studentu apvienības viceprezidente Dace Grante atzīst, ka studenti praksi bieži atzīst par vērtīgāko studiju sastāvdaļu, taču komentē, ka joprojām ir daudz jauniešu, kas prakses vietas meklēšanu atliek uz pēdējo brīdi un neizmanto augstskolas sarūpētās iespējas. Liela daļa priekšroku dod tādai prakses vietai, kur tiek maksāta alga, nevis tādai, kura maksimāli atbilst apgūstamajai specialitātei. Darba devēji savukārt bieži vien neapzinās, cik liela nozīme ir kvalitatīvai prakses vietai viņu tēla veidošanā studentu vidū.
Lai prakse būtu veiksmīga gan studentam, gan uzņēmumam, kas nodrošina prakses vietu, Nordea bankas speciālisti iesaka abām pusēm definēt konkrētus un skaidrus prakses mērķus un uzdevumus, atbildīgi izturēties pret uzticētajiem pienākumiem, kā arī apzināties, ka praktikants uz laiku kļūst par darbinieku komandas daļu.
Šos principus Nordea banka apņēmusies īstenot arī savā jaunajā praktikantu programmā, kurā studentiem tiks piedāvātas 10 prakses vietas bankas struktūrvienībās. Pieteikties praksei var, līdz 31.maijam uz e-pastu [email protected] atsūtot CV un motivācijas vēstuli. Desmit praktikanti tiks izvēlēti pēc pārrunām.