Nopietna kaite
Pārmērīga svīšana var būt nopietnu slimību pazīme, saka Stradiņu endokrinoloģe Ieva Lase. Stipras svīšanas biežākie cēloņi var būt pastiprināta vairogdziedzera darbība, zems cukura līmenis, cukura diabēts, arī tuberkuloze un vēzis.
Brīdinājuma signāls ir arī pastiprināta svīšana tikai naktīs, saka ārste. Arī lēkmjveida svīšana norāda uz nopietniem simptomiem.
Savukārt pie intensīvas kāju svīšanas vainīga var būt kāda pēdu infekcija, jo pastiprinātu svīšanu var izraisīt baktērijas, norāda Raimonds Karls, Veselības centra 4 dermatologs.
Lai baktērijas nevairotos, pēdas jāmazgā skābā vidē, piemēram, jāskalo citronūdenī, nevis jāmazgā ar sārmainām ziepēm, pamāca Ivars Kalviņš, Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors.
Cīņa ar smaku
Nepatīkamo aromātu veido nevis paši sviedri, bet baktērijas, kas, izdaloties sviedriem, strauji vairojas. Smaka atkarīga arī no tā, ko cilvēks ēd. Pie nepatīkama aromāta vainojamas arī slimības, piemēram, nieru darbības traucējumi, stāsta I. Lase.
Pret sviedru smaku līdzēs gan antiperspiranti, kas mākslīgi nosprosto sviedru dziedzerus, gan dezodoranti, kas «piemāna» apkārtējos, ar savu smaržu pārmācot sviedru smaku. Tomēr jāzina, ka, ilgstoši lietojot antiperspirantus, nosprostojas sviedru dziedzeri un var rasties paduses iekaisums.
Rīgas Stradiņa universitātes profesore Vija Eniņa cīņā ar sviedriem iesaka pamēģināt ārstniecības augus. Pret kāju svīšanu līdzēs ozollapu, alkšņu lapu novārījumu kompreses. Tomēr tās svīšanas cēloni nelikvidēs.
Sen pārbaudīts līdzeklis, ko lieto iekšķīgi, ir salvijas lapu tēja. Taču cilvēkiem, kuri bieži cieš no aizcietējumiem, šī tēja nav ieteicama. Var līdzēt arī kliņģerīšu tēja. Tomēr jāiegaumē - katrai pārmērīgai svīšanai ir cēlonis, pirms sākt to ārstēt pašiem, jāzina tās patiesais cēlonis.