Eksperimenta gaitā Diena sazinājās ar 12 darba meklētājiem, piedāvājot darbu «kafejnīcā» ar slīdošo grafiku, t.i., darbu maiņās pavāriem, viesmīļiem un bārmeņiem. Telefonsarunā uzreiz tika skaidri norādīts, ka vakancei atvēlēti 350 lati un pastāv divi varianti - visus nodokļus godīgi, taču tad darbinieks «uz rokas» saņems ne vairāk kā pusi no šīs summas - aptuveni 170 latu. Otra iespēja - noformēt līgumu par minimālo algu un pārējo samaksāt aploksnē. Tad faktiskie ienākumi būs aptuveni 260 latu. Tikai viena meitene, potenciālā viesmīle, uzdevusi jautājumu par nodokļu maksāšanas lietderību, tomēr sāka šaubīties, vai vēlas saņemt pusi algas aploksnē.
Piedāvājumu kā ļoti labu un vilinošu turpretim novērtēja divas kundzes, no kurām viena bija gatava strādāt par pavāri, otra - par viesmīli. Tatjana šobrīd pārdodot apavus tirgū, savukārt Aija audzinot divus mazus bērniņus. Cits sazvanītais - Juris - šobrīd galvenokārt studējot, taču, tiklīdz tikšot pie pastāvīga darba, esot gatavs lekcijas apmeklēt tikai brīvajā laikā. Paralēli mācībām viņš piestrādājot kādā krodziņā, taču tas strādājot ar zaudējumiem un drīz to slēgšot.
Līdzīgs stāsts ir arī pieredzējušajam bārmenim Oļegam, kurš patlaban strādā maiņu darbu divās kafejnīcās - vienai šobrīd esot grūtības samaksāt nomu, bet otrai - nodokļus. «Jūsu piedāvātais atalgojums nav liels, lai arī nodokļi tiek maksāti no minimālās algas. Bet mani interesē pastāvīgs darbs, tādēļ esmu atvērts sadarbībai,» saka Oļegs. «Tikai uzreiz gribētu vienoties par diviem brīviem vakariem nedēļā.» Viņš, izrādās, ir austrumu cīņu treneris un divus vakarus trenējot jauno paaudzi.
Kā zināms, saņemot aplokšņu algu, darbiniekiem daudz mazākā apjomā tiek sociālas garantijas - pensijas, pabalsti.