Savukārt baušķeniece Ligita vietējo laikrakstu Bauskas Dzīve informējusi, ka vienā rīta reisā uz Rīgu saskaitījusi deviņas neizsniegtas biļetes - šoferis katram iekāpušajam jautājis, vai biļete nepieciešama. Citi pasažieri sūdzas, ka autobusu vadītāji, paņemot naudu, izsniedz tā saucamo nulles jeb invalīdiem un represētajām personām paredzēto biļeti. SIA Sabiedriskais autobuss klienti ir neizpratnē gan par to, kāpēc negodīgie šoferi netiek atlaisti, gan - kāpēc neiejaucas uzraugošās iestādes, jo valstij tā iet secen nodokļi. Bauskas apkārtnes pasažieri uztraucas arī par iespējamo reisu slēgšanu - atskaites varētu rādīt, ka pārvadāto pasažieru skaits bijis mazāks nekā patiesībā.
«Esam saņēmuši vairākas sūdzības par biļešu neizsniegšanu un trīs reizes šim pārvadātājam piemērojām 50 latu naudas sodu, lai gan krāpjas nevis uzņēmums, bet šoferi. Mūsu darbinieki mēdz doties kontroles braucienos, jo tikai tā varam gūt pierādījumus, taču resursu trūkuma dēļ pārbaužu skaits ir nepietiekams. Biļešu neizsniegšanas slimību ievazājuši arī citu pārvadātāju šoferi - lai to izskaustu, plānojam palielināt sodus uzņēmumiem, lai viņiem būtu lielāka motivācija veikt regulāru iekšējo kontroli,» norāda VAS Autotransporta direkcija Sabiedriskā transporta finanšu analīzes un audita daļas vadītājs Modris Jaunups, piebilstot, ka pēdējo mēnešu atskaitēs neesot novērots dramatisks pasažieru skaita kritums, tāpēc pagaidām atsevišķu reisu slēgšanai neesot pamata. Viņš gan atzīst, ka maršrutā pārvadāto invalīdu un represēto personu skaits dažkārt šķietot aizdomīgi liels.
Pasažieru pārvadātājus kontrolē arī Valsts ieņēmumu dienests (VID). Tā pārstāve Evita Teice-Mamaja atklāj, ka šogad veiktas 14 tematiskās pārbaudes, 13 no tām konstatēti pārkāpumi, taču tie saistīti nevis ar šoferu, bet ar pašu uzņēmēju nelikumīgām darbībām, piemēram, ieņēmumu nereģistrēšanu un nodokļu nemaksāšanu no darba algām. Trīs sabiedriskā transporta pakalpojumu uzņēmumos veikti arī nodokļu auditi, soda naudās iekasējot vairāk nekā 80 tūkstošu latu. E. Teice-Mamaja piebilst, ka, lai noskaidrotu, vai šoferi par pakalpojumu saņemto naudu reģistrē kases aparātā vai gadījumos, kad to atļauts nelietot, - izsniedz biļeti -, VID ierēdņi autobusos veic kontrolpirkumus. Par pārkāpumiem gan jāatbild nevis autovadītājiem, bet viņu darba devējam - naudas sods par vienu neizsniegtu biļeti ir no 100-500 latiem. VID gan neatklāj, vai pārbaudes veiktas SIA Sabiedriskais autobuss reisos.
«Ja kādu nekaunīgo šoferi izdodas pieķert pie rokas, darba attiecības ar viņu tiek pārtrauktas - līdz šim tas noticis divreiz. Bet, lai mūsu uzņēmuma tēls netiktu grauts arī turpmāk, līdz oktobra sākumam visos 20 autobusos, kas kursē maršrutā Rīga-Bauska-Rīga, ierīkosim videonovērošanas kameras,» atklāj SIA Sabiedriskais autobuss valdes priekšsēdētājs Vitālijs Komars. Viņš skaidro, ka tā varēs reaģēt gan uz pasažieru sūdzībām, gan atturēt darbiniekus no uzņēmuma apzagšanas. «Ar pārmaiņām viņi nav apmierināti, jo kameru klātbūtne varētu radīt papildu spriedzi. Arī mums tās ir neplānotas investīcijas, taču pēc tam varbūt nenāksies karot ar pašu darbiniekiem, kuru jau tā trūkst,» norāda V. Komars, kurš vada arī pilnsabiedrību Rīgas Mikroautobusu satiksme - pirms gada tā uzvarēja 25 miljonu latu līguma vērtā Rīgas pašvaldības iepirkumā par tiesībām veikt pasažieru pārvadājumus mikroautobusu maršrutu tīklā un darbu sāka vasaras sākumā.